Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Menkul Kıymetler Ve Sermaye Piyasası Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Menkul Kıymetler Ve Sermaye Piyasası Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası bölümü nedir, Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 807 Güncelleme: 11 ay önce 11 ay önce

Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası bölümü nedir?

Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası bölümü, finans sektöründe faaliyet gösteren firmaların sermaye piyasalarında yatırım yapmalarını ve finansal riskleri yönetmelerini sağlayan bir programdır. Bu bölümde öğrenciler, menkul kıymetler, hisse senetleri, tahviller, yatırım fonları, borsa işlemleri ve finansal risk yönetimi gibi konuları öğrenirler. Ayrıca, ulusal ve uluslararası finansal piyasalar, kurumsal finans, portföy yönetimi, yatırım analizi ve finansal modeller gibi konulara da aşina olurlar.

Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası mezunu ne iş yapar?

Mezunlar, özel sektörde bankalar, yatırım şirketleri, portföy yönetimi şirketleri, sigorta şirketleri, finansal danışmanlık firmaları ve sermaye piyasası aracı kurumları gibi kuruluşlarda çalışabilirler. Ayrıca, kamu kurumları, düzenleyici kurumlar ve merkez bankalarında da istihdam edilebilirler. Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası bölümü mezunları, finansal piyasalarda güncel gelişmeleri takip edebilme, finansal analiz yapabilme ve yatırım kararlarını verme becerilerine sahip olurlar.

Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası bölümü dersleri nelerdir?

Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Finansal Yönetim
  • Finansal Muhasebe
  • Mali Analiz
  • Sermaye Piyasası ve Aracı Kurumlar
  • Yatırım Analizi
  • Portföy Yönetimi
  • Risk Yönetimi
  • Hisse Senetleri ve Tahviller
  • Finansal Türevler
  • Uluslararası Finans

Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş