Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
İktisat Bölümü Nedir? İktisat İş Olanakları Nelerdir?

İktisat Bölümü Nedir? İktisat İş Olanakları Nelerdir?

İktisat bölümü nedir, İktisat iş olanakları nelerdir, İktisat mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri GOOGLE Abone Ol 8936 0 1 yıl önce 1 yıl önce

İktisat bölümü nedir?

İktisat, toplumların kaynaklarını nasıl kullanacaklarına karar vermek için ekonomik sistemleri, faaliyetleri ve sorunları inceler. İktisat, bir ülkenin ekonomisindeki üretim, dağıtım ve tüketim faaliyetlerini inceler ve bu faaliyetlerin nasıl yönetileceği konusunda politika önerileri sunar. İktisat bölümü, öğrencilere ekonomik sistemleri, ekonomik modelleri, ekonomik sorunları çözmek için matematiksel ve istatistiksel araçları, ekonomik düşünme yöntemlerini ve politika tasarımını öğretir. Öğrenciler, mikroekonomi, makroekonomi, matematiksel ekonomi, istatistik, ekonomik düşünce tarihi, kamu ekonomisi, uluslararası ekonomi ve finansal ekonomi gibi konularda kapsamlı bir eğitim alırlar.

İktisat mezunu ne iş yapar?

İktisat bölümü mezunları, birçok alanda iş bulabilirler. Özel sektörde bankacılık, finans, sigortacılık, pazarlama, danışmanlık ve uluslararası ticaret gibi birçok farklı sektörde iş bulunabilir. Kamu sektöründe ise ekonomik politika, kamu politikası, devlet planlama ve analizi, merkez bankası, uluslararası kuruluşlar ve kamu idaresi alanlarında çalışabilirler. Mezunlar, ekonomik analiz yapmak, ekonomik sorunları çözmek, ekonomik politika önerileri sunmak, finansal piyasaları takip etmek, uluslararası ticaret ve yatırım faaliyetlerini yönetmek, ekonomik verileri yorumlamak ve ekonomik modellemeler yapmak gibi birçok görevi üstlenebilirler.

İktisat bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre İktisat bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 İktisat taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Boğaziçi Üniversitesi İktisat (İngilizce) 100+3 510.51486 662
İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi İktisat (İngilizce) (Burslu) 21+0 503.92199 970
Galatasaray Üniversitesi İktisat (Fransızca) 30+1 492.71920 1663
Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisat (İngilizce) 90+3 482.14176 2604
Tobb Ekonomi Ve Teknoloji Üniversitesi İktisat (Burslu) 6+0 481.38887 2708

2023 İktisat taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

İktisat bölümü dersleri nelerdir?

İktisat bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane İktisat bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Mikroekonomi
  • Makroekonomi
  • Ekonomik düşünce tarihi
  • İktisat teorisi
  • İktisadi büyüme teorisi
  • Para teorisi ve politikası
  • Uluslararası ekonomi
  • Kalkınma ekonomisi
  • Kamu ekonomisi
  • İktisadi analiz yöntemleri

İktisat bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

İktisat bölümü EA ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi eşit ağırlık bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Eşit Ağırlık puanı ile alan bölümler

Sizler için EA ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer eşit ağırlık mesleklerini veya eşit ağırlık bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Kocaeli Üniversitesi - İktisat Okumak

Kocaeli’de öğrenci olmak; şehri tanımak için en iyi doğal yollardan birisi. Buse'nin renkli anlatımı ile Kocaeli Üniversitesi'nde öğrenci olmak ne demek hadi izleyelim:)

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.