Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Bankacılık Ve Sigortacılık Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Bankacılık Ve Sigortacılık Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Bankacılık ve Sigortacılık bölümü nedir, Bankacılık ve Sigortacılık iş olanakları nelerdir, Bankacılık ve Sigortacılık mezunları ne iş yapar, cevapladık.

Üniversite Bölümleri GOOGLE Abone Ol 8123 0 1 yıl önce 1 yıl önce

Bankacılık ve Sigortacılık bölümü nedir?

Bankacılık ve Sigortacılık bölümü, öğrencilere bankacılık ve sigortacılık sektörlerinde çalışmak için gerekli teorik ve pratik becerileri kazandırmayı amaçlayan bir lisans programıdır. Bu bölümde öğrenciler, finansal analiz, risk yönetimi, bankacılık, sigortacılık ve finansal piyasalar hakkında temel bilgiler edinirler. Bankacılık ve Sigortacılık bölümü, genellikle iki aşamalı olarak yürütülür. İlk aşama, öğrencilere bankacılık ve finansal piyasaların temel kavramları, finansal araçlar, finansal analiz, yatırım stratejileri ve portföy yönetimi hakkında teorik bilgi verir. İkinci aşama ise, öğrencilere bankacılık ve sigortacılık sektörlerinde uygulamalı iş tecrübesi kazandırmak için staj veya proje çalışmalarını içerir.

Bankacılık ve Sigortacılık mezunu ne iş yapar?

Bankacılık ve Sigortacılık bölümü öğrencileri, bankacılık ve sigortacılık sektörlerinde çeşitli kariyer fırsatlarına sahiptirler. Öğrenciler, bankalarda, sigorta şirketlerinde, yatırım şirketlerinde, finansal danışmanlık firmalarında, sermaye piyasaları kuruluşlarında veya kamu sektöründe çalışabilirler. Mezunlar, finansal piyasaları analiz etmek, finansal riskleri yönetmek, müşterilere finansal danışmanlık sağlamak ve finansal ürünler tasarlamak gibi görevleri üstlenebilirler. Bankacılık ve Sigortacılık bölümü, geniş bir sektörde çalışma fırsatları sunar ve öğrencilere finansal okuryazarlık, analitik düşünme ve problemleri çözme becerileri kazandırır. Bu beceriler, öğrencilerin hem kişisel hem de profesyonel hayatlarında faydalı olabilir ve finansal kararlarında daha bilinçli ve stratejik yaklaşımlar benimsemelerine yardımcı olabilir.

Bankacılık ve Sigortacılık bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Bankacılık ve Sigortacılık bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Bankacılık ve Sigortacılık taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
İstanbul Medipol Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık (Burslu) 5+0 328.25803 257006
İstanbul Gelişim Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık (Burslu) 5+0 311.74122 338500
İstanbul Bilgi Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık (İÖ) (Burslu) 3+0 342.54738 439715
İzmir Ekonomi Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık (Burslu) 3+0 337.02498 476154
Yaşar Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık (Burslu) 5+0 335.45391 486990

2023 Bankacılık ve Sigortacılık taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Bankacılık ve Sigortacılık bölümü dersleri nelerdir?

Bankacılık ve Sigortacılık bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Bankacılık ve Sigortacılık bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Bankacılık Ve Sigortacılığa Giriş
  • İktisada Giriş
  • Finans Matematiği
  • Bankacılık Hizmet Ürünleri
  • Hayat Dışı Sigortalar
  • Bankalarda Kredi Yönetimi
  • Menkul Kıymet Yatırımları
  • Banka Ve Sigorta Muhasebesine Giriş
  • İthalat Ve İhracat İşlemleri
  • Müşteri İlişkileri Yönetimi

Bankacılık ve Sigortacılık bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Bankacılık ve Sigortacılık bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.İçeriği Paylaş
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.