Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Tekstil Tasarımı Bölümü Nedir? Tekstil Tasarımı İş Olanakları Nelerdir?

Tekstil Tasarımı Bölümü Nedir? Tekstil Tasarımı İş Olanakları Nelerdir?

Tekstil Tasarımı bölümü nedir, Tekstil Tasarımı iş olanakları nelerdir, Tekstil Tasarımı mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 562 Güncelleme: 11 ay önce 11 ay önce

Tekstil Tasarımı bölümü nedir?

Tekstil Tasarımı Bölümü, tekstil ürünlerinin tasarımı, geliştirilmesi ve üretilmesi konularında eğitim veren bir lisans programıdır. Bu bölümde öğrencilere, malzeme bilgisi, tekstil ürünleri tasarımı, renk teorisi, desen tasarımı, üretim teknikleri, moda ve trend analizi gibi konular öğretilir. Ayrıca, tekstil endüstrisinde kullanılan tasarım yazılımları da öğretilir.

Tekstil Tasarımı mezunu ne iş yapar?

Tekstil Tasarımı mezunları, moda tasarımı, iç giyim tasarımı, dış giyim tasarımı, ev tekstili tasarımı, perde tasarımı ve aksesuar tasarımı gibi farklı alanlarda çalışabilirler. Tekstil sektöründe, moda evleri, hazır giyim firmaları, tekstil üreticileri, perde ve döşeme kumaşı üreticileri, ev tekstili üreticileri, aksesuar üreticileri, özel tasarım atölyeleri ve moda tasarım stüdyoları gibi çeşitli iş imkanları bulunmaktadır.

Tekstil Tasarımı bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Tekstil Tasarımı bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Tekstil Tasarımı taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Tekstil Tasarımı bölümü dersleri nelerdir?

Tekstil Tasarımı bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Tekstil Tasarımı bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Moda Tasarımı
  • İç Giyim Tasarımı
  • Örme Tasarımı
  • Desen Tasarımı
  • Dijital Tekstil Tasarımı
  • Koleksiyon Tasarımı
  • Trikotaj Tasarımı
  • Moda Tarihi ve Kültürü
  • Moda İllüstrasyonu
  • Moda Marka Yönetimi

Tekstil Tasarımı bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Tekstil Tasarımı bölümü EA ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi eşit ağırlık bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Eşit Ağırlık puanı ile alan bölümler

Sizler için EA ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer eşit ağırlık mesleklerini veya eşit ağırlık bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş