Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Kentsel Tasarım Ve Peyzaj Mimarlığı Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Kentsel Tasarım Ve Peyzaj Mimarlığı Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı bölümü nedir, Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 924 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı bölümü nedir?

Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı, kentlerin fiziksel ve sosyal yapısının planlanması, tasarlanması ve yönetimiyle ilgili bir disiplindir. Bu bölümde öğrenciler, kentsel alanların planlanması ve tasarımı, yeşil alanların ve açık hava alanlarının tasarımı, peyzaj mimarlığı, çevre koruma, kent mobilyaları, ulaşım ve trafik yönetimi, çevre düzenlemesi, kent estetiği ve diğer ilgili konuları öğrenirler.

Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı mezunu ne iş yapar?

Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı Bölümü mezunları, özel ve kamu sektörlerinde peyzaj mimarı, kentsel tasarımcı, çevre danışmanı, şehir plancısı, kentsel araştırmacı, tasarım danışmanı ve inşaat yöneticisi gibi birçok farklı pozisyonda çalışabilirler. Ayrıca, özel tasarım ofisleri, müteahhitlik firmaları, belediyeler, kamusal alan yönetim kuruluşları, park ve bahçe yönetim kuruluşları, turizm sektörü, çevre danışmanlık firmaları gibi alanlarda da iş imkanları mevcuttur.

Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı bölümü dersleri nelerdir?

Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Kent Planlama ve Yönetimi
  • Kentsel Tasarım Stüdyosu
  • Çevre Psikolojisi
  • Toprak Bilgisi
  • Peyzaj Tarihi
  • Bitki Malzemeleri ve Tasarımı
  • Kentsel Peyzaj Ekolojisi
  • Kentsel Peyzaj Restorasyonu
  • Peyzaj Mimarlığı ve Kentsel Tasarımın Yapısal Sistemleri
  • Yapı Bilgisi ve Teknolojisi

Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Peyzaj Mimarlığı Okumak | Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi

Sinem ve Batuhan'ın anlatımları ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde Peyzaj Mimarlığı okumak nasıl? Çok bilgilendirici ve faydalı bu videoyu mutlaka izlemelisiniz.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş