Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Altı Şapkalı Düşünme Tekniği Nedir?

Altı Şapkalı Düşünme Tekniği Nedir?

Okul ve iş hayatında karar verme sürecinde kullanabileceğiniz, altı şapkalı düşünme tekniği nedir? Zor zamanlarınızda bu tekniği kullanmanız dileği ile.

Nedir GOOGLE Abone Ol 1833 0 1 yıl önce 1 yıl önce

İnsanlar zamanla değişik düşünme teknikleri geliştirmişlerdir. Bu değişik teknik arasında yer alan altı şapka tekniği hakkında detaylı bilgileri birlikte öğrenebiliriz. Farklı renkte şapkalar neyi temsil ediyor, Altı şapkalı düşünme, düşünme sürecini nasıl etkiliyor? Tüm bu soruların cevaplarını inceleyelim.

Altı Şapkalı Düşünme Tekniği Hangi Alanlarda Kullanılır?

Bu yöntem hem okul hem de iş hayatında kullanılabilen bir yöntemdir. İş toplantılarında, bir konuyu görüşmek ve o konunun karar verme sürecinde kullanılır. Eğitim de ise farklı bakış açılarıyla düşünmeyi sağlamak için kullanılır.

Altı Şapkalı Düşünme Tekniğinin Avantajları Nelerdir?

Altı şapkalı düşünme tekniğinde yaratıcılığı destekleyerek düşünmeyi sağlar. Altı şapkalı düşünmenin hepsinde iletişimi güçlendirmek için odaklanılır. Şapkayı takınca daha hızlı karar verme imkanı olacaktır. Tartışmalara neden olmaz.

Altı Şapkalı Düşünme Tekniğinin Amacı Nedir?

Farklı bakış açılarından bakarak şapkayı takan kişi yaratıcı düşünmeyi ve yeni fikirler bulması hedeflenir. Düşünme işi sadeleştirilir ve tek bir konu ile ilgilenilir. Bu düşünme tekniği yardımıyla yaratıcılık, duygular, mantık her birine aynı anda dikkat etmek yerine ayrı ayrı ilgilenme olanağı sunulur. Altı düşünme şapkasının amacı hangi düşünce gerekliyse o düşünceye geçiş yapmayı sağlar.

Altı Şapkalı Düşünme Tekniği Nedir?

Birçok üst düzey yöneticinin kabul etmiş olduğu bu teknikte hangi şapkalar var görelim.

Altı Şapkalı Düşünme Tekniğinde Mavi Şapka Ne İfade Eder?

Düşünme sürecinin yönetilmesini ifade etmektedir. Mavi şapka süreci gökyüzünü temsil etmektedir. Mavi aynı zamanda hakimiyet, tarafsızlık ve sakinliği kişinin aklında canlandırmasını sağlar ve karar verme sürecinde sakinliği akla getirir.

Altı Şapkalı Düşünme Tekniğinde Beyaz Şapka Ne İfade Eder?

Beyaz şapka kullanılan veriye odaklanılır. Elde olan bilgilere ve bu bilgilerden neler öğrenilebileceğine bakılmaktadır. Bilgi dağarcığındaki boşluklara bakılarak bu boşluklar doldurulmaya çalışılır. Geçmiş zamanda olanların analizi yapılır ve tarihsel gelişmeler günümüzde kullanılmak için yeniden değerlendirilir.

Altı Şapkalı Düşünme Tekniğinde Yeşil Şapka Ne İfade Eder?

Yeşil şapka yaratıcılığı temsil eder. Sorunlara karşı yaratıcı çözümler bu aşamadan geliştirilmektedir. Yeni fikirlerin küçük kritikler yapılarak tasarlandığı bölüm buradadır.

Altı Şapkalı Düşünme Tekniğinde Kırmızı Şapka Ne İfade Eder?

Kırmızı şapkayı takınca kişi problemleri sezgileriyle, duygularıyla ve reaksiyonları ile yaklaşır. Aynı zamanda kırmızı şapka takıldığında kişilerin sorunlara karşı nasıl bir tepki vereceği de tahmin edilmeye çalışılmaktadır. Kişisel tercihlerinizi çok iyi bilmeyen kişilerin tepkileri bu şapkada anlaşılmaya çalışılır.

Altı Şapkalı Düşünme Tekniğinde Sarı Şapka Ne İfade Eder?

Sarı şapka insanların pozitif ve olumlu şeyler düşünmelerini sağlamaktadır. Yani sarı şapka iyimserin sembolüdür. Optimistik bakış açısı ile verilen kararlarda faydası ve içindeki değerin görülmesi sağlanır. Hayatınızda her şey çok sıkıcı ve aynı devam ederken sarı şapka ile pozitif düşüncelere kendimizi teslim edebiliriz.

Altı Şapkalı Düşünme Tekniğinde Siyah Şapka Ne İfade Eder?

Siyah şapka takıldığında kişi bütün olumsuz noktalara odaklanır. Bu noktalara yaklaşırken oldukça dikkatli ve savunmacı bir şekilde yaklaşılır. Kararların neden ilerlemediği düşünülür. Bu düşünce çok önemlidir. Bu düşüncede kararlarınızın başarısız noktalarını görmeniz sağlanır. Eleyici, değiştirici ve düzeltici bir bakış açısı ile sonuçları geliştirmenize yardımcı olmaktadır. Siyah şapka sayesinde kararlarınıza daha esnek bir şekilde yaklaşırsınız ve risklerin farkında olursunuz. Olumsuz sonuçlara karşı hazırlıklı olursunuz. Tarafsız ve objektiftir.

Altı Şapkalı Düşünme Tekniği Örnekleri

Altı şapkalı düşünme tekniği önemli kararlar alınırken, yargı ve hükümlerde kişiye yardımcı olan bir düşünme tekniğidir. Bu teknik çok basit bir şekilde uygulanma özelliğine sahip olduğundan kolay bir şekilde öğretilebilir.

Altı şapkalı düşünme tekniğinin sağladığı avantajlar nelerdir?

Yeni fikirleri bulmak ve bu fikirleri faaliyete geçirmek için detaylı bir düşünce yürütülmesi gerekir. Bazı işler başarıyla sonuçlanmayabilir ama önemli olan hatanın nereden geldiğini bilmek ve sorunu çözümlemektir. Altı şapkalı düşünme tekniği örneklerini inceleyerek bu teknik hattında detaylı bir şekilde bilgi alabilirsiniz.

Zaman içerisinde insanlar gelişen dünya ile birlikte düşünme tekniklerinde de değişimlere gittiler. Özellikle iş ve eğitim dünyasında çeşitli düşünme tekniklerine rastlayabiliyoruz. Bu yöntemler arasında yerini alan kişinin kavrama ve farklı bir açıdan düşünmesini sağlayan altı şapkalı düşünme tekniği farklı yaklaşımları benimsemenizi sağlar. Bu yaklaşım tarzını yani farklı düşünme biçimini kullanan kişiler takım işlerinde çok daha üretken oldukları gözlemlenmektedir. Problem çözme stratejisini başarıya ulaştırabilirsiniz.

Edward De Bono tarafından yazılan kitabı da mutlaka okumalısınız. Altı farklı şapkayı zor günlerde kullanmanız dileği ile.

İçeriği Paylaş
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.