Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Tarımsal Genetik Mühendisliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Tarımsal Genetik Mühendisliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Tarımsal Genetik Mühendisliği bölümü nedir, Tarımsal Genetik Mühendisliği iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 490 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Tarımsal Genetik Mühendisliği bölümü nedir?

Tarımsal Genetik Mühendisliği bölümü, bitkisel ve hayvansal genetik materyallerin incelenmesi, genetik modifikasyonları, genetik kaynakların korunması, tarımsal üretimde verimliliği ve kaliteyi artırmak için uygulanan yöntemleri ve teknolojileri araştıran ve geliştiren bir mühendislik dalıdır.

Tarımsal Genetik Mühendisliği mezunu ne iş yapar?

Bu bölümde öğrencilere bitkilerin, hayvanların ve mikroorganizmaların genetik yapısı, üretimi, kullanımı ve çeşitlendirilmesi gibi konularda teorik ve pratik eğitimler verilmektedir. Tarımsal genetik mühendisliği, tarım sektöründe verimliliği artırmak, hastalık ve zararlılarla mücadele etmek, gıda üretimini çeşitlendirmek ve sürdürülebilir tarım uygulamalarını desteklemek için kullanılan bir araçtır.

Tarımsal Genetik Mühendisliği bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Tarımsal Genetik Mühendisliği bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Tarımsal Genetik Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Tarımsal Genetik Mühendisliği bölümü dersleri nelerdir?

Tarımsal Genetik Mühendisliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Tarımsal Genetik Mühendisliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Genetik
  • Moleküler Biyoloji
  • Genetik Mühendisliği Temelleri
  • Biyoteknolojik Yöntemler
  • Bitki Genetiği
  • Hayvan Genetiği
  • Mikroorganizma Genetiği
  • Genomik ve Proteomik
  • Genetik Mühendisliği Uygulamaları
  • Biyogüvenlik ve Etik

Tarımsal Genetik Mühendisliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Tarımsal Genetik Mühendisliği bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş