Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Madencilik Teknolojisi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Madencilik Teknolojisi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Madencilik Teknolojisi bölümü nedir, Madencilik Teknolojisi iş olanakları nelerdir, Madencilik Teknolojisi mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri GOOGLE Abone Ol 605 0 9 ay önce 9 ay önce

Madencilik Teknolojisi bölümü nedir?

Madencilik Teknolojisi Bölümü, öğrencilere madencilik sektöründe kullanılan teknolojik cihazlar, madencilikte kullanılan yöntemler, yer altı ve yer üstü maden işletmeciliği, çevre ve iş güvenliği gibi konularda eğitim veren bir ön lisans programıdır. Madencilik sektörü, ülkelerin ekonomik kalkınmasında önemli bir yere sahip olduğu için bu sektörde çalışan mühendis ve teknik elemanlara olan talep de oldukça yüksektir.

Madencilik Teknolojisi mezunu ne iş yapar?

Madenlerin keşfi, madencilik projelerinin hazırlanması ve uygulanması, çevre ve iş güvenliği konularında çalışır. Madenlerin bulunması ve çıkartılması için gerekli olan yeraltı kaynaklarının keşfi, değerlendirilmesi ve haritalanması konularında çalışır. Yeraltı maden işletmelerinin inşası, maden ocaklarının açılması ve yeraltı tünellerinin yapımı konularında çalışır. Madenlerin çıkarılması için kullanılan makine ve ekipmanların tasarımı, imalatı ve bakımı konularında çalışır.

Madencilik Teknolojisi bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Madencilik Teknolojisi bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Madencilik Teknolojisi taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Madencilik Teknolojisi bölümü dersleri nelerdir?

Madencilik Teknolojisi bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Madencilik Teknolojisi bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Maden Jeolojisi
  • Matematik
  • Fizik
  • Kimya
  • Madenlerin Özellikleri
  • Madenlerin Zenginleştirilmesi
  • Madenlerin Metallurjisi
  • Madencilik Makineleri
  • Madencilik İşletme ve Yönetimi
  • Çevre Mühendisliği

Madencilik Teknolojisi bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Madencilik Teknolojisi bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.