Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Siber Güvenlik Bölümü Nedir? Siber Güvenlik İş Olanakları Nelerdir?

Siber Güvenlik Bölümü Nedir? Siber Güvenlik İş Olanakları Nelerdir?

Siber Güvenlik bölümü nedir, Siber Güvenlik iş olanakları nelerdir, Siber Güvenlik mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 963 Güncelleme: 9 ay önce 9 ay önce

Siber Güvenlik bölümü nedir?

Siber Güvenlik, internet ortamında yer alan bilgi sistemlerinin, verilerin, cihazların ve ağların, kötü niyetli kişilerin veya organizasyonların saldırılarına karşı korunmasını ve savunulmasını sağlamak için tasarlanmış bir alandır. Siber Güvenlik Bölümü ise, öğrencilere siber güvenlik alanında gerekli teorik ve pratik bilgileri sağlayan bir lisans programıdır.

Siber Güvenlik mezunu ne iş yapar?

Siber Güvenlik Bölümünden mezun olanlar, siber güvenlik alanında iş olanaklarına sahip olabilirler. Bu iş olanakları, siber güvenlik danışmanlığı, siber güvenlik yöneticiliği, siber güvenlik analisti, siber güvenlik uzmanı, siber güvenlik mühendisi gibi birçok farklı rolü içerebilir. Ayrıca, siber güvenlikle ilgili ürünler veya hizmetler sunan şirketlerde veya kamu kuruluşlarında da çalışma fırsatları mevcuttur.

Siber Güvenlik bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Siber Güvenlik bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Siber Güvenlik taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Siber Güvenlik bölümü dersleri nelerdir?

Siber Güvenlik bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Siber Güvenlik bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Bilgi Güvenliği Temelleri
  • Ağ Güvenliği
  • Siber Savunma ve Siber Güvenlik Operasyonları
  • Siber Güvenlik Risk Yönetimi
  • Siber Güvenlikte Yasal Konular ve Etik
  • Bilgisayar Korsanlığı
  • Siber Güvenlikte Penetrasyon Testleri
  • Veri Koruma ve Güvenlik
  • Siber Güvenlikte Dijital İzleme ve İnceleme
  • Siber Güvenlikte Olay Yönetimi ve Tepki Planlama

Siber Güvenlik bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Siber Güvenlik bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş