Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
İstatistik Ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

İstatistik Ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri bölümü nedir, İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1164 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri bölümü nedir?

İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü, matematik, istatistik ve bilgisayar bilimleri alanlarında temel bilgi ve becerileri öğreten bir programdır. Bu program, bilgisayar bilimleri ve matematiksel modelleri kullanarak verileri analiz etmek, veri işleme ve modelleme yapmak, tahmin yapmak, karar vermeyi desteklemek ve diğer uygulamalı matematiksel problemlere çözümler üretmek için gerekli araçları sağlar.

İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri mezunu ne iş yapar?

İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri mezunları, veri analisti, veri bilimci, bilgisayar programcısı, yazılım mühendisi, bilgi güvenliği uzmanı, araştırmacı, öğretmen ve danışman olarak çalışabilirler. Ayrıca, yapay zeka, makine öğrenmesi, veri madenciliği, istatistiksel analiz, büyük veri analizi ve veri görselleştirme gibi konularda uzmanlaşarak kariyerlerine yön verebilirler.

İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

2023 İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri bölümü dersleri nelerdir?

İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Veri Yapıları
  • Programlama Dilleri
  • Sayısal Analiz
  • İstatistiksel Veri Analizi
  • Bilgisayar Mühendisliği
  • Bilgisayar Programlama
  • Bilgisayar Ağları
  • Algoritma Tasarımı ve Analizi
  • Veritabanı Sistemleri
  • Yapay Zeka

İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş