Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Mutlaka Öğrenmeniz Gereken Dünyanın 7 Harikası Nedir?

Mutlaka Öğrenmeniz Gereken Dünyanın 7 Harikası Nedir?

Her biriniz internet üzerinden mutlaka “dünyanın 7 harikası nedir” sorusunu aratmışsınızdır. Sürekli olarak değişen bu 7 harikayı görmek kim istemez ki.

Nedir GOOGLE Abone Ol 1651 1 2 yıl önce 2 yıl önce

Her biriniz internet üzerinden mutlaka “dünyanın 7 harikası nedir” sorusunu aratmışsınızdır. Sürekli olarak değişen bu 7 harikayı görmek kim istemez ki. Belki de sizlerde, dünyanın 7 harikası için araştırmalar yapmış ve hatta yapılacaklar listenize bazı yerleri de bu şekilde ekleyivermişsinizdir. Her ne kadar her yeri gezebilmek, kimi zaman mümkün olmasa bile, bir gün gerçekten bu yerleri görebilmenizin düşüncesi ile, dünyanın 7 harikasını sizlere anlatıyor olacağız.

Kurtarıcı İsa Heykeli - Brezilya

Dünya üzerinde 7 adet harika diyebileceğimiz, tescillenmiş bazı yerler bulunur. Bunlardan ilki ise; Kurtarıcı İsa Heykeli olarak karşımıza çıkacaktır. Brezilya’da bulunan bu heykel, Rio de Janeiro şehrinde ve aynı zamanda da Corcovado Dağı üzerindeki yerini almaktadır. Dünya harikaları listesinde ilk yerini almıştır. Şehrin en önemli sembolleri arasında yer almaktadır. 3,75 metre yüksekliğinde ve aynı zamanda da 30 ton ağırlığında olmaktadır. Ziyaret edeceğiniz zamanda ise; kolları açılmış olan bir heykel göreceksiniz.

Mutlaka Öğrenmeniz Gereken Dünyanın 7 Harikası Nedir?

Tac Mahal - Hindistan

Bir diğer harikalardan birisi olan Tac Mahal ise, Hindistan’da yer almaktadır. Zamanın birinde, büyük bir aşk hikayesi için yapılmış olan Tac Mahal, aynı zamanda da günümüzdeki değerini hala korumaktadır. Babür imparatoru Şah Cihan tarafından yaptırılmıştır. Çok sevdiği karısı Mümtaz için yaptırılan bu yapı, beyaz mermerden oluşur ve nefes kesici bir güzelliğe sahiptir. Bu durumda da hem bilimsel hem de aynı zamanda sanatsal bir güzelliğe ev sahipliği yapmaktadır. Dünyanın 7 harikası nedir sorusunun en iyi cevaplarından birisidir diyebiliriz.

Mutlaka Öğrenmeniz Gereken Dünyanın 7 Harikası Nedir?

Chichen Itza - Meksika

Meksika’da bulunan Chicken Itza, 2007 senesinde dünyanın 7 harikasından birisi seçilmiştir. Eğer sizler de Meksika’ya yolunuzu düşürürseniz, muhakkak bu harikaya uğramalısınız. Mayaların mirası olarak bilinen Chicken Itza, yani bir diğer adı ile tavuklu pizza, günümüz çerçevesinde ülkenin en çok ziyaret edilen ikinci kısmı olmuştur. Dünya harikaları listesine ise bu şekilde girmeye hak kazanmıştır.

Mutlaka Öğrenmeniz Gereken Dünyanın 7 Harikası Nedir?

Çin Seddi - Çin

Dünyanın en uzun savunma duvarı olan Çin Seddi, Çin’in kuzeybatısı boyunca uzanan bir yapıdır. Uzun zamandır, dünyanın harikalar listesindeki yerini de korumaktadır. Tam olarak M.Ö. 221 ila MS 608 yılları arasında inşa edilmiştir. Çin Seddi, belli bir dönem içerisinde yıkılmıştır. Yıkılmadan önce ise; 8851.8 kilometre uzunluğundaydı. Sizler de Çin’e gittiğiniz zaman ya da gerçekten burayı görmek istediğiniz zaman, muhakkak Çin Seddi’ne de uğramalısınız.

Mutlaka Öğrenmeniz Gereken Dünyanın 7 Harikası Nedir?

Machu Picchu - Peru

Unesco dünyanın 7 harikası listesine giren bir diğer harika ise; Machu Picchu olacaktır. Bugüne kadar nedeyse en iyi korunuş olan İnka antik dünyanın baş kentlerinden biri olmaktadır. And dağları üzerinde ve tam da zirvesinde yer alan bu yapı, 2360 metre yüksekliğinde olacaktır. Urubamba vadisi üzerine kurulmuş olan bu yapı, antik dönem içerisindeki korunmuş olan yapılardan birisi haline gelmiştir. Şehrin büyük bir gizemi bulunur. İçerisinde 100’den fazla insan iskeleti bulunurken, aynı zamanda 50’nin üzerinde de antik mezar olduğu keşfedilmiştir.

Mutlaka Öğrenmeniz Gereken Dünyanın 7 Harikası Nedir?

Petra Antik Kenti - Ürdün

Petra Antik Kenti, Ürdün’de bulunmaktadır. Özellikle de Lut Gölü ile Akabe Körfezi arasında bulunan bir antik kent olacaktır. MÖ 400 ila MS 106 yılları döneminde ise; Nebatiler’in başkentlik yaptığı bilinmektedir. Tabi sonrasında da Roma İmparatorluğu tarafından işgal edilmiştir. Petra Antik Kenti için birçok farklı alan belirlenmiştir. Bunlar ise; tapınak, ev, tiyatro gibi bilinmektedir. Petra da, dünyanın 7 harikası olarak bilinen en eski yapılardan birisi olarak karşımıza çıkar.

Mutlaka Öğrenmeniz Gereken Dünyanın 7 Harikası Nedir?

Kolezyum - İtalya

Kolezyum, Roma üzerinde bulunan en eski yapılardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle de Roma içerisindeki, en önemli ve en çok turist çeken alanlardan birisi olmuştur. Neredeyse 2000 yaşındadır. Çok fazla hasar almıştır ve sonrasında da çok fazla yıkılıp tekrar restore edilmiştir. Kolezyum o dönemde; büyük idmanlar, tiyatro oyunları ve çeşitli eğlencelerin yer aldığı alan olarak bilinirdi. Artık tamamen turistik bir yer olarak görünür.

Mutlaka Öğrenmeniz Gereken Dünyanın 7 Harikası Nedir?

Dünyanın yeni 7 harikası, tüm listelerde bu şekilde karşımıza çıkmaktadır. Yeni Yedi Harika 5 Aralık 2017 tarihinde belirlenmiştir. Rodos adası üzerinde bulunan Rodos heykeli ise bu sene içerisinde bu listedeki yerini almamıştır. Ayrıca adını Firavun Khufu’ndan alan Keops Piramidi Onur ödülüne layık görüldü. Diğer eski yapılardan bazıları deprem sonucunca yok olmuştur. Kral Mausollos’un karısı ve kız kardeşi tarafından yaptırılan Halikarnas Mozolesi de listede yer alamamıştır.

Bonus: Diğer finalist adayları

Dünyanın 7 yeni harikası listesindeki diğer finalist adayları aşağıdaki gibidir.

İçeriği Paylaş
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.