Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Google Mucizesi: Google Görsel Arama Nasıl Yapılır?

Google Mucizesi: Google Görsel Arama Nasıl Yapılır?

Google, dünyadaki en iyi arama motorudur. Bugün Google’ın mükemmel bir özelliğini anlatacağız. Google görsel arama nedir, Google görsel arama nasıl yapılır?

Teknoloji GOOGLE Abone Ol 3858 0 1 yıl önce 1 yıl önce

Özellikle bir şeylerin merağında olduğumuz, araştırmalar yaptığımız, okuduğumuz, izlediğimiz veya bakış açılarımızı değiştirmek istediğimiz zamanlar öğrencilik zamanlarımızdır. Bizde teknolojiden daha fazla yararlanılabilmesi için öğrencilere mükemmel bir arama tekniğini anlatacağız.

Google görsel arama motoru nedir?

Google arama motorunda herhangi bir kelime arattığınız zaman o kelime ile ilgili görsellere de ulaşabiliyorsunuz. Bu zaten çoğumuzun bildiği bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Peyi ya görsel olarak aratmak istersem ne yapmalıyım? İşte bu soruya cevap, Google’ın geliştirdiği Lens teknolojisi olarak geliyor. Görsel arama motorunu kullanarak, merak ettiğiniz resimlerin benzerlerini görebilirsiniz.

Google Mucizesi: Google Görsel Arama Nasıl Yapılır?

Google’da görsel arama nasıl yapılır?

Google görseller bölümüne tıklıyorum ve çıkan ekrana aratmak istediğim bir resim yüklüyorum. Örnek olarak yukarıdaki kedi fotoğrafını yükleyelim. Fotoğrafı yüklerken Google’ın geliştirdiği araç Google Lens devreye giriyor. Google Lens, nesneler ile ilgili verileri algoritmalar ile analiz eden görüntü tanıma teknolojisidir. Aşağıdaki sonuca ise Google Lens çıktısı diyebiliriz.

Google Mucizesi: Google Görsel Arama Nasıl Yapılır?

Gelişmiş görsel arama örneği

Şimdi de bir adet gelişmiş görsel aram yapalım. Google bize gelişmiş arama için boyut, renk, tür, zaman ve kullanım haklarını filtreleyebilme imkanı sunuyor. Örnek olarak “scottish cat” kelimesini dosya türü büyük, rengi kırmızı, türü küçük resim, son 1 yıldaki resimler ve ticari lisanslı olarak filtreleyelim. Karşımıza bu sonuç ekranı çıkıyor. Bu bölümdeki filtreleri kullanabilmek için de “Araçlar” butonuna tıklıyoruz.

Google Mucizesi: Google Görsel Arama Nasıl Yapılır?

iPhone’da görsel arama nasıl yapılır?

Safari’de veya Chrome’da arama çubuğunun sağındaki Google Lens’e dokunun. Aratmak istediğiniz fotoğrafın linkini veya görselini yükleyin. Arama sonuçlarını incelemek için aşağıya doğru kaydırın. Telefondan görsel aramak da kişisel bilgisayarınızdaki kadar kolaydır.

Android cihazlarda görsel arama nasıl kullanılır?

Android cihazınızdan tarayıcınıza girin. Google Lens’e dokunun. Aratmak istedğiniz görselin lilnkini veya görseli ekleyin. Ve sonuçlara ulaşın. Google görsel arama mobilden de rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Bonus: Google Çoklu Arama Özelliği Geliyor

Hali hazırda Google’da ayrı olarak hem metin hem de görsel aranabiliyor. Peki aya ikisinde de arandığını düşünürsek nasıl olur? Bizce süper olabilir. Amerika ve İngiltere’de test aşamasında olan çoklu arama özelliği ile aynı anda hem metin hem de görsel arayabileceksiniz. Örnek olarak kendinize bir kitaplık alacaksınız. Bir mağazada kitaplığı beğendiniz ve fotoğrafını çektiniz. Ancak rengi hoşunuza gitmedi. Google Lens çoklu arama sayesinde hem görseldeki ürünü hem de rengini filtreleyip arayabileceksiniz.

Herhangi bir ürün ile ilgili bilgi almak, bilmediğiniz bir nesneyi tanımlamak veya bir kişi hakkında bilgi edinmek için resimle arama yapabilirsiniz. Google’ın web sitesinde arama çubuğuna uygun anahtar kelimeler girin, yeterli. O halde sizlere iyi arama yapmalar dileyelim.

İçeriği Paylaş
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.