Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Üniversite Öğrencilerinin Mutlaka Gitmesi Gereken Türkiye’deki En İyi Müzeler

Üniversite Öğrencilerinin Mutlaka Gitmesi Gereken Türkiye’deki En İyi Müzeler

Üniversite öğrencileri, eğitim dönemlerinin dışında gezmek ve öğrenmek isterler. Kültürel anlamda Türkiye’deki en iyi müzeleri gezme fırsatı yakalayabilirler.

Socialing 2554 Güncelleme: 3 yıl önce 3 yıl önce

Okul hayatı ile beraber farklı kültürlere ve dönemlere ait yapıları barındıran müzeleri ziyaret etmek, genç ve dinamik yaşlarını en verimli şekilde geçirmelerine yardımcı olur. Kültür ve tarih olarak çok zengin olan ülkemizde de en iyi müzeleri sizler için derledik.

İstanbul Arkeoloji Müzesi

İstanbul en farklı, değerli ve kapsamlı müzeleri içinde barındıran şehirlerin başında gelir. Tarih boyunca çok sayıda millete ev sahipliği yaptığı için müzeleri de oldukça zengindir. Özellikle Arkeoloji Müzesi mutlaka görülmesi gereken müzelerin başında gelir. Müze 1869 yılında kurulmuştur ve ilk olarak Çinili Köşk ismiyle anılmıştır. 1880 yılında da restore edilerek müzeye çevrilmiş ve arkeolojik eserler sergilenmeye başlanmıştır. Müzede birbirinden farklı heykeller, neo-klasik mimariyi anlatan görsellikler bulunur. Müzeye pazartesi hariç istediğiniz her gün gidebilirsiniz. Özellikle üniversite öğrencilerinin yerinde görmesini dileriz ancak Kültür ve Turizm Bakanlığının oluşturduğu sanal müze linkini de aşağıda bulabilirsiniz.

Sanal Müze

Üniversite Öğrencilerinin Mutlaka Gitmesi Gereken Türkiye’deki En İyi Müzeler - İstanbul Arkeoloji Müzesi

Zeugma Mozaik Müzesi

Gaziantep’te bulunan Zeugma Mozaik Müzesi dünyanın en farklı müzelerinden biridir. Özellikle Geç Antik Döneme, Erken Süryani ve Hristiyan İkonografisine ait eserler bulunmaktadır. Ayrıca Roma Dönemine ait sütunlar, heykeller ve diğer eserler de gelenlerin dikkatini çekmektedir. Ancak hiç şüphesiz müzenin en özel eseri Çingene Kız mozaik panosudur. Üniversite öğrencilerinin de mutlaka resmini bir yerlerde gördüğü pano, canlı renkleri ile oldukça gösterişlidir. Türkiye’deki en iyi müzeler arasında yer alan bu yapıyı da sanal müze teknolojisi ile inceleyebilirsiniz.

Sanal Müze

Üniversite Öğrencilerinin Mutlaka Gitmesi Gereken Türkiye’deki En İyi Müzeler - Zeugma Mozaik Müzesi

Topkapı Sarayı Müzesi

Topkapı Sarayı İstanbul’da bulunan ve Türkiye tarihi için oldukça büyük öneme sahip olan bir müzedir. Yerli ve yabancı turistlerin de en çok ziyaret ettikleri mekanlardan biridir. Bunun nedeni eşsiz mimarisi, Osmanlı Devletini en iyi şekilde yansıtıyor oluşu ve Milli Saraylar’a bağlı olmasıdır. Eğer tarih meraklısı bir üniversite öğrencisiyseniz Topkapı Sarayı’nda padişahlara ait pek çok eser görebilirsiniz. Ayrıca öğrenci müze kartınızı alıp birçok müzeyi daha çok ucuza gezebilirsiniz.

Üniversite Öğrencilerinin Mutlaka Gitmesi Gereken Türkiye’deki En İyi Müzeler - Topkapı Sarayı Müzesi

Efes Müzesi

İzmir Selçuk’ta bulunan Efes Müzesi de farklı kültürleri bir arada görmek isteyenlerin ziyaret etmesi gereken bir müzedir. Antik kentlere ait eserlerin sergilendiği müzenin iç ve orta bahçesi de mimari bakımdan görülmeye değerdir. Müze özellikle Artemis Heykeli, Yunuslu Eros heykelciği, Sokrates Başı ile tanınmaktadır.

Sanal Müze

Üniversite Öğrencilerinin Mutlaka Gitmesi Gereken Türkiye’deki En İyi Müzeler - Efes Müzesi

Modern Sanat Müzesi

İstanbul Beyoğlu’nda bulunan Modern Sanat Müzesi gençlerin en çok merak ettikleri ve uğradıkları müzelerden biridir. Çağdaş ve modern sanatın bir arada bulunuyor olması birbirinden farklı fotoğraf karelerinin çıkmasını sağlıyor. Üstelik müzede kütüphane, sinema salonu, kafe ve mağaza da yer alıyor. Salı-Cuma günleri arasında öğrenci müze kartınız ile ziyaret edebilirsiniz.

Üniversite Öğrencilerinin Mutlaka Gitmesi Gereken Türkiye’deki En İyi Müzeler - Modern Sanat Müzesi

Pera Müzesi

Mimar Achille Manoussos tarafından yapılan Pera Müzesi üniversite öğrencileri tarafından sıklıkla ziyaret edilen yerler arasındadır. 2005 senesinden bu yana hizmet veren müzede Avrupa oryantalist eserleri yer alıyor. Bu yüzden çağdaş müzeciliği simgeleyen Türkiye’deki en iyi müzelerden biri olarak biliniyor.


Müzenin en dikkat çeken eserleri;

• Orynatalist resim

• Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri

• Kütahya Çini ve Seramikleri

Şeklinde sıralanabilir.

Üniversite Öğrencilerinin Mutlaka Gitmesi Gereken Türkiye’deki En İyi Müzeler - Pera Müzesi

Göreme Açık Hava Müzesi

Nevşehir’de bulunan Göreme Açık Hava Müzesi, mutlaka görülmesi gereken müzelerden biridir. Açık havada sergilenen eserler oldukça gösterişlidir ve eski kültürleri çok iyi şekilde yansıtmaktadır. Vadide bulunan müzede manastır, kilise ve şapel de bulunmaktadır. Eski dönemlere ait ibadet anlayışını keşfedebilir, Hristanyal için özel olan freskleri görebilirsiniz. Müze Nevşehir’e 13 km, Göremeye’de 2 km uzaklıkta yer almaktadır ve hemen yanında Kılıçlar Vadisi bulunmaktadır.

Sanal Müze

Üniversite Öğrencilerinin Mutlaka Gitmesi Gereken Türkiye’deki En İyi Müzeler - Göreme Açık Hava Müzesi

Anadolu Medeniyetler Müzesi

Ankara’nın Ulus ilçesinde yer alan Anadolu Medeniyetler Müzesi Paleolitik Çağ-Osmanlı Devleti arasındaki tüm tarihi dokuyu bünyesinde barındırmaktadır. Müzede tıpkı İstanbul’daki gibi arkeolojik eserler sergilenmektedir. Ancak bu kadar önemli olmasını sağlayan özelliği dünyanın en eski haritasını ve Çatalhöyük kent planı haritasını da içeriyor olmasıdır.

Sanal Müze

Üniversite Öğrencilerinin Mutlaka Gitmesi Gereken Türkiye’deki En İyi Müzeler - Anadolu Medeniyetler Müzesi

Troya Müzesi

İlyada destanının kalıntılarını, Homeros’un izlerini yakından incelemek isterseniz Çanakkale’deki bu modern ve teknolojik müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz. Türkiye’deki müzeler arasında en yeni tarihli açılmış olan (2018 Ekim) Troya Müzesinde sahne canlandırmaları ve animasyonlar, devasa lahitler ve büyük heykeller bulunmaktadır. Aynı zamanda Troya Müzesinde tarihi 3 boyutlu grafik tasarım teknolojileriyle anlatan diorama sistemi de mevcuttur. Müzenin yakınında bulunan Tevfikiye Köyünü de ziyaret etmenizi ve Gerçek Truva Atını görmenizi tavsiye ederiz.

Sanal Müze

Üniversite Öğrencilerinin Mutlaka Gitmesi Gereken Türkiye’deki En İyi Müzeler - Troya Müzesi

Odunpazarı Modern Müze

OMM’de Türkiye’deki müzeler arasında en yeni yapılan müzelerden biridir. Modern ve çağdaş sanat eserlerinin sergilendiği müze aynı zamanda Eskişehir’in ilk yerleşim yerlerinden olan Odunpazarı bölgesinde bulunmaktadır. Sadece Türkiye’den değil, Dünyadan da önemli eserleri müzeye kazandırmaktadır. Mimari olarak ilgi çekici bir tasarıma sahip olan bu müze mutlaka görülmesi gereken müzeler arasında yer almaktadır.

Sanal Müze

Üniversite Öğrencilerinin Mutlaka Gitmesi Gereken Türkiye’deki En İyi Müzeler - Odunpazarı Modern Müze


İçeriği Paylaş