Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Pomodoro Tekniği Nedir? Pomodoro Tekniği Nasıl Uygulanır?

Pomodoro Tekniği Nedir? Pomodoro Tekniği Nasıl Uygulanır?

Çalışırken sıkılıyorsanız ve odaklanma probleminiz varsa sizlere pomodoro tekniği nedir, anlatacağız. Bu teknikle verimli bir çalışma elde edeceğinizden eminiz.

Nedir 1980 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Pomodoro nedir?

Pomodoro tekniği nedir sorusu günümüzde öğrenciler tarafından merak edilen bir sorudur. Pomodoro eski bir tarihten günümüze kadar uygulanan bir tekniktir. Bu teknik Francesco Cirillo tarafından keşfedilmiştir. İtalya’da sözcük anlamı domates şeklinde bilinir. Genelde öğrenciler tarafından uygulandığı bilinir. Çalışma motivasyonunu ve sürekliliğini artıran bir tekniktir. Pomodoro’nun asıl amacı bu yöndedir. Pomodoro tekniği 25 dakikalık sürelerle yapılır. Genelde bu süre 25 dakika çalışma, 5 dakika mola şeklinde toplam 4 kere yapılır. Ancak isteğe bağlı olarak artırılır. Artırıldıkça çalışma verimi ve motivasyonu da artar. Dolayısıyla Pomodoro bir ders çalışma tekniğidir.

Pomodoro tekniği ne işe yarar?

Pomodoro tekniği en çok öğrenciler tarafından tercih edildiği için ders isteğini ve verimini artıran bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Pomodoro tekniğinin çalışma aralıklarını kendiniz belirleyebilirsiniz. Bu teknikle zaman yönetimi kolay bir şekilde sağlanacaktır.

Pomodoro Tekniği Nedir? Pomodoro Tekniği Nasıl Uygulanır?

Pomodoro tekniği kimler için uygundur?

Pomodoro tekniği genelde öğrenciler tarafından uygulanan bir tekniktir. Özellikle ders çalışma verimini sağlayamayan öğrenciler için pomodoro tekniği önerilir. Pomodoro tekniği ile ders çalışma isteği artacak ve bu sayede istenen verim de sağlanacaktır. Pomodoro tekniği iş hayatında da uygulanabilir. Verimli bir çalışma için pomodoro önerilen bir tekniktir.

Pomodoro sayacı nedir? Nasıl kullanılır?

Pomodoro genel kuralı 25 dakika çalışma, 5 dk moladır. Pomodoro’ya başlamadan önce Pomodoro tekniği çizelgesi oluşturmak gerekir. Bu süreler kişiden kişiye göre değişir. 25 dakika 30 dakikalık bir çalışma süresine dönüştürülebilir. Pomodoro çizelgesini hazırlamanız gerekir. Bunun için 25 ya da 30 dakika ders çalışma süresi 5 dakika da mola olacak şekilde toplam 4 kez olarak çizelgenize ekleyin. 4. Pomodorodan sonra 30 dakikalık bir mola verin. Ardından devam etmek isterseniz yine aynı şekilde çizelgenizi oluşturarak aynı pomodoro programınızı uygulayın. Süreyi artırıp artırmamak size kalmış. Pomodoroları artırıp programa devam etmeniz ders çalışma hırsınızı artıracak ve verimli bir ders çalışma yöntemini sıkılmadan yakalamış olacaksınız.

Pomodoro sayacınızı 25 dakikaya ayarlayın. 25 dakikayı tamamladıktan sonra 5 dakika mola verin. Pomodoro çizelgenizin tamamlanmasının ardından 30 dakikalık bir mola olacaktır. Ardından tekrar 2. Pomodorunuzu uygulayabilirsiniz.

Pomodoro Tekniğinin Faydaları Nelerdir?

Pomodoro tekniği faydaları ve avantajları oldukça fazladır. Pomodoro tekniğinin en önemli faydası zamanı etkin bir şekilde kullanmaktır. Kısa sürede yapılan çalışmalar ve molalar sayesinde çalışma verimliliği artacaktır. Özellikle de dikkat dağınıklığı yaşayan kişiler Pomodoro sayesinde daha iyi bir konsantrasyon yakalayacaktır. Çoğu kişi tarafından uygulanıp iyi sonuçlar alınan pomodoro tekniği oldukça faydalıdır. İşler ve dersler küçük parçalara ayrılarak hem daha kısa sürede hem de sıkılmadan verimli bir şekilde tamamlanır.

Pomodoro tekniği zararlı mı sorusu da bazıları tarafından sorulmaktadır. Pomodoro tekniğinin herhangi bir zararının olmamasıyla birlikte oldukça fazla yararı vardır. Bu sayede çoğu kişi ders çalışma isteğini elde ederek hedeflerini elde etmiştir.

Pomodoro Tekniği Nedir? Pomodoro Tekniği Nasıl Uygulanır?

Verimli ders çalışma için pomodoro nasıl kullanılır?

Verimli bir ders çalışma için Pomodoro’yu ister kendiniz çizelge hazırlayabilirsiniz ister mobil uygulamalarda bulunan Pomodoro uygulamalarını telefonunuza indirebilirsiniz. Mobil uygulamalarda pomodoro çizelgesi ve pomodoru sayacı mevcuttur. Pomodoro tekniğini uygularken yapılması gereken tek şey hem çalışma süresine hem de mola süresine uymaktır. Oldukça kısa süreli bir çalışma olduğu için sıkılmadan bu programa adapte olabilirsiniz. Dolayısıyla Pomodoro tekniği uygulamak sizin için zor olmayacaktır. Verimli ders çalışma bu teknikle mümkündür. Çoğu kişi tarafından tercih edilen ve önerilen bir teknik olan bu teknik sizin için de oldukça faydalı olacaktır.

Telefonunuza indirebileceğiniz Pomodoro uygulamaları

Pomodoro tekniğini mobil uygulamalarla uygulamanız mümkündür. Aşağıdaki uygulamaları mobil cihazınıza indirerek kolay bir şekilde Pomodoro uygulayabilirsiniz.

Pomodoro - Focus Timer

Pomodoro tekniği zamanı bu uygulamada diğer uygulamalarda olduğu gibi otomatik olarak ayarlanmıştır.

Pomodoro Timer

Belirlenen zamanı Pomodoro olarak uygulamanızı sağlar.

Pomodoro Sayacı

Çalışma ve mola sayacınız bu uygulamada belirlenerek size bitiş bildirimi gönderecektir.

Forest – Odaklan

Bu uygulamada çalıştığınız dakikalarda bir ağacınız olacak ve büyüyecektir. Pomodoro tekniğiyle telefondan uzaklaşarak ağaçlarınız olacaktır.

Pomodoro: Verimli çalış odağını kaybetme

Bu uygulamada da yapmanız gereken tek şey Pomodoro programınızı ayarlayıp sayacınızı başlatmaktır. Süreniz bitince uygulama tarafından size bildirim gönderilecektir.

İçeriği Paylaş