Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Enerji Düşüklüğü ile Baş Etmenin 11 Yolu

Enerji Düşüklüğü ile Baş Etmenin 11 Yolu

Enerji düşüklüğü nedir? Enerji düşüklüğü neden olur? Günümüzün en temel problemlerinden birini bugün masaya yatırdık. Sizleri düşünmeden edemiyoruz ne yapalım.

Nedir 10756 Güncelleme: 2 yıl önce 2 yıl önce

Enerji düşüklüğü için ne yapmalı? Ruhen yorgunluk nasıl geçer? Psikolojik yorgunluk nasıl geçer? Gibi soruların cevaplarını merak eden kişiler için bu yazımızda enerji düşüklüğü ile bilgileri sizler için hazırladık.

Kaliteli bir gün geçirmeyi herkes ister ama bazı dönemlerde enerjimiz düşük olabilir. Gün içerisinde sıklıkla yorgun hissetmek, esnemekten hiçbir işe yoğunlaşamamak ve sürekli kendinizi uykulu hissetmek enerjinizin oldukça düşük olduğu anlamına gelebilir. Enerjinizi yükseltmek kaliteli bir gün geçirmek istiyorsanız enerjinizi yükseltmek için yapabileceğiniz birçok adım var. Gün içerisinde bu on bir adıma dikkat ederseniz enerjinizin yükseldiğini göreceksiniz.

İlk olarak sağlıklı beslenin

Güne başlarken iyi bir kahvaltı yapmak gününüzün güzel geçmesi için sağlam bir adım olacaktır. Sağlıklı besinler tükettiğiniz zaman kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Kan şekerinin düşmemesi için öğünlerin atlanmadan tüketilmesi gerekir. Öğünlerinizi atlamadan günlük almanız gereken besinleri tüketerek enerji eksikliği önüne geçmeniz mümkün olacaktır. Kaliteli ve güzel bir gün için sağlıklı bir şekilde beslenmeyi ihmal etmemelisiniz.

Uyku düzeninizden şaşmayın

Sağlıklı beslenmenin yanı sıra uyku düzeniniz çok önemli. Uyku düzeninizin dışına çıktığınız zamanlarda kendinizi yorgun ve halsiz hissedebilirsiniz. Kişinin ihtiyacı olan uykuyu alması enerjisini doğrudan etkilemektedir. Yorgun, halsiz ve uykulu kişiler gün içerisinde enerjisi düşük olacağından kötü bir gün geçirmeye meyilli olacaklardır. Bu sebeple uyku düzeni enerji düşüklüğü ile baş etme konusunda son derece önemlidir. Uyku düzeninize bağlı olarak enerjiniz düşebilir.

Bol bol sıvı tüketin

Enerji seviyelerinin dengelenmesi için kişinin bol bol sıvı tüketmesi gerekir. Gün içerisinde 2,5 veya 3 litre olmak üzere su tüketen kişilerin daha enerjik olduğunu görebilirsiniz. İnsan vücudunun %50 – 70’ini su oluşturduğunu düşünürsek neden bolca sıvı tüketilmesi gerektiğini de anlayabiliriz.

Sporu eksik etmeyin

Ruhsal enerji düşüklüğü yaşayan kişiler için psikologların da tavsiye ettiği spor aktivitelerini yaparak enerji düşüklüğü ile baş etmeniz söz konusudur. Son yıllarda bir çok kişinin enerji düşüklüğü ile karşı karşıya kalmasıyla spora yöneldiğini ve bu sayede enerji düşüklüğü ile baş edebildiğini gözlemleyebiliriz.

Arkadaşlarınızla vakit geçirin

Sürekli mutsuz ve yorgun hissediyorum diye şikâyetçi olan kişilerin arkadaşları ile vakit geçirmesi enerji düşüklüğünün dengelenmesinde oldukça faydalı olacaktır. Keyifli geçirilen bir günün ardından enerjiniz yükseleceğinden sürekli olarak enerji düşüklüğünden şikâyetçi olmayacaksınız. Aksine arkadaşlarınızda geçirmiş olduğunuz keyifli zamanlar aklınızda yer edecek.

Kulaklığınızı takıp tek başınıza yürüyüş yapın

Yorgunluk nedeniyle sosyal yaşantınızdan kopmuş olabilirsiniz. Kulaklığınızı takıp tek başınıza yapacağınız yürüyüşler ile kendinize vakit ayırmanız enerji seviyelerinizi dengelemeniz için iyi bir seçenek olacaktır. Kendinizi dinlemek ve sakin bir gün geçirmek enerji düşüklüğü ile baş etmenin en etkili yollarından biridir.

İş ve özel hayat dengenizi koruyun

Yoğun çalışma sebebiyle uzun süredir kendinize vakit ayıramıyorsanız son dakika işleri yüzünden kendinizi çok yorgun hissetmeye başladıysanız artık iş ve özel hayatınız arasındaki dengeyi korumanız gerektiğinin farkına varmanız gerekir. İş ve özel hayatınızı birbirine karıştırmadan kendinize zaman yaratarak enerji düşüklüğünün önüne geçebilir ve işinizde daha verimli olabilirsiniz.

Sosyalleşebileceğiniz bir hobi edinin

Kronik yorgunluk tedavisi uygulanan kişilerde uyku düzeni ve sosyalleşebileceği alanlar olması gerekir. Kronik yorgunluğa sahip olan kişilerde çeşitli hobiler ile ilgilenilmesi ve sosyallik kazanmak oldukça önemlidir. Sosyallik kaliteli bir hayat sürdürmek ve enerjinin düşmemesi için önemli bir adımdır.

Birkaç arkadaşınız ile farklı şehirlere kaçamak yapın

Özel hayatınızdan, işinizden ya da herhangi bir durumdan sıkıldığınızda ve moraliniz bozulduğunda arkadaşlarınız ile yapacağınız ufak bir kaçamak enerjinizin düşmemesi için yapabileceğiniz en iyi şeydir. Sizi mutlu eden arkadaşlarınız ile geçireceğiniz vakit kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Motive edici faaliyetler bulun

Enerjinizi düşük hissediyorsanız bu durumu değiştirmek için kendinizi motive edici birkaç faaliyete yönelebilirsiniz. Resim yapmak, müzik dinlemek ya da doğa yürüyüşleri gibi faaliyetler enerjinizi yükseltmek için çok doğru bir seçenek olacaktır.

Çok yatmayın

Uyku düzeni önemli derken sürekli uyumaktan bahsetmiyoruz. İhtiyacınız olduğu kadar uyuduktan sonra artık hayata geri dönmeli ve size kendinizi iyi hissettiren aktiviteler ile ilgilenmelisiniz. Çok uyduğunuz zaman kendinizi depresif hissedebilirsiniz bu da kesinlikle istemediğimiz bir durum.

İçeriği Paylaş