Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Mimari Restorasyon Bölümü Nedir? Mimari Restorasyon İş Olanakları Nelerdir?

Mimari Restorasyon Bölümü Nedir? Mimari Restorasyon İş Olanakları Nelerdir?

Mimari Restorasyon bölümü nedir, Mimari Restorasyon iş olanakları nelerdir, Mimari Restorasyon mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 821 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Mimari Restorasyon bölümü nedir?

Mimari Restorasyon bölümü, tarihi binalar, anıtlar, müzeler, kültürel miras ve diğer önemli yapıların restorasyonu ile ilgilenen bir disiplindir. Bu bölümde öğrenciler, tarihi yapıların belgelenmesi, yapısal analizleri, restorasyon ve koruma teknikleri, malzeme bilimi, tarihi restorasyon projeleri ve tarihi binaların yeniden kullanımı konularında eğitim alırlar.

Mimari Restorasyon mezunu ne iş yapar?

Mimari Restorasyon bölümünden mezun olanlar, tarihi binaların, müzelerin ve anıtların restorasyonu ve bakımı konusunda uzmanlaşarak çalışabilirler. Mezunlar, özel restorasyon şirketlerinde, müze ve kültürel miras alanlarında, turizm sektöründe ve devlet kurumlarında çalışabilirler. Ayrıca mimarlık ve inşaat şirketlerinde de iş olanakları bulabilirler.

Mimari Restorasyon bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Mimari Restorasyon bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Mimari Restorasyon taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Mimari Restorasyon bölümü dersleri nelerdir?

Mimari Restorasyon bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Mimari Restorasyon bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Restorasyon ve Koruma İlkeleri
  • Tarihi Yapılar ve Anıtların Restorasyonu
  • Mimari Restorasyon Teknikleri
  • Yapı Fizibilitesi ve Restorasyon Projeleri
  • Restorasyon Uygulamalarında Dikkat Edilmesi Gerekenler
  • Kültürel Miras ve Restorasyon
  • Yapı Malzemeleri ve Teknolojileri
  • Restorasyon Projelerinde Dokümantasyon
  • Restorasyon Etiği
  • Restorasyon Projesi Hazırlama

Mimari Restorasyon bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Mimari Restorasyon bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş