Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Ekonomi Bölümü Nedir? Ekonomi İş Olanakları Nelerdir?

Ekonomi Bölümü Nedir? Ekonomi İş Olanakları Nelerdir?

Ekonomi bölümü nedir, Ekonomi iş olanakları nelerdir, Ekonomi mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1149 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Ekonomi bölümü nedir?

Ekonomi bölümü, üretim, dağıtım ve tüketim süreçleriyle ilgili konuları ele alan bir sosyal bilimler dalıdır. Ekonomi, kaynakların nasıl tahsis edileceği, insanların ne kadar üretebileceği, üretim faktörlerinin ne kadar ödeneceği, fiyatların ne kadar olacağı gibi konuları inceler. Ekonomi bölümünde öğrenciler, mikroekonomi ve makroekonomi olmak üzere iki ana alanda eğitim alırlar. Mikroekonomi, piyasaların işleyişi, fiyat teorisi, arz ve talep, üretim, tüketim, firmaların davranışları gibi konuları ele alırken, makroekonomi, ülke ekonomilerinin bütününe odaklanarak, milli gelir, enflasyon, işsizlik, para ve bankacılık politikaları gibi konuları inceler.

Ekonomi mezunu ne iş yapar?

Ekonomi bölümü mezunları, finans, bankacılık, sigortacılık, yatırım, danışmanlık, pazarlama, ihracat, ithalat, yönetim ve idari pozisyonlar gibi birçok sektörde çalışabilirler. Ekonomi bölümü ayrıca, kamu sektöründe, özel sektörde, sivil toplum kuruluşlarında ve uluslararası kuruluşlarda çalışma fırsatları da sunar.

Ekonomi bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Ekonomi bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Ekonomi taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Koç Üniversitesi Ekonomi (İngilizce) (Burslu) 19+0 526.15741 200
Özyeğin Üniversitesi Ekonomi (İngilizce) (Burslu) 6+0 498.42311 1278
İstanbul Teknik Üniversitesi Ekonomi (İngilizce) 40+1 480.66359 2785
Yeditepe Üniversitesi Ekonomi (İngilizce) (Burslu) 6+0 479.35362 2929
Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomi (İngilizce) (Burslu) 9+0 466.58696 4798

2023 Ekonomi taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Ekonomi bölümü dersleri nelerdir?

Ekonomi bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Ekonomi bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Ekonomiye Giriş
  • İşletme ve Ekonomi için Matematik
  • Araştırma Yöntemleri ve Proje Tasarımı
  • Orta Düzey Ekonomi
  • Orta Düzey Makroekonomi
  • Matematiksel Ekonomi
  • Uluslararası Ekonomi
  • Para ve Bankacılık
  • Makroekonomik Analiz
  • Ekonomik Kalkınma

Ekonomi bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Ekonomi bölümü EA ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi eşit ağırlık bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Eşit Ağırlık puanı ile alan bölümler

Sizler için EA ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer eşit ağırlık mesleklerini veya eşit ağırlık bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş