Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Sizi Başarıya Ulaştıracak 16 Ders Çalışma Tekniği

Sizi Başarıya Ulaştıracak 16 Ders Çalışma Tekniği

Bazen çok darlanıyorsunuz, biliyoruz. Bu makalede sizleri başarıya ulaştıracak 16 ders çalışma tekniği hakkında bilgiler vereceğiz. İyi çalışmalar dileriz:)

Şehirler 3098 Güncelleme: 2 yıl önce 2 yıl önce

Özellikle de aşağıda listelenen evde ders çalışma teknikleri sayesinde başarıyı elde edeceksiniz.

1. Altın kural: Düzenli çalışmak

Düzen disiplini, disiplin de başarıya götüren bir kavramdır. Düzeni hayatınıza yerleştirdiğiniz takdirde başarılı olmak kaçınılmaz olacaktır. Ders çalışırken başarıyı elde etmek için en önemli kural düzenli ders çalışmak olacaktır. Düzenli yaptığınız tekrarlar ve not tutma alışkanlıkları sizi kısa sürede başarıya götürür. Düzenli ders çalıştığınız zaman verimli ders çalışma alışkanlığını da edinmiş olacaksınız.

2. Sıkıldığınız an konu değiştirin

Konularınızı ders çalışmaya başlamadan önce belirlemeniz gerekir. Derse başladığınızda size sıkıcı ve zor görünen bir konuyla karşılaştığınızda sıkılmamanız ve motivasyon eksikliği yaşamamanız adına konuyu değiştirebilirsiniz. Sıkıcı ve zor gelen konularda ders çalışmak bazen bunaltıcı olabilir. Bunun için o konuyu kısa süreliğine atlayarak başka bir konuya geçebilirsiniz.

3. Sürekli olarak tekrar yapın

Düzenli ders çalışmaya başladıktan sonra tekrarlarınızı da ihmal etmeyin. Sürekli tekrar yaparak konular aklınızda daha da kalacaktır. Böylelikle konuyu unutup üzerinden tekrar çalışarak vakit kaybetmeyeceksiniz. Not tutma alışkanlığınız ve sürekli yaptığınız tekrarlar aynı zamanda diğer konuları daha iyi anlamanızı da sağlayacaktır. Konu tekrarları için haftalık plan yapın. Dolayısıyla ders çalışmada düzen ve süreklilik oldukça önemlidir.

4. Ezber yeteneğinizi geliştirin

Bazı dersler ezbere dayalı olduğu için ezber yeteneğinizi geliştirme yollarını bulun. Bunun için sesli okuma, sürekli tekrar etme ve yazma iyi bir yöntem olabilir. Bir süre sonra okuduğunuz ve yazdığınız cümleleri ezberlediğinizi fark edeceksiniz.

5. Kısa Kısa molalar verin

Uzun saatler boyunca ders çalışmak hem sıkıcı hem de verimsiz olabilir. Ders çalışırken önemli olan verim almak olduğu için belli bir süre çalıştıktan sonra kısa kısa molalar verebilirsiniz. Özellikle de evde ders çalışmak uzun bir süre olunca sıkıcı hale gelebilir. Çok fazla uzun molalar vermeme şartıyla kısa süreli molalar verebilirsiniz. Bu sayede hem çalışma motivasyonunuz hem de ders çalışma verimliliğiniz artacaktır.

6. Çalışma planı yapın ve asla sapmayın

Ders çalışma önemli detaylardan biri de çalışma planı yapıp istikrarlı bir şekilde sürdürmektir. Bunun için gerekli motivasyonu ve disiplini oluşturmanız gerekir. Önemli olan deli gibi ders çalışmak değil verimli ders çalışmaktır. Bunun için verimli ders çalışma programı yapmalısınız. Bu programlar günlük haftalık olarak değişkenlik gösterebilir. Önemli olan bu programa bağlı kalıp sürdürmektir. Bu şekilde başarınızın giderek arttığını siz de göreceksiniz.

7. Hedefinizi belirleyin

Ders çalışmadan önce hedefinizi belirlemek ve ona ulaşmaya çalışmak hırsınızı ve motivasyonunuzu artıracaktır. Hedeflerinizi ve ideallerinizi düşünmek sizi ders çalışmaya teşvik edecektir. Bunun için hedef çok önemlidir.

8. Dikkat dağıtan şeyleri kaldırın

Ders çalışmaya başlamadan önce çalışma masanızdaki ve alanınızdaki dikkatinizi dağıtan nesneleri kaldırın. Bu sayede daha verimli bir ders çalışma gerçekleştireceksiniz. Çalışma ortamını sade bir hale getirin. Özellikle de telefonunuzu çalışma masanızda bulundurmayın ve gerekirse başka bir odaya koyun.

9. Gün içinde sosyal medyayı sadece 1 kez kullanın

Sosyal medyanın zamanınızı almasına izin vermeyin. Bu konuda gerekli istikrarı sağlamak için sosyal medya hesaplarınızı günde sadece 1 kez kullanın. Sosyal medyadan gelen bildirimler dikkatini dağıtacaktır. Sosyal medyaya minimum aralıklarla girin. Bu istikrarı sağlayamıyorsanız gerekirse sosyal medya hesaplarınızı etkinsiz hale getirin.

10. Bir haftalık plan sonunda kendinize ödül verin

Bir haftanın sonunda saatlerce ders çalıştığınızı fark edip bir ödüle ihtiyacınız olduğunuzu fark edeceksiniz. Bunun için haftanın bir gününde ders çalışmadan istediğiniz ödülü kendinize verin. Bu sayede kafanız dağılacak ve gerekli motivasyonu tekrardan sağlayacaksınız. Çalışma isteğini bu şekilde yakalamak mümkündür.

11. Bol bol soru çözün

Ders çalışırken konu bittikten sonra bol miktarda soru çözmek önemlidir. Bu şekilde çalıştığınız konu daha da pekişerek ders çalışma kalitenizi artıracaktır.

12. Beslenmenize dikkat edin

Beslenmek her şeyde önemli olduğu gibi ders çalışma konusunda da önemlidir. Bunun için bol miktarda su, yeterli miktarda sebze, protein ve karbonhidrat gibi besinleri dengeli bir şekilde tüketmelisiniz.

13. Denemelerle kendinizi test edin

Zamanı verimli bir şekilde kullanıp kullanmadığınızı ve dersler konusundaki yeterliliğinizi ölçmek için denemeler yapmanız gerekir.

14. Pomodoro tekniğini uygulayın

Kendinize göre pomodoro çizelgesi hazırlayarak pomodoro tekniğini uygulayabilirsiniz. Çalışma süresince daha iyi odaklandığınızı fark edeceksiniz.

15. Zamanınızı çok iyi yönetin

Zamanınızı iyi yönetmek ders çalışırken önemlidir. Ne çok uzun ne de çok kısa bir zamanlama yapmadan normal sürede verimli ders çalışma tekniklerini kendiniz öğreneceksiniz.

16. Uyku düzeninizi bozmayın

Uyku yaşam için en önemli ihtiyaç. Bunun için uykunuzu alarak ders çalışmaya başlamanız gerekir.

Bu verimli ders çalışma yöntemleri sayesinde ders çalışmayı alışkanlık hale getirerek başarıya ulaşacaksınız. Bu teknikleri uyguladığınız taktirde bilgilerin daha kalıcı hale geldiğini anlayacaksınız. Etkili ve verimli ders çalışmanın sizi başarıya götüreceğini biliyoruz. Burada düzenli not tutmak çok önemli bir etken. Öğrencilik dönemlinde başarılı olman dileği ile.

İçeriği Paylaş