Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Hayatta Kalmak için; Maslow İhtiyaçlar Hiyerarşisi Nedir?

Hayatta Kalmak için; Maslow İhtiyaçlar Hiyerarşisi Nedir?

Maslow ihtiyaçlar hiyeraşisi nedir? Kim tarafından ortaya atılmıştır? Bu yazıda Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi hakkında sizlere detaylı bilgiler vereceğiz.

Nedir 2069 Güncelleme: 2 yıl önce 2 yıl önce

Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi nedir?

İhtiyaçlar hiyerarşisi Abraham H. Maslow tarafından ortaya atılan bir teoridir. Maslow, insan motivasyonu ve davranışları için temel ihtiyaçların ne olduğu hakkında bir hiyerarşi savunmuştur. Motivasyon ve gereksinimi iç içe geçirerek dünyaca bilinen Maslow piramidi oldukça popülerdir.

Maslow’a göre insanın doğar doğmaz ihtiyaçları oluşur ve bu ihtiyaçlar zamanla davranışlarıyla ilişkilendirilir. Bu ihtiyaçlar Maslow tarafından sırayla belirlenmiştir. Hiyerarşisi bu sıralamayı alttan üste doğru dizmiştir. İnsan bu sıralamada alt basamaklardaki ihtiyacını giderdikçe üst basamaklardaki ihtiyaçları da gidermek ister. Maslow ihtiyaçlar piramidi toplam beş kategoride toplanmıştır.

Maslow Piramidi neyi ifade ediyor?

Maslow’a göre piramidindeki ihtiyaçlar karşılanmadan insan kişisel gelişimini tamamlayamaz. Bu ihtiyaçlar karşılandıkça insanın kişisel gelişimi ve motivasyonu da artacaktır. Her basamaktaki ihtiyaçlar sırasıyla karşılanır ve atlanamaz. Fizyolojik ihtiyaçlardan başlayıp kendini gerçekleştirme ihtiyacına kadar karşılarsa insan tam olarak o zaman kişisel gelişimini tamamlamış olacaktır. Bu ihtiyaçların sırasıyla karşılanması kişisel gelişim açısından önemlidir. Psikolojik ihtiyaçlarımızı bu piramitler sayesinde tamamlarız.

5 Maddede Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi

Abraham Maslow ihtiyaçlar hiyerarşisini 5 maddede oluşturmuştur. Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisine örnekler vereceğiz. Bu ihtiyaçlar temel fizyolojik ihtiyaçlar, güvenlik ihtiyacı, ait olma ve sevgi ihtiyacı, değer ihtiyacı ve kendini gerçekleştirme ihtiyacıdır.

1. Fiziksel İhtiyaçlar

Maslow teorisi başında fiziksek ihtiyaçlar yer almaktadır. İnsan hayatta kalabilmek için fiziksel ihtiyaçlarını gidermek zorundadır. Fiziksel ihtiyaçlar yeme-içme, nefes alma, uyuma gibi temel gereksinimlerdir. İnsan temel ihtiyaçları karşılayamadığında herhangi bir sanata ya da eğitime ilgi duyması beklenemez. Dolayısıyla kişisel gelişime varılan piramidin en altında fiziksel ihtiyaçlar bulunmaktadır.

2. Güvenlik ihtiyacı

Piramidin 2. Basamağında yer alan güvenlik ihtiyacı kendinizi güvende hissetmeniz ve daha iyi bir yaşam için önemlidir. Fizyolojik ihtiyaçlarından sonra gelen güvenlik ihtiyacını karşılayamadan bir yaşam sürmesi beklenemez. Kişisel, ekonomik ve sağlık güveni de güvenlik ihtiyacı piramidinde yer almaktadır. Anca güvenliğini sağladığında iyi bir yaşam sürer ve kişisel gelişimine zemin hazırlar.

3. Ait olma ve sevgi ihtiyacı

İnsan sosyal bir varlık olduğu için hayatı boyunca Maslow piramidinde yer alan ait olma ve sevgi ihtiyacı her zaman olacaktır. İnsan sevilmediği ve ait olmadığı zamanlarda mutsuz ve rahatsız olur. Dolayısıyla ait olma ve sevgi ihtiyacını karşılamak isteyecektir.

4. Değer ihtiyacı

Ait olma ve sevgi ihtiyacı karşılandığında bu kez de insan değere ihtiyaç duyar. İnsan sosyal bir varlık olduğu için değer görmek ve hissetmek de onun ihtiyaçları arasındadır. Başkaları tarafından saygı görmek onun değer ihtiyacını karşılar. Değer ihtiyacını da karşıladıktan sonra bu kez üst basamağında yer alana kendini gerçekleştirme ihtiyacı vardır.

5. Kendini gerçekleştirme ihtiyacı

Son olarak kendini gerçekleştirme ihtiyacı Maslow’a göre üst düzey bir ihtiyaçtır. Kendini gerçekleştirme ihtiyacında birey kendi potansiyelini ortaya koymak, becerisini ve bilgeliğini kanıtlama ihtiyacı duyacaktır. Bu basamak Maslow’a göre tam olarak sonuçlanamayan bir basamaktır. Kendini gerçekleştirme ihtiyacını da tamamladığında bireyin ihtiyaçlarını tam olarak karşıladığı anlamına gelir.

Hayatta Kalmak için; Maslow İhtiyaçlar Hiyerarşisi Nedir?

Kendini gerçekleştiren insanların özellikleri

En üst düzeydeki ihtiyaç kendini gerçekleştirme ihtiyacıdır ve insan bunu tamamladığında kendini gerçekleştiren insan olarak adlandırılır.

Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi bu basamaklarla açıklanmıştır ve dünyaca bilinen bir kuram olarak karşımıza çıkmaktadır. Dolayısıyla insan yaşamını sürdürmesi için fiziksel, güvenlik, ait olma ve sevgi, değer ve kendini gerçekleştirme ihtiyaçlarını sırasıyla karşılamalıdır. Bu kuram özellikle de psikoloji alanında önemli bir yer tutar.

İçeriği Paylaş