Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Dünyada En Çok Konuşulan Diller Nelerdir?

Dünyada En Çok Konuşulan Diller Nelerdir?

Sizler için dünyada en çok konuşulan diller sıralaması yaptık. Bakalım 7 milyar 924 milyon kişilik dünya nüfusunda hangi diller konuşuluyor. Haydi başlayalım.

Nedir 1124 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

İçinde bulunduğumuz ve yaşamakta olduğumuz Dünya üzerinde pek çok milletten insan bulunmaktadır. Farklı milletlerden oluşan bu insan topluluğunun her birinin kendine ait bir de kültürleri vardır. Gelenek, görenek, örf ve âdet gibi pek çok olgu da her bir millet için farklılık gösteren etmenler arasında yer alır. Bu farklı milletlerdeki insanlar kültürleri başta olmak üzere iletişimlerini bir dil aracılığı ile sağlamaktadırlar.

Kendilerine ait olsun ya da olmasın her milletin kullandığı bir dil vardır. Bu yazımızda size dünyada en çok konuşulan 10 dil başta olmak üzere hangi diller kendi resmî dillerini kullanıyor, hangi diller kendi ülkesine yabancı dildir? gibi pek çok soruya yanıt arayacağız.

Çince

Dillerin dünya üzerindeki dağılımlarına baktığımızda dünyada en çok konuşulan dil, o dili konuşanların nüfusu ile doğru orantılıdır. Bu da dünyada en çok konuşulan dilin dünyanın en kalabalık nüfusa sahip ülkesine ait olduğunu göstermektedir. Dünyanın en kalabalık ülkesi olarak ise 1 milyarı aşan nüfusu ile karşımıza Çin çıkmaktadır. Çin Halk Cumhuriyeti, ülkesinde kendi ana dili olan Çinceyi kullanmaktadır. Böylelikle Çin hali hazırda 1 milyardan fazla Çinli vatandaşı ile zaten dünyada en çok konuşulan diller sıralaması bakımından ilk sırada yer almaktadır.

Dünyada En Çok Konuşulan Diller Nelerdir? - Çince

İngilizce

Dünyada en çok konuşulan dilin Çince olmasına karşın dünyada en çok konuşulan 2. Dil olarak ise karşımıza İngilizce çıkmaktadır. Bu dilin bu kadar çok kullanılmasındaki başlıca nedenlerden birisi ise günümüzdeki birçok iş sektörünün İngilizce dil zorunluluğu bulundurmasından kaynaklanmaktadır. Pek çok kişinin ikinci dili olan İngilizce, aynı zamanda evrensel bir dil olma özelliğini de taşır. Bu dilin kullanım sıklığının bir başka sebebi ise Birleşmiş Milletlerin İngilizceyi resmî dili olarak kabul etmesidir. Ayrıca İngilizce dünyanın en çok konuşulan 3. resmî dilidir. Bu da İngilizcenin dünyada en çok kullanılan ikinci dil olmasının en büyük sebepleri arasında gösterilebilir.

Dünyada En Çok Konuşulan Diller Nelerdir? - İngilizce

İspanyolca

Dünyada en çok konuşulan dillerden bir başkası ise İsyanyolcadır. İspanyolca, birçok ülkede varlığını sürdürür. 408 milyona yakın kişi tarafından konuşulan bir dildir. İspanyolcanın yaygınlığı her geçen gün artmaktadır. Pek çok ülkenin okulunda İspanyolca eğitimi verilmektedir. Bu eğitimler göz önünde bulundurulduğunda diğer ülkelerin de İspanyolca diline verdikleri değer bir hayli fazladır.

Dünyada En Çok Konuşulan Diller Nelerdir? - İspanyolca

Hintçe

Hintçe de dünyadaki en fazla konuşulan dillerin arasında yer almaktadır. Hindistan’ın nüfusuna baktığımızda 2020 yılı itibari ile 1.38 milyardan fazla olduğu görülmektedir. Bu dil uzun zaman boyunca kendi ülkelerinde İngilizce ile beraber kullanılmıştır. Hindistan’ın bağımsızlığını kazanmasının ardından ise Hintçe kullananların sayısı gün geçtikçe artmıştır. Hindistan’ın dünyadaki en fazla konuşulan dillerden birisi olmasının büyük sebeplerinden birisi olarak da 1.38 milyardan fazla olan nüfusu gösterilebilir.

Dünyada En Çok Konuşulan Diller Nelerdir? - Hintçe

Fransızca

Dünyadaki en fazla konuşulan dillerden bir diğerine geldiğimizde ise karşımıza Fransızca çıkmaktadır. Fransızca diğer ülkelerde de sıkça kullanılan bir dil olma özelliğini taşımaktadır. Öyle ki bu dil 29 ülkede resmî dil olarak kullanılmaktadır. Kendi ülkesinde de bu dili konuşanların bir hayli fazla olmasından dolayı Fransızca en çok konuşulan diller arasında yer almayı başarmıştır.

Dünyada En Çok Konuşulan Diller Nelerdir? - Fransızca

Arapça

Arapça dilini konuşanların sayısı ise azımsanmayacak kadar çoktur. Dünyadaki en fazla konuşulan diller arasında yer alır. Arapça dilinin kullanım coğrafyası epey geniştir. 22 Arap ülkesi tarafından konuşulan resmî bir dildir. 350 milyona yakın kişi ana dili olarak Arapçayı kullanmaktadır. Ayrıca Arapça ibadet dili olarak da pek çok Müslüman tarafından kullanılmaktadır

Dünyada En Çok Konuşulan Diller Nelerdir? - Arapça

Malayca

Malayca kulağa pek tanıdık gelmese de dünyadaki en fazla konuşulan diller arasında yer almaktadır. Malezya 32 milyondan fazla nüfusa sahip bir ülkedir. Bu nüfusun Malayca dilini kullandığını göz önünde bulundurursak dünyada en çok konuşulan dillerden birisi olmasına şaşırmamak gerekir.

Dünyada En Çok Konuşulan Diller Nelerdir? - Malayca

Bengalce

En çok kullanılan diller arasında Bengalce dili de yer almaktadır. Günümüzde Bangladeş olarak bilinen coğrafyada Bengalce dili konuşulmaktadır. Bangladeş’in nüfusu 164 milyondan fazladır. Bu nüfusu dünyadaki diğer ülkelerin nüfusuna oranladığımızda neden en çok kullanılan dil olduğunu daha rahat anlayabiliriz. Bangladeş bölgesinde bulunan bu kalabalık nüfusun sadece günlük hayattaki iletişimleri göz önüne alındığında bile Bengalce dilini kullananların çok fazla olduğu anlaşılmaktadır.

Dünyada En Çok Konuşulan Diller Nelerdir? - Bengalce

Portekizce

Portekizce dünyada ana dil olarak iki yüz milyondan fazla insan tarafından kullanılmaktadır. Portekizce dili İsponyolca ile benzerlik göstermektedir. Aralarındaki fark ancak konuşulduğunda anlaşılmaktadır. Portekizce dilinin hem İspanyolca ile benzerlik göstermesi hem de iki yüz milyon insan tarafından ana dil olarak kullanılması bu dilin dünyada en çok konuşulan diller arasına girmesinin başlıca nedenlerindendir.

Dünyada En Çok Konuşulan Diller Nelerdir? - Portekizce

Rusça

Rusçanın dünyada en çok konuşulan dil olmasına ise şaşırmamak gerekir. Rusça coğrafi olarak epey geniş bir alana yayılmıştır. Rusya etkisinde olan ülkeler ise bu dili kullanmıştır. Farklı milletlerde ve kültürde yer alan pek çok insanın bu dili kullanması Rusça dilinin kullanımını artırmıştır.

Dünyada En Çok Konuşulan Diller Nelerdir? - Rusça

Size dünyada en çok konuşulan dil hangisidir sorusunun cevabını verdik. Türkçe dünyada en çok konuşulan diller arasında kaçıncı sıradadır sorusunun cevabı ise 20 olmaktadır.

İçeriği Paylaş