Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

universitenitanit@gmail.com
Endüstri 4.0’ın Hayatımıza Kazandırdığı Karanlık Fabrikalar 8
Teknoloji 790 0 1 yıl önce 1 yıl önce

Endüstri 4.0’ın Hayatımıza Kazandırdığı Karanlık Fabrikalar

Karanlık fabrikalar kelimesi psikolojik açıdan ne kadar korkutucu olsa da Endüstri 4.0 devrimi ile geleceğimize mükemmel bir şekilde katkı sağlıyor.

Karanlık fabrikalar kelimesi psikolojik açıdan ne kadar korkutucu olsa da Endüstri 4.0 devrimi ile geleceğimize mükemmel bir şekilde katkı sağlıyor. Günümüzde teknolojik gelişmelere şüphesiz ki çoğumuz yetişememekteyiz. Üretim sektöründeki artan maliyetler, çevre dostu olmayan teknolojiler ve verimlilik, bazı sorunları ne yazık ki ön plana çıkartıyor. Peki, şirketler bu sorunlara çözüm ürettikleri zaman neler oluyor? Hadi gelin beraber inceleyelim.

İlerleyiş

Tarihimize bakacak olursak, sanayi devrimlerini gerçekleştiren ülkeler genellikle günümüzde en gelişmiş ülkeler olarak öne çıkıyor. Bunun altında yatan neden, bir probleme nasıl, ne zaman ve ne şekilde tepki verdiğiniz. 1. sanayi devriminde İngilizler, buhar türbinlerini icat ederek üretim hatlarında mekanik sistemlerin kullanılması için ilk adımı atmışlar. Kauçuğun icadı ve dişli çark kullanımının artması ile makineleşme de artmıştır. Bunun geri dönüşünü sermaye birikimi ve üretim kapasite artışı olarak elde etmişler. 2. sanayi devriminde ise Amerika Birleşik Devletleri ve Almanya, elektriğin fabrikalarda ve hanelerde kullanımını yaygınlaştırmıştır. Burada Edison’ da büyük bilimsel katkılarda bulunmuştur. Böylece elektriğin, üretimde kullanılmaya başlanması ile günümüzde de uygulanan seri üretim hatları doğmuştur. Seri üretim hatlarını geliştiren kişi de hepimizin bildiği, Ford markasının yaratıcısı Henry Ford olmuştur. Üçüncü sanayi devriminde ise elektroniğin ve bilgi teknolojilerinin ilerleyişi üretime yansımış ve makineler insanların yerini doldurmaya başlamıştır.

Endüstri 4.0’ın Hayatımıza Kazandırdığı Karanlık Fabrikalar

Endüstri 4.0’ın getirdiği teknolojik yenilikler

Endüstri 4.0’ın getirdiği yeniliklerin çoğuna bir şekilde aşinayız. Büyük veriden yapay zekaya, robotik teknolojilerden yenilebilir enerjiye, blockchainden finans teknolojilerine kadar bir çok alanda karşımıza çıkmaktadır. Bu teknolojilerin günümüzdeki karşılığını daha yakından incelemek istersek; bankacılık sektöründeki ekonomik problemleri, üretim sektöründeki verimsizliği, şehir planlamalarının düzensizliği, finans teknolojilerindeki güvensizliği ve en önemlisi insan eliyle yapılan hataları sistematik bir şekilde azalttığını söyleyebiliriz. Ayrıca Endüstri 4.0’ın getirdiği en önemli özellikler arasında da nesnelerin interneti’nin (Internet of Things) aktif bir şekilde kullanılmaya başlanması. Nesnelerin interneti, iki ayrı sistemin (bilgisayar, makine, cihaz vs.) birbiriyle haberleşebilmesi olarak tanımlanıyor. Örnek olarak telefonunuzdan verdiğiniz bir talimatla eve gelmeden önce fırını çalıştırabilirsiniz. Hayal ettiğimizde bu teknolojinin sınırlarımızı ne kadar zorlayacağını tahmin bile edemiyoruz.

Endüstri 4.0’ın Hayatımıza Kazandırdığı Karanlık Fabrikalar

Gelecekteki karanlık fabrikalar

Karanlık fabrikalar (lights-out), insan gücünün sıfır veya minimize edilmiş şekildeki müdahalesi ile sağlanan üretim sistematiği olarak tanımlanıyor. Endüstri 4.0’ın en iyi yeniliklerinden biri de nesnelerin interneti teknolojisini kullanarak makinelerin haberleşmesi. Karanlık fabrikaların esas amacı insan yokken de çalışıp, haberleşerek üretime devam etmesi. Ayrıca bu teknolojileri kullanan şirketlerin verimliliklerindeki artış, işgücü maliyetlerindeki azalma, enerji verimliliğindeki artış ve iş sağlığı ve güvenliği konusunda neredeyse sıfıra yaklaşan problem olarak geri dönüş sağladığı açıkça görülmektedir.

Bu konudaki ilk örnek, Çin’de cep telefonları için elektronik sistemler üreten bir fabrika da görülüyor. Sekiz işçinin yaptığı işi sadece bir robot kolunun gerçekleştirdiği görülünce fabrika müdürü bu konuda derin bir araştırmaya giriyor. Fabrika Müdürü’nün açıklamasına göre, yaklaşık 600 çalışan sayısını 60 kişiye indirgeyerek mükemmel bir performansa ulaşıldığı yönünde. Ayrıca hatalı ürün sayısında da %500’e varan iyileşme gerçekleşiyor.


Philips’in Hollanda’da bulunan, tıraş makinesi üretimi gerçekleştiren fabrikasında 128 adet robotik sistem bulunmakta. Fabrikadaki çalışan sayısı ise 9. Çalışanların görevi ise kalite kontrol ve sistemin işleyişini izlemek ile sınırlı.

Endüstri 4.0’ın Hayatımıza Kazandırdığı Karanlık Fabrikalar

Bu süreci nasıl avantaja çevirebiliriz?

McKinsey araştırmalarına göre 2030 yılında yaklaşık olarak 400 – 800 milyon kişinin işsiz kalacağı öngörülüyor.

Sonuç olarak Endüstri 4.0 yani dördüncü sanayi devrimine, nesnelerin interneti teknolojilerini kullanarak, büyük veriyi iyi analiz ederek, çevre odaklı sistemler geliştirerek ve optimum maliyet, minimum zarar ile bu teknolojileri kullanmayı öğrenmeli, öğretmeli ve katma değerli ürünler geliştirmeliyiz. Aynı zamanda artan işsizlik problemlerine sürdürülebilir çözümler üretebilmeliyiz.

İçeriği Paylaş
İçeriği Puanla
9 (2)
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.