Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Mühendislik Ve Doğa Bilimleri Programları Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Mühendislik Ve Doğa Bilimleri Programları Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Mühendislik ve Doğa Bilimleri Programları bölümü nedir, iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1023 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Mühendislik ve Doğa Bilimleri Programları bölümü nedir?

Mühendislik ve Doğa Bilimleri Programları Bölümü, mühendislik ve doğa bilimleri disiplinlerinin birleştiği bir programdır. Bu programda, öğrenciler doğa bilimleri alanındaki temel prensipleri öğrenirken, aynı zamanda mühendislik alanındaki pratik uygulamaları da öğrenirler.

Mühendislik ve Doğa Bilimleri Programları mezunu ne iş yapar?

Mühendislik ve Doğa Bilimleri Programları İş Olanakları arasında araştırma ve geliştirme şirketlerinde çalışmak, teknoloji firmalarında görev almak, enerji sektörü, çevre koruma ve diğer endüstriyel sektörlerde çalışmak yer alabilir. Ayrıca, bu programı tamamlayan öğrenciler, öğretim görevlisi veya araştırmacı olarak da çalışabilirler.

Mühendislik ve Doğa Bilimleri Programları bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Mühendislik ve Doğa Bilimleri Programları bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Mühendislik ve Doğa Bilimleri Programları taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Mühendislik ve Doğa Bilimleri Programları bölümü dersleri nelerdir?

Mühendislik ve Doğa Bilimleri Programları bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Mühendislik ve Doğa Bilimleri Programları bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Kimya Mühendisliği: Fizikokimya, Termodinamik, Kinetik ve Kataliz, Kimya Mühendisliği Termodinamiği
  • Biyomedikal Mühendisliği: Biyomalzeme Bilimi, Biyomedikal Sensörler ve Cihazlar, Biyomedikal Görüntüleme, Biyomedikal Sistemler Analizi
  • Fizik: Kuantum Fiziği, Termodinamik, Elektromanyetizma, Optik, Mekanik
  • Matematik: Analiz, Cebir, Geometri, Olasılık, İstatistik
  • Biyoloji: Moleküler Biyoloji, Hücre Biyolojisi, Genetik, Biyokimya, Ekoloji
  • Elektrik ve Elektronik Mühendisliği: Sinyal İşleme, Kontrol Sistemleri, Elektrik Devreleri ve Sistemleri, Elektronik Devreler ve Sistemler, Elektrik-Elektronik Laboratuvarı
  • Jeoloji Mühendisliği: Jeolojik Haritalama, Yer Bilimleri, Yeraltı Suları, Jeolojik Mühendislik, Yerbilimleri Laboratuvarı
  • Çevre Mühendisliği: Su Kirliliği Kontrolü, Atık Yönetimi, Hava Kirliliği Kontrolü, Çevre Mühendisliği Tasarımı, Çevre Mühendisliği Laboratuvarı
  • Makine Mühendisliği: Malzeme Bilimi, Mekanik Tasarım, Isı Transferi, Dinamik Sistemler, Makine Mühendisliği Laboratuvarı
  • İnşaat Mühendisliği: Yapı Dinamiği, Beton Teknolojisi, Mekanikler, Yapı Tasarımı, Yapı Laboratuvarı

Mühendislik ve Doğa Bilimleri Programları bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Mühendislik ve Doğa Bilimleri Programları bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş