Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Sınıf Öğretmenliği Bölümü Nedir? Sınıf Öğretmenliği İş Olanakları Nelerdir?

Sınıf Öğretmenliği Bölümü Nedir? Sınıf Öğretmenliği İş Olanakları Nelerdir?

Sınıf Öğretmenliği bölümü nedir, Sınıf Öğretmenliği iş olanakları nelerdir, Sınıf Öğretmenliği mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 568 Güncelleme: 10 ay önce 10 ay önce

Sınıf Öğretmenliği bölümü nedir?

Sınıf öğretmenliği, bir öğretmenin ilkokul veya ortaokul gibi okullarda sınıf öğretmeni olarak çalışmasıdır. Sınıf öğretmenleri, öğrencilere öğrenme sürecinde yardımcı olmak için genellikle birinci ila altıncı sınıflar arasında görev alırlar.

Sınıf Öğretmenliği mezunu ne iş yapar?

Sınıf öğretmenleri, öğrencilerin tüm derslerinde genel bir eğitim sağlarlar. Öğrencilerin sosyal, akademik, duygusal ve davranışsal gelişimlerini destekleyerek, öğrencilerin özgüvenlerini artırmak ve onları hayata hazırlamak için çalışırlar. Sınıf öğretmenleri, öğrencilerin okuma, matematik, fen bilimleri, sosyal bilgiler ve diğer konularda ilerlemelerini sağlamak için ders planlama, öğretim materyalleri hazırlama, ödev kontrolü ve sınav değerlendirme gibi görevlerle uğraşırlar. Ayrıca, öğrencilerin sosyal ve duygusal ihtiyaçlarını karşılamak için ailelerle ve diğer öğretmenlerle işbirliği yaparlar. Sınıf öğretmenliği, öğrencilerin öğrenmelerine yardımcı olmak için stratejiler geliştirirken, öğretmenlerin pedagojik becerileri, eğitim bilgisi ve iletişim becerilerini kullanmaları gerektirir. Bu meslek, çocuklara yardım etmek ve onların hayatlarına olumlu bir etki yapmak isteyenler için uygun bir kariyer seçeneği olabilir.

Sınıf Öğretmenliği bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Sınıf Öğretmenliği bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Sınıf Öğretmenliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Sınıf Öğretmenliği bölümü dersleri nelerdir?

Sınıf Öğretmenliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Sınıf Öğretmenliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Öğretmenlik Mesleği ve Eğitimi
  • Öğretim İlke ve Yöntemleri
  • Okul Öncesi Öğretim Programı ve Uygulamaları
  • İlkokuma Yazma Öğretimi ve Matematik Öğretimi
  • Türkçe Öğretimi ve Fen Bilgisi Öğretimi
  • Sosyal Bilgiler Öğretimi ve İngilizce Öğretimi
  • Beden Eğitimi ve Oyun
  • Özel Eğitim
  • Öğrenci Yönetimi ve Sınıf Yönetimi
  • Öğretmenlik Uygulama Dersi

Sınıf Öğretmenliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Sınıf Öğretmenliği bölümü EA ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi eşit ağırlık bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Eşit Ağırlık puanı ile alan bölümler

Sizler için EA ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer eşit ağırlık mesleklerini veya eşit ağırlık bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Pelin, Sınıf Öğretmenliği Bölümünü Anlattı

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği bölümünü Pelin’in renkli anlatımlarıyla izleyin. Üniversite tercihleri için sizlere çok yararlı bu tanıtımı mutlaka kaydedin!

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş