Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Üniversiteye Yeni Başlayanlara 13 Altın Öneri

Üniversiteye Yeni Başlayanlara 13 Altın Öneri

Lise hayatını sonlandıran ve üniversiteye yeni başlayanlar için 13 altın öneriyi kaçırmayın. Bu öneriler üniversitede hayatınızı kurtarabilir.

Eğitim GOOGLE Abone Ol 8279 1 1 yıl önce 1 yıl önce

1.Öğrenci temsilciliğinden Uzak Durun

Öğrenci temsilciği yeni başlayanlar için üniversite hayatı için havalı görünse de aslında oldukça zorludur. Sınıf temsilcisi olduğunuz zaman her şeyin sizden sorulacağını unutmayın! Proje şefi falan olacağınızı sanmayın. Öğrenci temsilcileri veya sınıf temsilcileri, sürekli olarak üniversite hayatı boyunca fotokopi köşelerinde olurlar ve bununla birlikte sınıfta para toplama gibi görevleri yapmak zorunda kalırlar.

2. Kalabalık Arkadaş Gruplarına Dikkat Edin

Üniversitenin ilk zamanlarında sürekli olarak kalabalık arkadaş grupları oluşur. Bu sebeple üniversitede yapılmaması gerekenler arasında bu gruplara aldırış etmemeniz önerilir.

Üniversiteye yeni başlayanlara 13 Altın Öneri

3.Yurda yerleşenler dikkat, alışverişlerinizi tamamlayın

Yurda yerleşenler özellikle evden tuvalet kâğıdı, şampuan, sabun gibi ihtiyaçları mutlaka depolasınlar. Hatta mümkünse ayrı bir valiz hazırlayarak tüm bu ihtiyaçlarınızı baba parasıyla halledebilirsiniz. Üniversite zamanında birçok ihtiyacınız olacak ve bu ürünlere para yetiştiremeyebilirsiniz.


4.Kantin ve fotokopici abla, abilerle samimi olun

Kantinciler ve fotokopiciler sizlerin eğitim hayatınız boyunca vazgeçemeyeceğiniz mekanlar olacak. Bu sebeple bir süre sonra kantinde yer bulamayabilir ve uzun fotokopi kuyruklarında bekleyebilirsiniz. Bu sebeple kantinci ve fotokopici abla ve abilerle kanka olabilirsiniz.

Üniversiteye yeni başlayanlara 13 Altın Öneri

5.Ev arkadaşlarınızı iyi geçin

Yeni başlayanlar için üniversite hayatı bir takım zorluklar içerebilir. Eve çıkmayı düşünüyorsanız kesinlikle tanımadığınız kişiler ile eve çıkmamalısınız. Çünkü üniversite ortamı farklıdır ve birçok kültürde insan bulunur. Yakın arkadaşınızla eve çıksanız bile arkadaşınızın hiç görmediğiniz yönlerini keşfedebilirsiniz.

6.Aşk ilişkilerinize ve kime güveneceğinize dikkat edin

Üniversitenin ilk yılında sevgili işlerine dikkat edin, bu zamanda genellikle birçok kişi çıkar ilişkisi kurar. Bu sebeple kime güvendiğinize, kime ne anlattığınıza dikkat edin. Üstelik üniversite döneminde sevgili yaparsanız üniversite hayatınızı mahvedebilirsiniz.

Üniversiteye yeni başlayanlara 13 Altın Öneri

7.Verilen kitap listesini hemen almayın

İlk gün muhtemelen hocalarınız sizlere bir kitap listesi verir. Bu kitap listesini bir anlık gazla almayın. Büyük ihtimalle bu kitapları yıl boyunca kullanmayacak ve sizlerde boşuna bir sürü para vermek zorunda kalacaksınız. Bunun yerine o bölümle veya dersinizle ilgili en iyi üniversitelerin önem verdiği kitapları edinebilirsiniz.


8.Üniversite ortamına fazla alışmayın, derslerinizden geri kalmayın

Üniversite ortamı, birçok kişi için cezbedici olabilir. Özellikle üniversite nasıl bir yer bilmeyenler için arkadaş ortamlarına çok fazla kapılabiliyorsunuz. Bu sebeple derslerinizden uzak kalmayın ve alabildiğiniz en yüksek ortalama için çabalayın.

Üniversiteye yeni başlayanlara 13 Altın Öneri

9.Okul etkinliklerine dikkat, bilmediğiniz öğrenci kulüplerine katılmayın

Üniversiteye yeni başlayanlar, okulun ilk haftasıyla birlikte heveslerinin yenilgisine düşebilirler. Öğrenci kulüplerine katılmanız çok faydalıdır, ancak bütün öğrenci kulüplerine katılmanızın pek de yararı olmayacaktır. Öğrenci grubu sizleri kulüplere katmak ister. Sizin göreviniz de bu kulüpleri ince eleyip sık dokumak olsun. Bu kulüplere katılırken yapmayacağınız bir kulübü seçmeyin.

Türkiye'nin en iyi öğrenci kulüpleri

10.Farklı kültürlere alışın

Üniversite hayatı nasıldır konusunda öncelikle birçok farklı kültürden insanlarla tanışacaksınız. Bu sebeple başkalarının yaşamını, kültürünü, davranışlarını sorgulamamaya alışın.

Üniversiteye yeni başlayanlara 13 Altın Öneri

11.Becerilerinizi geliştirin

Üniversite dönemi, sizlerin işe atılmadan önce son durağı olacaktır bu sebeple becerilerinizi iyi bir şekilde geliştirin ve hocalarınızdan kapabildiğiniz kadar bilgi kapın. Üniversitede yapılması gerekenler konusunda imkânınız varsa mesleğinizi benimseyerek firmalarla görüşün.


12.Yurt dışı okulu için hazırlık yapın

Yurt dışı okulu eğitiminize birçok şey katabilir, bu sebeple okulun yurt dışı imkanlarını araştırın ve imkânınız varsa İngilizce öğrenmek için çalışın. Bu dönemde birçok okul öğrencilere çeşitli imkanlar sunmaktadır. Okulunuzun Erasmus programlarını detaylı bir şekilde incelemenizi öneriyoruz.

Üniversiteye yeni başlayanlara 13 Altın Öneri

13.Öğrenci işlerine ulaşmak için uğraşmayın

Öğrenci işlerine özellikle üniversite döneminde ulaşmak her zaman zordur. Bu sebeple ulaşamadığınız öğrenci işleri için kafayı yemeyin. Okul hayatınızda oluşan en ufak sorunları kafanıza takmamayı öğrenin.

Üniversiteye yeni başlayanlar için bu önerileri dikkate almayı unutmayın!


Üniversiteni Tanıt
Üniversiteni Tanıt
Yazar: Üniversiteni Tanıt Ekibi
İçeriği Paylaş
Toplam Yorum: 1
cinys avatar

cinys

1 yıl önce

son dönemlerde ülkemizde de oldukça gelişiyor. yani gelişmek zorunda zaten de.

Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.