Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Sofobi Nasıl? Utangaçlığı Ortadan Kaldırır mı?

Sofobi Nasıl? Utangaçlığı Ortadan Kaldırır mı?

Sosyal fobi ve utangaçlık gibi şeylerin ne kadar başa bela olduğunu, ancak yaşayanlar bilir. Sürekli olarak başka insanlardan çekinmek ve sırf bu yüzden istediğin şeyleri söyleyememek ve karşı tarafla bir bağ kuramamak uzun vadede insanın hayatından birçok şey götürüyor.

Nedir GOOGLE Abone Ol 965 0 1 yıl önce 1 yıl önce

Sosyal fobi ve utangaçlık gibi şeylerin ne kadar başa bela olduğunu, ancak yaşayanlar bilir. Sürekli olarak başka insanlardan çekinmek ve sırf bu yüzden istediğin şeyleri söyleyememek ve karşı tarafla bir bağ kuramamak uzun vadede insanın hayatından birçok şey götürüyor.

Sofobi gibi online rehberler, birçok kişi için bulunulmaz nimetlerdir. Bunun nedeni ise, fiyat olarak çok ucuz olması ve etkisinin de büyük olmasıdır. Doğruyu söylemek gerekirse, psikologa gitmek elverişli olsa da, kaç seansta düzeleceğini insan kestiremiyor. Bildiğiniz gibi her seansta da güzel bir para ödüyorsunuz. Devlet hastanelerinde ise malesef ilgilenmiyorlar. Geçen sene gittiğimde sadece bir ilaç yazıp yolladılar. İlacın hiçbir etkisini görmedim açıkçası.

Uzun zamandır, hiçbir yere kendimi ait hissetmiyordum. İnsanlarla konuşmaktan ve kendi fikrimi ifade etmekten çekiniyordum. Sanırım, insanların beni yargılamasından korkuyordum. Belli bir süre böyle geçtikten sonra, zamanla kendimi daha yanlız hissetmeye başladım ve artık hiçbir şey yapmak istemiyordum.

Durum bu noktaya gelince, biraz korkmaya başladım. Henüz 25 yaşında olmama rağmen, bu kadar yoğun depresyon ve yoksunluk hissetmem, daha da geri dönülmez bir şeyin başlangıcı olabilirdi.

Önce internetten bu konuda uzman bir psikolog ve psikiyatrist var mı diye bir araştırma yaptım. Gözüme kestirdiğim birkaç kişiyle iletişime geçtim. Ancak seans fiyatlarını duyunca, hemen başka bir çözüm aramaya başladım. İnternetten bir kitap beğendim ama onunda Türkçe çevirisi yoktu. Türkçe olanlar okuduğum kadarıyla çok yetersizdi ve iyi bir puan almamışlardı.

En sonunda, Sofobi ile karşılaştım. Sitedeki bilgileri okuyunca kafama yattı ve zaten başka bir seçeneğim de kalmamıştı. İlk yaptığım şey kitabı kısa bir süre içinde baştan sona okumaktı. Zaten öyle bildiğiniz normal kitaplar gibi değil. Sadece gerekli bilgiler ve pratikler yer alıyor. Ama sanki eksikmiş gibi hissetmiyorsunuz, bilmeniz gereken her şey e-kitabın içerisinde mevcut.

Ardından önerilen sırayla verilen pratikleri uygulamaya başladım. Aşama aşama olduğu için insanlarla iletişime geçmeden önce kendi başınıza yapabileceğiniz pratikler yer alıyor. Bu pratikler, düşünce yapınızı değiştirmeye yer alıyor. Bunları uyguladıkça yavaş yavaş sizi strese sokacak durumlarda daha rahat olmaya başlıyorsunuz.

Geçmişte neden daha önce başarısız olduğumu da Sofobi sayesinde öğrendim. Beynimizin ne kadar sinsi olduğunu o an anlamıştım. En ufak detaylara bile dikkat etmezseniz, bu durum sürüp giderdi. Neyse ki, bunu engellemenin yolları da rehberin içerisinde yer alıyor.

Düşünce pratiklerini kendimi biraz iyi hissettiğim an, ufak ufak gerçek hayat pratiklerini yapmaya başladım. Bunlar basit şeylerdi ama yaptıkça benim için sıradan hale gelmeye başladılar. Şu an en çok geliştiğim yanlardan bir tanesi ayak üstü sohbet oldu. İş arkadaşlarımla karşılaştığımda ya da iş yerine gittiğimde insanlarla daha iyi sohbet edebildiğimi fark ettim. Ayrıca, geçmişte muhabbet tıkanıyordu ama şu an öyle bir sorunla karşılaşmadım.

Kısacası, Sofobi’nin bana kattığı şeyler ürünün etiket fiyatını göz önüne aldığımızda muazzam. Üstelik, daha yolun başındayım. Eminim ki zamanla daha da ileri seviyelere çıkıp, sosyalleşme konusunda hiçbir sorunla karşılaşmayacağım. Eğer siz de, böyle bir sorun ile karşı karşıyaysanız, hayatınızı daha da fazla daraltmayıp, bu rehbere başvurabilirsiniz.

İçeriği Paylaş
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.