Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Sizi Dünyanın Derinliklerine Götürecek En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Sizi Dünyanın Derinliklerine Götürecek En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Bilim kurgu filmleri hayranı birisi olarak en sevdiğim ve en iyi bilim kurgu filmlerini sizler için listeledim. Bu filmlerin ufkunuzu geliştireceğinden eminim.

İzlenceler 3372 Güncelleme: 2 yıl önce 2 yıl önce

Çoğunlukla filmlerin konularından çok neden izlemeniz gerektiğini anlattım. Sizin de önerdiğiniz filmler varsa yorumlarda bahsetmenizi isteriz.

Interstellar - Yıldızlararası (2014)

Listemizin 1. Sırasında yer alan bu en iyi bilim kurgu filmi sizi bambaşka bir dünyaya götürecek. Eski NASA pilotu Cooper oksijeni tükenmek üzere olan dünyada çiftçilik yapmaktadır. Kızı Murphy ile gizli bir koordinata ulaşan Cooper, insanlığı kurtarmak için önemli görevler üstlenecektir. Filmdeki hiçbir karakterin soyadı yoktur. Çünkü insan soyu tehlikededir. Bunun için A planı mı uygulanacaktır yoksa B planı mı? Çoğunluğa göre Christopher Nolan'ın en iyi filmidir. Işıkları kapatın ve kulaklıkları takın. İyi seyirler

IMDB: 8.6
Rotten Tomatoes: %72

Tenet (2020)

Christopher Nolan’ın en son çıkan bilim kurgu filmi T enet, ismindeki gibi tersten yazıldığında da aynıdır. Radyoaktif bir madde ile zamanı evirten dünyanın sonunun gelmesine sebep olacak Sator’a karşı verilen mücadeleyi anlatır. Çekim teknikleri bu listedeki bütün filmlerden farklıdır, beğenirsiniz beğenmezsiniz yine de farklı ve yenilikçi olduğu gerçeğini değiştirmez. O yüzden son 10 yılın en iyi bilim kurgu filmleri arasında yer almaktadır.

IMDB: 7.4
Rotten Tomatoes: %70

Matrix (1999, 2001,2003,2021)

Bu sene 4.sü (Matrix Resurrections) vizyona girecek olan serinin popülerliği yıllardır azalmadı. Hala kırmızı hap mı mavi hap mı diye sorulur. Sadece bu sahnede bile öyle derin felsefi görüşler vardır ki saatlerce tartışılır. Filmde kullanılan isimlerin neo, trinity (teslis inancına vurgu yapmaktadır), Murpheus (morfin kelimesinden gelmektedir) veya başka isimlerin zion şehri (Zion Dağı, Kudüs'teki Eski Şehir'in duvarlarının yanında bulunur), Nebukadnezar (Süleyman Tapınağını ilk kez yıkan Babil kralıdır) vb. ilginç anlamları vardır. Bu yazı uzar da gider. Şunu öneririm; seriyi izleyin ilginizi çektiyse bu anlattığım alt metinleri araştırıp okuyun, sonra bir daha seriyi izleyin. Son film sizce 2021’in en iyi bilim kurgu filmleri arasında girebilecek mi? Yorumlarınızı bekleriz.

IMDB: 8.7
Rotten Tomatoes: %88

Back To The Future - Geleceğe Dönüş (1985,1989,1990)

3 filmden oluşan seri eğlenceli zaman yolculuklarını konu edinen bölümlerden oluşuyor. Zaman makinasını icat eden Dr. Emmett Brown ile Marty McFly bir filmde annesiyle babasını tanıştırır diğer filmde dedesinin ölmesini engellemeye çalışır. Seri bulmaca gibidir. Ayrıca her filmi dikkatlice izlemek gerekir çünkü diğer filmlerle bağlantılı çıkar. Seriyi eğlenerek izleyebilirsiniz. İzledikten sonra aralarındaki bağlantıları anlamak için Google’layın. Asla pişman olmayacaksınız.

IMDB: 8.5
Rotten Tomatoes: %96

Inception - Başlangıç (2010)

Yetenekli bir hırsız olan Dom Cobb (Leonardo Di Caprio) bu sefer rüyalarımızı çalmak için kolları sıvadı. Rüya sırasındaa insanların bilinçaltına girerek önemli sırları çalıyordur. İş adamı Saito’nun rüyalarına girerek bir fikir dayatmaya çalışır. Rüya içinde rüya tabiri bu film ile gündem olmuştur. Bu iş sırasında Dom geçmişiyle yüzleşecektir.

IMDB: 8.8
Rotten Tomatoes: %87

I Am Legend - Ben Efsaneyim (2007)

Yaşadığı bölgeyi virüs salgını sarmıştır, virüs bulaşan insanlar saldırganlaşır, güneş ışığında duramaz tabiri caizse zombiye dönüşür. Bulaş oranı yüksektir. Kuluçka süresi kısadır. Aşı çalışmalarıyla bu virüsü öldürmek için kolları sıvayan asker/doktor Robert Neville (Will Smith) bölgede köpeğiyle birlikte kalmayı tercih eder. Herkes kendisine şu soruyu sormuştur. Dünyada bir tek ben kalsam ne yapardım.

IMDB: 7.2
Rotten Tomatoes: %68

In Time - Zamana Karşı (2011)

Para biriminin zaman olduğu bir dünyada yaşıyorsunuz. Zenginlerin sonsuz zamanları var fakirler 1 saat çalışıp 1.30 saat kazanıyorlar. 30 dk. ile de ekmek alıyorlar. Üstüne bir de İstanbul’da ekmeğe zam geliyor, ekmek 37,5 dk oluyor. Will Salas (Justin Timberlake) sistemin dejenere olmasından dolayı annesini kaybeder. Üzerine herkesin iyi bir hayat yaşayabileceğini öğrenir. Gelir adaletsizliğini başka bir dille anlatmış olan bu bilim kurgu filmini izlerken bir kez daha yaşantınızı sorgulayacaksınız.

IMDB: 6.7
Rotten Tomatoes: %37

Edge Of Tomorrow - Yarının Sınırında (2014)

Yakın gelecekte dünyayı ele geçiren uzaylılar, insanları öldürür. Dünyadaki tüm ordular uzaylıları yenmek için birleşir. Binbaşı William Cage (Tom Cruise) girmek zorunda olduğu bu savaşta defalarca öldürülür, defalarca uyanır. İlk başladığı yerden savaşa devam eder. Her ölüp uyandığında farklı bir şey keşfetmektedir. Bu film için şu yorumu yapabilirim giriş ve gelişme çok güzeldi. Sonuç ve sonuca giden yol biraz sıkıcıydı.

IMDB: 7.9
Rotten Tomatoes: %91

Lucy (2014)

En iyi Luc Besson filmleri arasında yer alan bu filmde, Lucy Aslında dünyanın ilk kadınıdır. Bizim Lucy ise, kaçakçılık yapsın diye ameliyatla midesine yerleştirilen uyuşturucu torbasının patlaması sonucunda, vücuduna giren uyuşturucu sayesinde beyninin %100’ünü kullanmasını sağlayan başrol oyuncumuzdur. Senaristin düşüncesine göre insan beyninin % kaçını kullanırsa hangi özellikleri kazanır. Filmde aşamalı olarak bunu görüyorsunuz. Güzel bir aksiyon bilim kurgu filmidir.

IMDB: 6.4
Rotten Tomatoes: %67

Snowpiercer (2013)

Parazit filmiyle tanıdığımız Kore sinemasının en iyi yönetmenlerinden birisi olan Bong Joon-ho’nun en iyi filmlerinden birisidir. İklim değişikliğinin bir sonucu olarak dünya yaşanılmaz hale gelir. Bir grup insan trende yolculuk yaparak hayatta kalmaya devam eder. Yolcular arasındaki sınıf farkı bazı sorunlara yol açacaktır. Netflixte yayınlanan aynı adlı dizide, filmde yaşanan olayların öncesi anlatılır. İsterseniz önce dizi sonra filmi izleyebilirsiniz.

IMDB: 7.1
Rotten Tomatoes: %94

2001: A Space Odyssey - 2001: Bir Uzay Destanı (1968)

Baştan söylemek isterim bu filmi izlerken zorlanabilirsiniz. Filmin başlangıçta 20 dk. sadece maymun seyredip ne yaptıklarını anlamaya çalışacaksınız, o kısımları geçin. Bu film uzay filmlerinin atası sayılabilir. Interstellar’ı seyredip bu filmi izlerseniz Christopher nolan’ın nasıl Stanley Kubrick’ten etkilendiğini anlayacaksınız. 1968 yapımı bu filmde makine öğrenmesinin o zamanlarda düşünülmesini hatta beyazperdeye aktarımını göreceksiniz.

IMDB: 8.3
Rotten Tomatoes: %92

Terminatör Serisi (1984,1991,2003,2009,2015,2019)

Gelecekte yaşanan bir savaşı engellemek için gelecekten gelen insansı robotlar dünya üzerindeki zaman çizgisini değiştirmek isterler. Yoksa yaşanan yaşanmış mıdır? Robotların ileride dünyayı ele geçirebilecekler midir? Bütün bu soruların cevabını terminatör serisinde bulacaksınız. Seri 6 filmden oluşuyor, en iyileri ilk üçü.

IMDB: 8
Rotten Tomatoes: %100

Looper – Tetikçiler - (2012)

Gelecekte geçen bu filmde dünyadaki yozlaşma her zamanki gibi bitmemiş. Yine mafyalar var, birisini öldürmek için kiralık katilini geçmişe yolluyor. Peki bir kiralık katil kendisinin genç halini öldürebilecek mi? Öldüremeyecek tabii. Film burada başlıyor. Kim neden bu kiralık katili öldürmek istedi?

IMDB: 7.4
Rotten Tomatoes: %93

Minority Report - Azınlık Raporu (2002)

Gelecekte geçe bu bilim kurgu filminde, cinayetler işlenmeden önce tespit edilip önlenir. Düşünsenize Show Tv ana haberde hiç cinayet haberi yok. Böyle bir dünya. Cinayetleri önceden gören 3 adet kahin vardır. Kahinlerin beyni bilgisayara bağlanıp görüntü işlenir ve polisler o görüntüden yeri tespit eder. Peki çook zaman önce bir kahinin gördüğü cinayetin görüntüsünü değiştirildiğini söylesek. Tom Cruise’nin başrol oynadığı bilim kurgu filmini zevke izlemenizi öneririz.

IMDB: 7.6
Rotten Tomatoes: %90

A.I. Artificial Intelligence - Yapak Zeka (2001)

Kozmik gelecekte geçen bilim kurgu filminde dünyada yapay zekalı robotlar vardır. Evlat edinilen yapay zekaya sahip bir robot çocuk yaşantısını sürdürmeye çalışacaktır. Ailenin canlı bir çocuğa sahip olmasıyla kendisini dışlanmış hissedecektir ve acımasız dünyayla yüzleşecektir. Yapay zekanını gelecekte nasıl kullanılacağına dair bir tahmin yürüten bu filmde Haley Joel Osment (David Swinton) ve Jude Law (Jigolo Joe) başroldedir.

IMDB: 7.2
Rotten Tomatoes: %75

12 Monkeys - 12 Maymun (1995)

Pandemi dönemindeyken bu filmi izlemenizi iki kere öneririm. Dünyayı bir virüs salgını ele geçirmiş ve insanoğlu yerin altında yaşamak zorunda kalmıştır. Zaman yolculuğuyla geçmişe gönderilen James Cole (Bruce Willis), virüsün kaynağını bulup insanoğlunu kurtarmaya çalışır. 1962 yapımı La Jetee adlı fotoğraf filminden uyarlanmıştır.

IMDB:8
Rotten Tomatoes: %89

Contact - Mesaj (1997)

Uzayı, başka bir gezegenden gelen dünya dışı varlıkları merak arkadaşlara tavsiye edeceğim bir film. Filmdeki oha lan bunu nasıl çektiniz diyeceğiniz ayna sahnesinin, nasıl çekildiği Youtube’da bulunmakta.

IMDB: 7.5
Rotten Tomatoes: %66

Oblivion (2013)

Gizemli sahneleriyle, görsel efektleriyle, yalnızlık ve yalnızlıktan kurtulma hissini iliklerinize kadar hissedeceğiniz en iyi uzay bilim kurgu filmleri arasında yer almaktadır. İnsan ırkı hep yolunu bulabilir mi?

IMDB: 7
Rotten Tomatoes: %53

The Fifth Element - Beşinci Element (1997)

Bu filmi ilk izlediğimde dedim ki cem yılmaz Gora filmini bu filmin parodisi olarak çekmiş. 2259 yılında geçen filmde insan ırkı yok olma tehlikesindedir. Bir cisim yaklaşıyordur. Kutsal taşlar kaybolmuştur. Kutsal taşları bulmakla görevlendirilen Bruce Willis başka gezenden gelen varlıklarla mücadele edecektir. Bruce Willis ve Milla Jovovich başroldedir. Yönetmen ise Luc Besson’dur.

IMDB: 7.7
Rotten Tomatoes: %71

Gattaca (1997)

Genetik biliminin çok geliştiği bir dönemde geçen bu bilim kurgu filminde mükemmel genetik özellikli insanlar yaratılmaktadır. Özel işler için yetiştirilen insan ırkı yüzünden, normal doğumla dünyaya gelen insanlar adeta gaz odalarına hapsedilir.

Bir astronot adayı Vincent (Ethan Hawke), Gattaca şirketinde süper ırka mensup bir kişinin yerine geçer. Şirkette işlenen bir cinayet, olayı araştıran dedektifin dikkatini Vincent'ın üzerine çeker, Vincent bu durumdan kurtulmaya çalışır.

IMDB: 7.8
Rotten Tomatoes: %83

Her - Aşk (2013)

Yapay zeka ile bir insanın (joaquin phoenix) aşkını anlatan bu film son 10 yılın en iyi bilim kurgu filmleri arasında yer almaktadır. Konu sıradan gibi gözükse de sinematografi, renkler, kurgu… Muhteşem. En iyi senaryo dalında Oscar kazandı. Bu filmde iyi hissettiren filmler arasına giren bir bilim kurgu filmidir.

IMDB: 8
Rotten Tomatoes: %94

Deja Vu – (2006)

Amerikan askerlerine bir terör saldırısı olur. ATF ajanı Doug Carlin (Denzel Washington), olay yerinde bulduğu iyi ipuçları sayesinde devletin çok gizli bir teknolojisini yönlendiren ekibe katılır. Bir ekrandan canlı olarak geçmişe gidilebiliyordur. Bu sistem ile terör saldırısının faili bulunabilir mi? Terör saldırısı engellenebilir mi? Solucan deliği nedir???

IMDB: 7.1
Rotten Tomatoes: %56

Star Wars Serisi

Star wars evreni bambaşka bir dünyadır. Filmler evet uzayda geçer, aksiyon vardır, robotlar vardır… fakat bu seriyi bence yıllardır ayakta tutan şey öğretileridir. Bu öğretiler, felsefi metinler, düşünceler sizi günlük yaşamda etkiler. Mesele iyiyle kötünün savaşı değildir. Kötünün nasıl kötü olduğu hangi duygularla kötü olduğu, iyinin neden iyi olduğu neden mutlak iyi olduğudur.

Star Wars’ın 9 adet ana filmi, 2 adet yan filmi, 1 adet dizisi, 1 adet Animasyon filmi ve 3 adet animasyon dizisi bulunmaktadır. Sizce kötü olsaydı izlenemez olsaydı bu kadar film ve dizi çekilir miydi? Ayrıca önümüzdeki yıllarda yayınlanacak 10 adet yapımın hazırlık aşamaları devam ediyor.

Star Wars’un yapımlarını izleme sırası bile ikiye ayrılmaktadır. Çıkış yılına göre ve hikaye sırasına göre Star Wars izleme sırasına şuradan bakabilirsiniz. Bu liste hikâyeye göre izleme sırasıdır biz onu öneririz. Gözünüz korktuysa ilk önce 9 ana filmi izleyin daha sonra diğerlerini izlersiniz.

Star Wars Episode 1: The Phantom Menace - Yıldız Savaşları Bölüm 1: Gizli Tehlike Imdb:6.5

Star Wars Episode 2: Attack of the Clones - Yıldız Savaşları Bölüm 2: Klonların Saldırısı Imdb:6.5

Star Wars: The Clone Wars - Star Wars: Klon Savaşları 2008-Film Imdb:6

Star Wars: The Clone Wars Klon Savaşları (2003-2005 Dizi) Imdb:8.3

Star Wars Episode 3: Revenge of the Sith - Yıldız Savaşları Bölüm 3:Sith’in İntikamı Imdb:7.5

Solo: A Star Wars Story - Han Solo: Bir Star Wars Hikayesi - 2018 Imdb:6.9

Star Wars: Rebels - Yıldız Savaşları: Asiler - 2014-2018 Dizi Imdb:8

Rogue One: A Star Wars Story - Rogue One: Bir Star Wars hikayesi - 2016 Imdb:7.8

Star Wars Episode 4: A New Hope - Yıldız Savaşları Bölüm 4: Yeni Bir Umut Imdb:8.6

Star Wars Episode 5: The Empire Strikes Back - Yıldız Savaşları Bölüm 5: İmparator Imdb:8.7

Star Wars Episode 6: Return of the Jedi - Yıldız Savaşları: Bölüm 6: Jedi’ın Dönüşü Imdb:8.3

The Mandalorian 2019 – ediyor Imdb:8.8

Star Wars Resistance - 2018-2020 Dizi Imdb:5

Star Wars Episode 7: The Force Awakens - Yıldız Savaşları Bölüm 7: Güç Uyanıyor Imdb:7.8

Star Wars Episode 8: The Last Jedi - Yıldız Savaşları Bölüm 8: Son Jedi Imdb:6.9

Star Wars Episode 9: The Rise of Skywalker - Yıldız Savaşları Bölüm 9: Skywalker’ın Yükselişi Imdb:6.5


Üniversiteni Tanıt
Üniversiteni Tanıt
Yazar: Berker Tabak
İçeriği Paylaş