Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
İletişim Bilimleri Bölümü Nedir? İletişim Bilimleri İş Olanakları Nelerdir?

İletişim Bilimleri Bölümü Nedir? İletişim Bilimleri İş Olanakları Nelerdir?

İletişim Bilimleri bölümü nedir, İletişim Bilimleri iş olanakları nelerdir, İletişim Bilimleri mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1482 Güncelleme: 11 ay önce 11 ay önce

İletişim Bilimleri bölümü nedir?

İletişim Bilimleri Bölümü, iletişim süreçlerinin teorik ve pratik yönlerini inceleyen bir sosyal bilimler alanıdır. Bu bölümde, iletişim araçları, teknolojileri, sosyal medya, kamuoyu, reklam, halkla ilişkiler ve diğer iletişim konuları gibi dersler sunulur.

İletişim Bilimleri mezunu ne iş yapar?

İletişim Bilimleri mezunları, farklı sektörlerde birçok iş olanağına sahip olabilirler. Örneğin, basın, yayın, reklam, halkla ilişkiler, dijital pazarlama, e-ticaret, medya yönetimi, insan kaynakları, kurumsal iletişim ve diğer iletişim sektörlerinde iş bulabilirler. İletişim Bilimleri mezunları, gazeteci, televizyon veya radyo sunucusu, editör, yayıncı, yazar, reklam yöneticisi, halkla ilişkiler uzmanı, dijital pazarlama uzmanı, medya planlamacısı, sosyal medya uzmanı veya ajans çalışanı gibi birçok farklı pozisyonda çalışabilirler.

İletişim Bilimleri bölümünde en iyi 4 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre İletişim Bilimleri bölümünde en iyi 4 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 İletişim Bilimleri taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Hacettepe Üniversitesi İletişim Bilimleri 70+2 388.28686 34811
Doğuş Üniversitesi İletişim Bilimleri (Burslu) 5+0 360.36267 83256
Çukurova Üniversitesi İletişim Bilimleri 60+2 303.94128 326827
Doğuş Üniversitesi İletişim Bilimleri (%50 İndirimli) 25+0 224.79847 1105174

2023 İletişim Bilimleri taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

İletişim Bilimleri bölümü dersleri nelerdir?

İletişim Bilimleri bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane İletişim Bilimleri bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • İletişim Teorileri
  • İletişim Araştırmalarında Yöntemler
  • Medya Okuryazarlığı
  • Yayıncılık
  • Kültürel Çalışmalar
  • Toplumsal Cinsiyet ve İletişim
  • Medya Siyaseti ve Demokrasi
  • Psikolojik İletişim
  • Toplumsal İletişim
  • Medya Ekonomisi

İletişim Bilimleri bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

İletişim Bilimleri bölümü SÖZ ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sözel bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sözel puanı ile alan bölümler

Sizler için SÖZ ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sözel mesleklerini veya sözel bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Medya Ve İletişim | İstanbul Ticaret Üniversitesi

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde öğrenci olmak; Melike'in detaylı anlatımı ile karşınızda. İstanbul'da öğrenci olmak, İstanbul Ticaret Üniversitesi Medya Ve İletişim bölümü hakkında bilgilendirmeler, kariyer fırsatları, staj olanakları ve kampüs hayatı ile ilgili birçok bilgiyi videoyu izleyerek edinebilirsiniz.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş