Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Bir Google Özelliği: Kullanıcıların Yaptığı Diğer Aramalar

Bir Google Özelliği: Kullanıcıların Yaptığı Diğer Aramalar

Hepimiz günlük hayatımızda Google amcaya sorular soruyoruz. Peki, bir Google özelliği olan Kullanıcıların yaptığı diğer aramalar ne demek inceleyelim.

Nedir 1396 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Kullanıcıların Yaptığı Diğer Aramalar Nedir?

Teknoloji ile içli dışlı olmasanız bile Google’ın arka planında müthiş bir şekilde çalışan yapay zekanın olduğunu biliyorsunuzdur. Merak ettiğimiz bir konu hakkında arama yaptığımızda arama sonuç sayfasına ulaşırız. Arama sonucuna göre Google, bu konu hakkında en çok sorulan soruları da sizlere sunmaktadır. Gelin bunu bir örnekle anlatalım.

Örneğin Üniversite okurken çalışabilir mi diye bir cümle arattığımızı varsayalım. Google bu konudaki en iyi içeriği üreten web siteleri sizler için listelemektedir. Bu web sitelerinin dışında da aşağıdaki resimde de gördüğünüz gibi Kullanıcılar bunları da sordu diye bir alanı önünüze çıkarmaktadır. Bu alan tam olarak Kullanıcıların Yaptığı Diğer Aramalar alanı ile alanını karşınıza çıkarmaktadır. Yani arama yaptıktan sonra sizin sorunuza benzer, kullanıcıları en çok sorduğu sorular karşınıza çıkmaktadır.

Kullanıcıların Yaptığı Diğer Aramalar

Google otomatik tamamlama nedir?

Google otomatik doldurma işlevi sizin arama motorunuzda bir kelimeyi yazdığınızda o kelimenin devamında en çok aranılan anahtar kelimeyi üretmektedir. Aşağıdaki görselde de görüldüğü gibi Üniversite okurken yazdığımızda o kelime ile başlayan en çok aratılan cümleler çıkmaktadır.

Kullanıcıların Yaptığı Diğer Aramalar

Son aramalarla ilgili kullanıcılar Google otomatik doldurma işlevini ayarlar bölümünden kapatabilmektedirler. Bazı kişiler bilgisayarı sadece kendisi kullanmadığı için Google önerileri kapatma yolunu seçebiliyor.

Google Arama Sonuçlarınızı Özelleştirin

Google hesabınız ile oturum açtığınız takdirde Google üzerinden yaptığınız aramalar, okuduğunuz haberler, izlediğiniz videolar ve dolaştığınız tüm web siteleri kaydedilmektedir. Kısacası arama geçmişiniz ile ilgili tüm verileri Geçmiş bölümünden görebilirsiniz.

Google sizlere daha iyi hizmet sunabilmek için arama geçmişinizi kayıt altına alır. Bu kayıtlar ile de sizlere daha iyi reklamlar ve öneriler sunar. Örneğin bir e-ticaret sitesinde ayakkabı baktınız diyelim. Google bu bilgiyi alır ve sizlere daha farklı ayakkabılar önerir.

Google ilgili aramalar nedir?

Google ilgili aramalar alanı ile kullanıcıların yaptığı diğer aramalar kutusu oldukça karıştırılıyor. Google ilgili aramalar bölümü aşağıdaki resimde de görüldüğü üzere sorduğunuz konunun dışındaki farklı konulara sizi yönlendirebiliyor. Siz Google’da Üniversite okurken çalışabilir mi cümlesini arattığınız taktirde kamuda çalışırken üniversite okumak veya sigortalı çalışırken üniversite okumak gibi farklı konuları sizin karşınıza çıkarabiliyor.

Kullanıcıların Yaptığı Diğer Aramalar

Kullanıcıların yaptığı diğer aramalar ne demek?

Kullanıcıların yaptığı diğer aramalar, sizin arattığınız bir kelime üzerinden diğer kullanıcıların en çok arama yaptığı sorguları listeler. İlgili armalar sizlere o konu hakkında diğer varyasyonları listelemektedir. Kullanıcıların yaptığı diğer aramalar kapatma işlemini de ayarlar bölümünden gerçekleştirebilirsiniz.

Google Arama Trendleri Nasıl Kullanılır?

Trends.google.com adresinden ülke çapında kelime hacimlerini, en çok aratılan kelimeleri, son 24 saatte gündem olan konuları ve yıl bazında kullanıcıların en çok aradığı kelimeleri inceleyebilirsiniz.

Türkler Google'da en çok ne arıyor?

2022 yılında Google’da en çok aranılan kelimeler aşağıdaki gibidir:

İçeriği Paylaş