Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
İstatistik Bölümü Nedir? İstatistik İş Olanakları Nelerdir?

İstatistik Bölümü Nedir? İstatistik İş Olanakları Nelerdir?

İstatistik bölümü nedir, İstatistik iş olanakları nelerdir, İstatistik mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri GOOGLE Abone Ol 4937 0 1 yıl önce 1 yıl önce

İstatistik bölümü nedir?

İstatistik, verilerin toplanması, analizi, yorumlanması ve sunulması ile ilgilenen bir bilim dalıdır. İstatistik, sayısal ve matematiksel teknikler kullanarak verilerin analiz edilmesini ve sonuçların yorumlanmasını sağlar. İstatistik, bilim, endüstri, işletme, sağlık, eğitim, sosyal bilimler ve diğer birçok alanda yaygın olarak kullanılmaktadır. İstatistik bölümü, öğrencilere temel istatistiksel kavramlar, olasılık teorisi, veri analizi teknikleri, hipotez testleri, regresyon analizi, zaman serisi analizi ve daha birçok istatistiksel konuyu öğretir. Öğrenciler ayrıca, istatistiksel yazılımları kullanmayı, veri toplama yöntemlerini öğrenmeyi ve istatistiksel sonuçları doğru bir şekilde yorumlamayı öğrenirler.

İstatistik mezunu ne iş yapar?

İstatistik bölümünden mezun olanlar, verilerin analizi, modelleme ve yorumlaması için istatistiksel teknikleri kullanarak çeşitli sektörlerde çalışabilirler. İş imkanları arasında finans, sigortacılık, pazarlama, sağlık, kamu politikası, çevre, tarım, sosyal bilimler, bilim, endüstri ve eğitim yer alır. İstatistik bölümü aynı zamanda, öğrencilere yüksek lisans veya doktora programlarına devam etme fırsatı da sunar.

İstatistik bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre İstatistik bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

2023 İstatistik taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

İstatistik bölümü dersleri nelerdir?

İstatistik bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane İstatistik bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • İstatistik
  • Olasılık Kuramı
  • Matematiksel İstatistik
  • Veri Madenciliği
  • Regresyon Analizi
  • Deney Tasarımı
  • Biyometri
  • Çok Değişkenli İstatistik
  • Örüntü Tanıma
  • Zaman Serisi Analizi

İstatistik bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

İstatistik bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.