Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Sektörde En Çok Kullanılan Satış ve Pazarlama Teknikleri

Sektörde En Çok Kullanılan Satış ve Pazarlama Teknikleri

Dijital dünyanın baş göstermesi ile, satış ve pazarlama teknikleri oldukça fazla gündeme gelmiştir. Bu sektörde çalışmak isterseniz sizi buraya alalım.

Nedir 1777 Güncelleme: 2 yıl önce 2 yıl önce

Hem dijital dünya üzerinde olsun hem de somut dünya üzerinde olsun pazarlama ve pazarlama süreçleri oldukça önemlidir. İyi bir pazarlama stratejisi hem markanızın hem ürününüzün hem de sizin bilinirliliğinizi de öne çıkartabiliyor olacaktır. Sizler için faydalı olabilecek pazarlama ve satış konulu yazımızı hazırladık.

Pazar araştırması nedir?

Gireceğiniz ve satış yapacağınız pazar hakkında, daha öncesinden genel bir araştırma yaparsınız. Pazar araştırması; analiz yapmanın, bilgi toplayıp yorumlananın kısa tabir edilmiş hali olacaktır. Pazarladığınız ürünlere karşı her detayı araştırmalı, satış stratejisini ise buna göre belirlemelisiniz. Özellikle de harcama kalemlerinin araştırıldığı ve hangi harcamanın nereye gideceği gibi konuların yer aldığı bu araştırmaya pazar araştırması denir. Aynı zamanda sektördeki rakiplerinizi de incelemiş olursunuz.

Sosyal medya pazarlama nedir?

Bilindiği üzere reklamlar markalar için oldukça önemlidir. Seneler önce gazeteler, televizyonlar, dergiler ve tabelalarda yayınlanan reklamlar şimdi dijitale evirildi. Son dönemlerde sosyal medya bu konuda çok daha ön plana çıkmaya başladı. Sosyal medya üzerinden hem hizmetlerin hem de ürünlerin tanıtılmasına sosyal medya pazarlama deniyor artık. Örneğin Beyoğlu ilçesinde butik bir kahve dükkanınız varsa o ilçedeki belli yaş aralıklarına veya ilgi tercihlerine göre reklam verebiliyorsunuz. Instragram bu işin piri oluyor.

Sektörde En Çok Kullanılan Satış ve Pazarlama Teknikleri

Niş pazar nedir?

Niş pazar daha çok tek bir sektöre hitap eden ve aynı zamanda da küçük işletmelerin ortaya koyduğu pazar türlerine denilir. Burada da hedef kitlenize göre ürünler belirlenir ve aynı zamanda da yine kendinize uygun olan stratejiyi belirlersiniz. Örnek olarak yaz ayında insan yoğunluğunun bulunduğu bir caddede küçük bir dondurma dükkanı açmak niş pazar örneğine girebilir.

Dijital pazarlama nedir?

Sosyal medya pazarlama ile neredeyse aynı anlama çıkan fakat çok daha kapsamlı bir pazarlama türü olacaktır. Firmalar ve markalar kendi ürününü pazarlama ya da hizmet tanıtımı yapmak amacıyla, artık interneti kullanır. Web siteleri ziyaretiniz söz konusu olduğu zaman, karşınıza reklamlar çıkacaktır. Dijital pazarlama tekniklerini stratejik bir şekilde kullanmaya olanak tanıyan en iyi sistem şüphesiz ki Google adwords olacaktır. Google adwords ile para kazanma tekniği sayesinde satıcılar ürünlerini belli bir strateji ile müşterilerinin önüne çıkartmaktadır. Bu konuda sertifika almak isterseniz Google adwords certification programlarını inceleyebilirsiniz.

Doğrudan pazarlama nedir?

Doğrudan pazarlama stratejisi söz konusu olduğu zaman, aslında herhangi bir aracıya ya da perakendeci gibi başka aracılara muhtaç olmuyorsunuz. Adından da anlaşılacağı gibi direkt olarak tüketici ve üretici karşı karşıya gelecektir. Oldukça net ve hızlı cevaplar almakta bu strateji sayesinde mümkün olacaktır.

Viral pazarlama nedir?

Son zamanlarda e-ticaretin yaygınlaşması sayesinde farklı pazarlama yöntemleri ortaya çıkmıştır. Sosyal medya üzerinden, web sitelerinden ya da direkt olarak mobil uygulamalar üzerinden reklamın, yine aynı kanallara iletiliyor olması sayesinde viral pazarlama yöntemi ortaya çıkacaktır. Hem günümüzde çok daha fazla tercih edilir hem de herkes tarafından da kullanılır hale gelmiştir. Bu sayede pazarlama stratejilerine bir yenisi daha eklenmiştir. Macro ve micro influencer marketing ile pazarlamacılar viral yöntemleri kullanmaktadırlar.

Sektörde En Çok Kullanılan Satış ve Pazarlama Teknikleri

Ağızdan ağıza pazarlama

Bir marka keşfediyorsunuz ve oldukça fazla memnun kalarak bunu arkadaşınıza tavsiye ediyorsunuz. Ağızdan ağıza pazarlama ise tam olarak budur. Memnun kaldığınız ya da memnun kalmadığınız bir ürünü, çevrenize önerdiğiniz ya da önermediğiniz zamanlarda, aslında siz de bu pazarlama yöntemini kullanmış olursunuz. Burada arkadaşlar ve çevre potansiyel müşteridir.

Sanal pazarlama nedir?

Hem dijital hem sosyal medya hem de viral pazarlama ile eş anlamlara gelen sanal pazarlama konusu, yine internet üzerinde yapılan bir pazarlama stratejisi olarak karşımıza çıkacaktır. Türkiye’deki insanların %50’si internette vakit geçirir. Dolayısıyla sanal pazarlama; hem sosyal medya hem mobil uygulama hem de web siteleri üzerinden yapılan pazarlama çeşidi olacaktır. Ürün ve hizmet tarafında satış arttırmak bu sayede oldukça mümkündür.

Etkili pazarlama teknikleri nelerdir?

Şu ana kadar yukarıda açıkladığımız tüm başlıklar, aynı zamanda etkili pazarlama yöntemi içerisinde de kullanılan teknikler olarak karşımıza çıkacaktır. Satın alma konusunda işe yarayan bu teknikler, şu şekildedir: işlemsel pazarlama, ağızdan ağıza pazarlama, viral pazarlama, içerik pazarlama, doğrudan pazarlama olacaktır. Evrensel olarak satış süreci ve ürün pazarlama teknikleri içerisinde kabul görmüş pazarlama türleri bunlardır.

Etkili pazarlama örnekleri

Son dönemlerde karşımıza çıkan etkili pazarlama teknikleri örneklerinden bahsedelim.

Pijama partisi – IKEA

Facebook’taki bir hayran grubu IKEA’ya, bir mağazada pijama partisi yapmak istiyorum diyerek mesaj gönderir. IKEA ise; Birleşik Krallık ’da bulunan Essex ismi ile bilinen mağazada bu partiyi düzenler. Bu partiye 100 bin kişi katılır. Kazanana ise bazı ödüller verilir. Bu 100 bin kişinin içinde de bir uyku uzmanı uyku masalı anlatarak doğru yatak seçiminin nasıl olması gerektiğini telkin eder. Sonucunda da IKEA burada bir pazarlama stratejisi uygulamış ve ilginç bir şekilde büyük bir kitleye ulaşmış olur.

Vans Evi – Vans

Spor giyim markası Vans, Londra’da “Vans Evi” isimli bir mekan açtı. Bu mekanın konsepti de sloganına uygun şekilde tasarlanarak “Off the Wall” olarak belirlendi. Markanın amacı sokak kültürünü daha fazla yaymak, müzik ve sanata değer vermektir. Bu örnekte etkili bir pazarlama tekniği olarak ön plana çıkmaktadır.

Uçus Günü – Redbull

Bir enerji içeceği markasının ekstrem sporlar, konserler veya etkinliklerle ne işi olabilir diye düşünebilirsiniz. Ancak Redbull öğrencilere bedava enerji içeceği dağıtarak ve etkinliklere sponsor olarak büyük bir reklam stratejisi oluşturmaktadır.

Tüm TV kanallarında aynı anda yayınlanan iş ilanı reklamı - Peak Games

Hepimiz Peak Games’in Türkiye’den çıkan ilk Unicorn olduğunu biliyoruz. Büyüme aşamasında tartışmalara yola açan bir reklam filmini tüm TV kanallarında aynı anda yayınlayarak ilginç bir reklam stratejisi uygulamıştı. O andan itibaren iyi veya kötü yorumlara sebep olsa da tüm Türkiye bu firmayı tanımış ve öğrenmişti.

Pazarlama ve satış arasındaki fark nedir?

Pazarlama, bir ürün veya hizmetin ilk çıkış noktasından en sonuna kadar süreci ve daha sonrasını kapsar. Satış ise Pazarlamanın hedefi olmaktadır. Yani pazarlama ve satış arasındaki fark olarak pazarlamanın bir süreç, satışın ise bir sonuç olduğunu söyleyebiliriz.

İçeriği Paylaş