Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Eczacılık Fakültesi Bölümü Nedir? Eczacılık Fakültesi İş Olanakları Nelerdir?

Eczacılık Fakültesi Bölümü Nedir? Eczacılık Fakültesi İş Olanakları Nelerdir?

Eczacılık Fakültesi bölümü nedir, Eczacılık Fakültesi iş olanakları nelerdir, Eczacılık Fakültesi mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri GOOGLE Abone Ol 7468 0 1 yıl önce 1 yıl önce

Eczacılık Fakültesi bölümü nedir?

Eczacılık bölümü, ilaçların etkileri, yan etkileri, kullanım yöntemleri ve ilaçların insan vücudu üzerindeki etkilerini araştıran bir tıp dalıdır. Eczacılık bölümü, ilaçlar, kimyasal bileşenler ve bitkisel ürünler gibi sağlık ürünlerinin üretimi, geliştirilmesi, analizi, depolanması, dağıtımı ve kullanımı ile ilgilenir. Eczacılık bölümü öğrencileri, ilaçların kimyasal, biyolojik ve fiziksel özellikleri hakkında bilgi edinirler. Ayrıca, ilaçların nasıl üretildiğini, dağıtıldığını ve depolandığını öğrenirler. Eczacılık bölümü, ilaçların insan vücuduna etkilerini ve yan etkilerini araştıran farmakoloji, hastalıkların tedavisi için ilaçların nasıl kullanılacağı hakkında bilgi sağlayan terapötik ilaç kullanımı ve ilaçların nasıl üretildiği hakkında bilgi sağlayan farmasötik kimya gibi dersleri içerir.

Eczacılık Fakültesi mezunu ne iş yapar?

Eczacılık bölümü mezunları, ilaç endüstrisinde, hastane eczanelerinde, sağlık kuruluşlarında, devlet kurumlarında ve özel sektörde çalışabilirler. Eczacılık bölümü mezunları, ilaçların üretimi, analizi, dağıtımı ve kullanımı ile ilgili birçok alanda uzmanlık sağlarlar. Ayrıca, eczacılık bölümü mezunları, tıp doktorları, diğer sağlık çalışanları ve hastalarla işbirliği yaparak, insan sağlığı için önemli bir rol oynarlar.

Eczacılık Fakültesi bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Eczacılık Fakültesi bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Eczacılık Fakültesi taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Yeditepe Üniversitesi Eczacılık (İngilizce) (Burslu) 14+0 492.57600 22447
Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Eczacılık (İngilizce) (Burslu) 8+0 490.50387 23908
İstanbul Üniversitesi Eczacılık (İngilizce) 40+1 484.73254 28137
İstanbul Medipol Üniversitesi Eczacılık (İngilizce) (Burslu) 9+0 478.48228 32938
Hacettepe Üniversitesi Eczacılık 150+4 476.66268 34356

2023 Eczacılık Fakültesi taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Eczacılık Fakültesi bölümü dersleri nelerdir?

Eczacılık Fakültesi bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Eczacılık Fakültesi bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Kalkülüse Giriş
  • Eczacılık Tarihi ve Terminolojisi
  • Eczacılık Mevzuatı
  • Temel Eczacılık Bilimleri
  • Farmasötik Botanik
  • Eczacılık ve Temel Tıp Bilimleri
  • Eczacılık Teknolojisi
  • Farmasötik Teknoloji Uygulamaları
  • Kozmetoloji
  • Yönetsel Eczacılık

Eczacılık Fakültesi bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Eczacılık Fakültesi bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 5 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 300 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.