Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
İnşaat Mühendisliği Bölümü Nedir? İnşaat Mühendisliği İş Olanakları Nelerdir?

İnşaat Mühendisliği Bölümü Nedir? İnşaat Mühendisliği İş Olanakları Nelerdir?

İnşaat Mühendisliği bölümü nedir, İnşaat Mühendisliği iş olanakları nelerdir, İnşaat Mühendisliği mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri GOOGLE Abone Ol 1845 0 2 yıl önce 2 yıl önce

İnşaat Mühendisliği bölümü nedir?

İnşaat mühendisliği, yapıların tasarımı, inşası, bakımı ve yönetimi ile ilgilenen mühendislik dalıdır. İnşaat mühendisliği, bilim, matematik ve mühendislik ilkelerinin kullanılması yoluyla insanların yaşamını kolaylaştırmayı ve geliştirmeyi amaçlar.

İnşaat Mühendisliği mezunu ne iş yapar?

İnşaat mühendisleri, yapıların güvenli, dayanıklı, sürdürülebilir, ekonomik ve çevre dostu olmasını sağlamak için teknikleri, yöntemleri ve materyalleri kullanarak tasarım ve inşa ederler. İnşaat mühendisliği, aynı zamanda proje yönetimi, maliyet analizi, inşaat yönetimi, kalite kontrol, risk analizi, çevre ve iş sağlığı güvenliği gibi konuları da kapsar. İnşaat mühendisleri, farklı disiplinler arası çalışmalar yaparak mimarlar, diğer mühendisler ve müteahhitlerle işbirliği yaparlar. Bu alanda çalışan mühendisler, köprüler, barajlar, yollar, binalar, tüneller, havaalanları, su arıtma tesisleri, atık su arıtma tesisleri, enerji santralleri ve diğer altyapı projelerinin tasarımı, inşası ve bakımı gibi çeşitli projelerin yönetimini üstlenirler.

İnşaat Mühendisliği bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre İnşaat Mühendisliği bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 İnşaat Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) 80+2 497.49786 19174
Bahçeşehir Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Burslu) 5+0 477.28392 33862
İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) 60+2 467.11374 42087
Orta Doğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) 180+5 458.11386 49564
Özyeğin Üniversitesi İnşaat Mühendisliği (İngilizce) (Burslu) 8+0 452.94983 54016

2023 İnşaat Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

İnşaat Mühendisliği bölümü dersleri nelerdir?

İnşaat Mühendisliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane İnşaat Mühendisliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Yapı Dinamiği
  • Yapı Malzemeleri
  • Yapı Mekaniği
  • Yapı Projesi Yönetimi
  • Yapı Statiği
  • Toprak Mekaniği
  • Ulaştırma Yapıları
  • Yapı Hidrolikleri
  • Yapı Yönetimi
  • Yapı Malzeme Testleri

İnşaat Mühendisliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

İnşaat Mühendisliği bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.