Plan Yaparak Günü Nasıl Verimli Geçirebiliriz?

Nedir 244 0 5 ay önce
Plan Yaparak Günü Nasıl Verimli Geçirebiliriz?

Günü verimli geçirmek için ne yapmalı? Plan yapmak gün içerisinde işinizi disiplinli ve çok daha az yorularak yapmanıza olanak sağlar. Gün içerisinde beynimizi ne kadar az kullanırsak çalışma süresi boyunca beynimiz daha üretken bir şekilde çalışır.

Bu nedenle plan yapmanız beyninizi az çalıştıracak ve ruhen daha az yorulacaksınız.

1. Gününüzü Önceki Akşam Plan Haline Getirin

Günün ilk ışığında yapacaklarınızı zaten biliyorsanız, iki şeyi fark edeceksiniz:

Bir günü verimli geçirmek için nasıl bir plan yaparsınız? Aslında işinizi yapmaya daha çok odaklanacaksınız çünkü zaten bugün ne yapacağını biliyorsunuz. Neyin üzerinde çalışacağını bulmaya çalışırken sabahları değerli zaman ve enerjiyi boşa harcamak yerine, buna doğrudan erişebilirsiniz.

Beyninizi bir bilgisayar olarak düşünün. Akşamları hala tüm sekmeleriniz, uygulamalarınız ve dosyalarınız açık durumda olduğundan, karar vermeniz için gereken tüm bilgilere kolayca erişebilirsiniz. Ancak sabahları beyninizi başlatmanız gerekir ve tüm dosyaları yüklemek ve tüm uygulamaları açmak çok daha uzun sürer.

Bu yüzden gününüzü bir gün önce planlamanız çok etkili olacaktır. Daha az stresli olacaksın. Ne üzerinde çalışacağınızı zaten biliyorsun bu durum seni rahatlatacaktır, daha az bunalmış olacaksınız.

Ve ne zaman ne yapacağınızı bildiğiniz zaman, daha az kıvrılmış ve dikkatiniz dağılmış olacak, çünkü herşeyin kendi zamanında halledileceğini biliyorsunuz.

2. Günlük Plan Yaratın

Aylık veya haftalık değil günlük yapın çünkü ne zaman ne olacağı belli olmaz yani uzun vadeli bir plan yapmak sizi sekmelere uğratabilir.

Ya yapacağın planda ikiye ayırarak günlük yapacağın işleri ayarlayıp extra yapabileceğin bir diğer işlere ise farklı aylık bir plan yapabilirsin örnek vermek gerekirse haftada 2-3 gün spora gitmek gibi.3. Önce Önceliklerinizi ve Hedeflerinizi Planlayın

Şu anda ilk üç hedefiniz neler? İşinde? Hayatında?
Herkes Kendi özel hayatında iş dışında farklı şeyler yapmakta bu bir halı saha maçı veya sinema’da film izlemek olabilir. Hobilerimiz illaki vardır.

Planlamalarınızı yaparken ilk önce genel bir düzenleyin ardından hobileriniz aile ile vakit gibi eklemeler de yapın mutlaka göreceksiniz sizlere çok yararı olacaktır.

Dediklerimizi ilk 1 hafta zorlanarak da olsa yapın daha sonrasında artık alışkanlık haline gelecek ve çok disiplinli ve rahat bir konfora ulaşacak ve hayatınızdan çok keyif alacaksınız.


Paylaş!

Puanla!
Skor: 0 ( 0 )

Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
Gönder