Eczacılık Bölümü Nedir? Maaşlar Ve İş Olanakları Nelerdir?

Üniversite Bölümleri 4734 0 10 ay önce
Eczacılık Bölümü Nedir? Maaşlar Ve İş Olanakları Nelerdir?

Eczacılık bölümü nedir, mezunu ne iş yapar, maaşları ve daha fazla bilgiyi bu makalede öğreneceksiniz. Meslek seçimi hayat değiştirir.

Eczacılık Nedir?

Eczacılık, hastalara doktorlar tarafından reçete ile verilen ilaçları satmak ile yükümlüdür. Aynı zamanda hastalara ilaçlar hakkında bilgi vermek, ilaçlarının temini için gerekli işlemler yapmak ve bunu yaparken de etik kurallara da uymak zorundadır. Sayısal meslekler (mf bölümleri) arasında olan bu bölüm aynı zamanda ülkemizde en çok tercih edilen bölümlerden biridir. En iyi sayısal bölümleri arasında olan Eczacılık bölümü özel ve devlet üniversitelerinin çoğunda bulunmaktadır. Eczacılık okumak zor mu dediğinizi duyar gibiyiz. Üniversite tercihi yapmadan önce mutlaka meslek araştırması yapmanızı öneririz.

Eczacılık Mezunu Ne İş Yapar?

Eczacılık mezunları, kişisel olarak eczacı açabilecekleri gibi hastanede, ilaç sanayiinde, kozmetik sektöründe, adli tıp kurumunda, ecza depolarında çalışabilirler. Ayrıca eczacılık mezunları çeşitli araştırma laboratuvarlarında da çalışabilirler.

Eczacılık Maaşları Ne Kadardır?

Eczacılık maaşları "cbiko.gov.tr" tarafından sağlanan verilere göre oluşturulmuştur. Yeni mezun bir öğrencinin başlangıç maaşları aşağıdaki grafikte verilmiştir. Bu grafik üniversite tercihlerinde sizlere meslek seçimi hakkında yol gösterecektir. Bölüm tercihi yaparken Eczacılık sıralamalarını ve diğer sayısal bölümlerin taban puanlarını inceleyebilirsiniz.

kaynak: cbiko.gov.tr universitenitanit.com

İş Bulma Süresi

İş bulma süreleri "cbiko.gov.tr" tarafından sağlanan veriler ile grafiğe dökülmüştür. Kariyer sitelerindeki Eczacılık iş ilanlarını inceleyerek nitelikler hakkında bilgi alabilirsiniz. Eczacılık Okumak isteyen öğrencilerin mutlaka bu verileri incelemesini öneriyoruz.

kaynak: cbiko.gov.tr universitenitanit.com

Eczacılık Dersleri

Eczacılık derslerini temel olarak sizlere sıraladık. Üniversite tercihleri zamanında derslerin içeriklerini üniversitelerin web sayfalarından daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Aşağıdaki paragrafta sadece başlıca dersler verilmektedir.

Bitki biyolojisi, halk sağlığı, biyoistatistik, anatomi, farmasotik botanik, fizyoloji, organik kimya, analitik kimya, eczacıık tarihi ve deontoloji, fizyopatoloji, farmakoloji, eczacılık mevzuatı ve işletme, ilaç bilgisi, aromaterapi, farmakoterapi, bitkisel ilaç hammaddeleri.

Eczacılık 2022 YKS Taban Puanları ve Sıralamalar

Eczacılık taban puanları ve başarı sıralamalarının ilk 10 üniversitesini sizler için derledik. Ayrıntılı tablonun altındaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz

No Üniversite Bölüm 2021 Puan 2021 Sıralama
1 Yeditepe Üniversitesi Eczacılık (İngilizce) (Burslu) 429,57 22332
2 Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Eczacılık (İngilizce) (Burslu) 423,60 26069
3 İstanbul Üniversitesi Eczacılık (İngilizce) 418,34 29558
4 İstanbul Medipol Üniversitesi Eczacılık (İngilizce) (Burslu) 414,56 32222
5 Hacettepe Üniversitesi Eczacılık 412,21 33852
6 Bezm-İ Âlem Vakıf Üniversitesi Eczacılık (Burslu) 411,44 34389
7 Ege Üniversitesi Eczacılık 408,26 36867
8 İstanbul Medipol Üniversitesi Eczacılık (Burslu) 408,25 36881
9 Marmara Üniversitesi Eczacılık 407,63 37357
10 Ankara Üniversitesi Eczacılık 407,26 37663

* Taban puanlar ve başarı sıralamaları Ösym'den alınan veriler ile oluşturulmuştur. Meslekler ve maaşları, iş bulma süreleri gibi istatistiksel veriler "cbiko.gov.tr" adresinden sağlanmıştır. Veriler editörlerimiz tarafından oluşturulduğu için hata olasılığı mevcuttur. Verilerde hata varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz. Daha doğru sonuçlar için "cbiko.gov.tr" ve "osym.gov.tr" adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

* Eşit ağırlık meslekleri ve maaşlar, sayısal meslekler ve maaşları, eşit ağırlık dersleri, sayısal bölüm dersleri, bölümlerin iş bulma süreleri, Meslek tanıtımları ve üniversite taban puanları vb. yararlı bilgileri sizler için derledik. Faydası dokunması dileği ile.


Paylaş!

Puanla!
Skor: 5 ( 1 )

Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
Gönder