Bankacılık ve Sigortacılık Nedir? Maaşlar Ve İş Olanakları Nelerdir?

Üniversite Bölümleri 1770 0 9 ay önce
Bankacılık ve Sigortacılık Nedir? Maaşlar Ve İş Olanakları Nelerdir?

Bankacılık ve Sigortacılık nedir, mezunu ne iş yapar, maaşları ve daha fazla bilgiyi bu makalede öğreneceksiniz. Meslek seçimi hayat değiştirir.

Bankacılık ve Sigortacılık Nedir?

Bankacılık ve Sigortacılık bölümü, bankalar ve sigorta kuruluşlarında çalışan nitelikli kişier yetiştirmektedir. Bankacılık ve sigortacılık bölümü mezunları, sermaye piyasası kurumları ile de ilişkilidir. TYT ile girilen bölümler arasında olan bu bölüm aynı zamanda ülkemizde en çok tercih edilen bölümlerden biridir. En iyi TYT bölümleri arasında olan Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü özel ve devlet üniversitelerinin çoğunda bulunmaktadır. Bankacılık ve Sigortacılık okumak zor mu dediğinizi duyar gibiyiz. Üniversite tercihi yapmadan önce mutlaka meslek araştırması yapmanızı öneririz.

Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü mezunları, finans piyasaları, bankacılık sektörü, sigorta işlemlerinin yürütümü ve matematiğin olduğu her alanda çalışabilirler. Özel sektör ve devlet kamu ve kuruluşlarında aradığı bir bölüm türüdür. Ülkemizdeki önemli finansal kuruluşların bankacılık işlemleri ve sigortacılık alanında önemli yatırımlar yapıldığı biliniyor.

Bankacılık ve Sigortacılık Maaşları Ne Kadardır?

Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü maaşları "cbiko.gov.tr" tarafından sağlanan verilere göre oluşturulmuştur. Yeni mezun bir öğrencinin başlangıç maaşları aşağıdaki grafikte verilmiştir. Bu grafik üniversite tercihlerinde sizlere meslek seçimi hakkında yol gösterecektir. Bölüm tercihi yaparken Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü sıralamalarını ve diğer sayısal bölümlerinin taban puanlarını inceleyebilirsiniz.

kaynak: cbiko.gov.tr universitenitanit.com

Bankacılık ve Sigortacılık İş Bulma Süresi

İş bulma süreleri "cbiko.gov.tr" tarafından sağlanan veriler ile grafiğe dökülmüştür. Kariyer sitelerindeki Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü iş ilanlarını inceleyerek nitelikler hakkında bilgi alabilirsiniz. Bankacılık ve Sigortacılık Okumak isteyen öğrencilerin mutlaka bu verileri incelemesini öneriyoruz.

kaynak: cbiko.gov.tr universitenitanit.com

Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Dersleri

Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü derslerini temel olarak sizlere sıraladık. Üniversite tercihleri zamanında derslerin içeriklerini üniversitelerin web sayfalarından daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Aşağıdaki paragrafta sadece başlıca dersler verilmektedir.

Temel Bankacılık İşlemleri, Finansal Muhasebe, Bankacılık Kredi ve Mevduat Ürünleri, İstatistik, Ticaret Hukuku, Bankacılık ve Sigortacılıkta Bilgisayar Kullanımı, Uluslararası Finans, Müşteri İlişkileri Yönetimi, Banka ve Sigorta Muhasebesi, Para Teorisi ve Politikası, Yönetim ve Organizasyon, Aktüerya Matematiği, Borçlar Hukuku..

Bankacılık ve Sigortacılık 2022 YKS Taban Puanları ve Sıralamalar

Bankacılık ve Sigortacılık taban puanları ve başarı sıralamalarının ilk 10 üniversitesini sizler için derledik. Ayrıntılı tablonun altındaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

No Üniversite Bölüm 2021 Puan 2021 Sıralama
1 İstanbul Medipol Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık (Burslu) 269,98 266165
2 İstanbul Gelişim Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık (Burslu) 254,34 352849
3 Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık 234,28 499432
4 Trakya Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık 231,85 517935
5 Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık 222,90 565089
6 Afyon Kocatepe Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık 222,72 565612
7 Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık 222,30 566781
8 İstanbul Gelişim Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık (%50 İndirimli) 222,20 567074
9 İstanbul Medipol Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık (%50 İndirimli) 219,83 572345
10 Trakya Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık 201,22 587162

Bankacılık ve Sigortacılık DGS Geçiş Bölümleri Nelerdir

Bankacılık ve Sigortacılık bölümü DGS geçiş bölümleri aşağıdaki gibidir.

* Taban puanlar ve başarı sıralamaları Ösym'den alınan veriler ile oluşturulmuştur. Meslekler ve maaşları, iş bulma süreleri gibi istatistiksel veriler "cbiko.gov.tr" adresinden sağlanmıştır. Veriler editörlerimiz tarafından oluşturulduğu için hata olasılığı mevcuttur. Verilerde hata varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz. Daha doğru sonuçlar için "cbiko.gov.tr" ve "osym.gov.tr" adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

* Eşit ağırlık meslekleri ve maaşlar, sayısal meslekler ve maaşları, eşit ağırlık dersleri, sayısal bölüm dersleri, bölümlerin iş bulma süreleri, Meslek tanıtımları ve üniversite taban puanları vb. yararlı bilgileri sizler için derledik. Faydası dokunması dileği ile.


Paylaş!

Puanla!
Skor: 5 ( 1 )

Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
Gönder