Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Dünya Günü Nedir? Dünya Günü İçin İpuçları

Dünya Günü Nedir? Dünya Günü İçin İpuçları

Çevre dostu yaşam tarzı için harika ipuçları arıyorsanız doğru yerdesiniz. Harika önerilerimiz var. Dünya günü nedir, dünya günü için ipuçları nelerdir?

Nedir 948 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Dünya günü nedir?

"Dünya Günü" ifadesi, dünya çapında farkındalık yaratmak, çevre sorunlarına dikkat çekmek veya belirli bir konuya, mesleğe veya nedenlere adanmış günler için kullanılmaktadır. 22 Nisan, "Dünya Günü" olarak kutlanmaktadır ve dünya genelindeki insanların çevre sorunlarına dikkat çekmeleri, çevresel sürdürülebilirliği artırmaları ve doğal kaynakları korumaları için bir fırsat sağlamaktadır.

Dünya Günü kutlamalarının nasıl başladığını anlatan gerçek bir hikaye! John McConnell, ekinoks zamanı olan 21 Mart'ı kutlamak için Dünya Günü'nü önerdi. Fakat sonrasında, Wisconsin Senatörü Gaylord Nelson ve Denis Hayes öncülüğünde bir hareket başladı ve 22 Nisan 1970'te tarihe geçen Dünya Günü kutlamaları yapıldı.

Tam 20 milyon insan bu kutlamalara katıldı. Sempozyumlar, konferanslar düzenlendi ve hatta ABD'nin ilk 'Temiz Hava Yasası' ve 'Temiz Su Yasaları' bile çıktı! İşte bu yasaların hazırlanmasındaki etkileri, Dünya Günü kutlamalarının büyük bir rol oynadığının bir kanıtıdır.

Kendi bahçenizi oluşturun

Kendi sebze ve meyve bahçenizi oluşturarak doğal kaynakları kullanabilir ve gıda atıklarını azaltabilirsiniz. Ayrıca bahçenizde böcekleri ve kuşları da çekerek doğal döngüyü destekleyebilirsiniz.

Geri dönüşüm yapın

Atıkları doğru şekilde ayırmak ve geri dönüştürmek, doğal kaynakları korumak için en etkili yöntemlerden biridir. Geri dönüşüm yaparak atıkların yeniden kullanılmasını sağlayabilir ve çöp miktarını azaltabilirsiniz.

Bisiklete binin

Bisiklet kullanarak araç kullanımını azaltabilir ve karbon ayak izinizi azaltabilirsiniz. Ayrıca bisiklete binmek sağlıklı bir aktivitedir ve doğayla daha fazla bağlantı kurmanıza yardımcı olabilir.

Doğal ürünleri tercih edin

Doğal ürünler, çevre dostu üretim yöntemleri ve biyolojik çeşitliliğin korunması açısından önemlidir. Organik ürünler, doğal temizlik malzemeleri ve sürdürülebilir moda ürünleri gibi doğal ürünleri tercih ederek çevre dostu bir yaşam tarzı benimseyebilirsiniz.

Sıfır atık hedefi belirleyin

Sıfır atık hedefi belirleyerek atıkları en aza indirebilirsiniz. Atıkları azaltmak için yeniden kullanmak, geri dönüştürmek veya tamamen ortadan kaldırmak gibi farklı yöntemleri kullanabilirsiniz.

Elektrik tüketimini azaltın

Elektrik tüketimini azaltmak, karbon ayak izinizi azaltmanın en etkili yollarından biridir. Aydınlatmayı azaltmak, güneş enerjisinden yararlanmak, daha az enerji tüketen cihazlar kullanmak gibi yöntemlerle elektrik tüketimini azaltabilirsiniz.

Doğa yürüyüşleri yapın

Doğa yürüyüşleri yaparak doğayla daha fazla bağlantı kurabilir ve sürdürülebilir turizmi destekleyebilirsiniz. Ayrıca doğa yürüyüşleri sağlıklı bir aktivitedir ve stresi azaltmaya yardımcı olabilir.

Daha az su tüketin

Su kaynakları sınırlıdır ve doğru kullanılmadığında kısa sürede tükenir. Daha az su tüketmek için daha kısa duşlar almak, suyu kapatmak, su tasarruflu cihazlar kullanmak gibi yöntemleri deneyebilirsiniz.

Dünya günü için ipuçları nelerdir?

Dünya günü için ipuçları aşağıdaki gibidir:

 • Tuvaletini yapmayı unutmadığın gibi tuvaletten çıkarken de ışıkları kapatmayı unutmamalısın.
 • Çöplerini atarken geri dönüşüm kutularını da kullanmayı unutma. O plastik şişe belki de yeni bir çanta olacak!
 • Bir çiçeği sevdiğin kadar toprağına da sevgini göster. Bitki dikmek, çevreyi korumak için küçük ama önemli bir adımdır.
 • Arabanı kullanırken yakıt tasarrufu yapmak için mümkün olduğunca yavaş ve sabit hızda gitmeye çalış. Ayrıca arabayı gereksiz yere çalıştırmamaya özen göster.
 • Kullanmadığın elektronik cihazların fişlerini çekerek hem enerji tasarrufu yapabilir hem de evindeki yangın riskini azaltabilirsin.
 • Birkaç saatliğine evden çıkarken elektrikli aletlerin tamamını kapatmayı unutma. Hem enerji tasarrufu sağlarsın hem de evindeki cihazların ömrünü uzatabilirsin.
 • Daha az et tüketmek hem sağlıklı hem de çevre dostudur. Ara sıra vejetaryen yemekler de deneyebilirsin.
 • Alışveriş yaparken poşet kullanmak yerine kanvas çanta gibi yeniden kullanılabilir çantalar tercih edebilirsin. Hem çevreyi korursun hem de daha şık görünürsün!
 • Evdeki su tüketimini azaltmak için sızıntıları onarabilir, daha kısa süreli duşlar alabilir ve çamaşır ve bulaşık makinelerini tam kapasiteyle kullanabilirsin.
 • Çevre dostu temizlik ürünleri kullanmak, hem evin temizliğinde hem de doğayı korumak için önemlidir. Ayrıca, kendi temizlik ürünlerini yaparak hem daha ekonomik hem de daha çevre dostu bir çözüm bulabilirsin.
 • Sıfır atık hedefine ulaşmak için, eski sevgililerini tekrar kullanmaya başla.
 • Bisiklet kullanımı doğanın dostudur, ayrıca bacaklarını da güçlendirir.
 • Evdeki bitkiler seni mutlu etmekle kalmaz, havayı temizlerler.
 • Son olarak, Dünya'yı temiz tutmak için yapılması gereken en önemli şey, kendini de temiz tutmandır.
İçeriği Paylaş