Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Öğretmenlerin İzlemesi Gereken 12 Film Önerisi

Öğretmenlerin İzlemesi Gereken 12 Film Önerisi

Biliyoruz ki, hepimiz için öğretmenlik mesleği kutsaldır. Öğretmenlerimiz ve öğretmen adaylarımız için 12 film önerisini sizler için derledik.

İzlenceler 19602 Güncelleme: 2 yıl önce 2 yıl önce

1. The Kindergarten Teacher / Anaokulu Öğretmeni ( 2018)

Lisa, entelektüel özellikleri olan ve kendisini sanat çerçevesinde geliştirmeye adamış bir anaokulu öğretmenidir. Şiir dersleri alan ancak kendisini yeterli hissedemeyen Lisa, sınıfındaki 5 yaşındaki Jimmy’nin şiir yeteneğinin olduğunu keşfeder. Jimmy’yi takıntı haline getiren Lisa, iyi ve kötü yollarla bu keşfi desteklemeye karar verir. Öğretmenlerin izlemesi gereken filmler arasında yer alan bu filmi kesinlikle öneriyoruz.2. Detachment / Kopma (2011)

Kısa süreli öğretmenlik yapan Henry, öğrencileriyle sıkı bir bağ kurmaktadır. Ancak sürekli olarak aynı okulda kalamayan öğretmen, öğrencilerin üzerinde kurduğu etkiyi sürdürülebilir olarak görememektedir. Bir süre sonra devlet okuluna atanan Henry, kısa süre içinde öğrencileri üzerinde etki bırakmaya başlar ve çok sevilen bir öğretmen haline gelir. Henry’i tanıdık bir isim olan Adrien Brody canlandırmaktadır. En güzel film önerileri listemizde bulunan bu filmi izlemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.3. 3 Idiots / 3 Aptal (2009)

Bu filmi eminiz ki çoğu kişi izlemiştir. Film tavsiyeleri arasında her zaman önerilen 3 Aptal, Hindistan’daki 3 mühendislik öğrencisinin eğitimlerine olan ilgisini ve bakış açılarını anlatıyor. Başrolünü Aamir Khan’ın oynadığı bu film, komedi ve psikolojinin harmanlandığı en güzel film önerileri arasında yer alıyor.4. İki Dil Bir Bavul (2008)

Öğretmenlere şiddetle tavsiye ettiğimiz Türk yapımı bir film önerisi. Bir öğretmenin Şanlıurfa’daki bir köy okuluna atanmasını işleyen bu film, öğretmenin karşılaştığı zorlukları ve nasıl uyum sağladığını çok başarılı bir şekilde bize anlatıyor.5. Like Stars On Earth / Her Çocuk Özeldir (2007)

Yönetmenliğini ve başrolünü Aamir Khan’ın yaptığı bu filmde, düzensiz ve başarısız olan 8 yaşındaki Ishaan’ın hikayesi konu alınıyor. Ailesi tarafından disiplin öğrenmesi amacıyla yatılı okula gönderilmesi işleniyor. Burada da aynı durum devam ederken resim öğretmeni Ishaan’ın durumunu fark ediyor ve üzerine eğilmeye başlıyor. Ishaan’ın mutsuz olduğunu gören resim öğretmeni, sabırla öğrencisinin kendisini keşfetmesini sağlıyor. Bu film önerisinin size katacağı çok şey olacağından eminiz.6. Half Nelson (2006)

Dan, uyuşturucu bağımlısı olmasına rağmen eğitmenliği ve öğrencilerle ilişkisi çok iyi olan bir eğitmendir. Neredeyse iki farklı yaşamı bulunan Dan, bir gün bir öğrencisi tarafından yakalanır. Bu durum öğrencisiyle arasındaki bağın kuvvetlenmesini sağlar. Öğretmenlerin izlemesi gereken filmler arasında yer alan bu filmde başrolü Ryan Gosling oynuyor.7. Les Choristes / Koro (2004)

Kötü bir müdür ve sorunlu erkek öğrenciler… Bir gün bu problemli okula yeni bir öğretmen gelir. Öğrencilerin yaramaz olduklarını ve müdürün yanlış politika izlediğini anlar. Her şey için bir ortak çözümü vardır. O da müzik. Bir koro kurar ve herkesin hayata bambaşka bir bakış açısı ile bakmasını sağlar. Ayrıca psikoloji kategorisi içine giren ve birçok ödüle aday gösterilen bu filmi, film tavsiyelerimizin en başına gönül rahatlığıyla ekliyoruz.8. To Be And To Have (2002)

Fransa’nın ücra köşesindeki bir okulda eğitim gören öğrencilerin ve kendisini onlara adamış bir öğretmenin hikayesine yoğunlaşılıyor. Belgesel niteliğinde çekilmiş bu film birçok ödüle sahip olmasının yanı sıra en iyi film tavsiyelerimiz arasında yer almaktadır.9. Good Will Hunting / Can Dostum ( 1997)

Good Will Hunting, birçok ödüle ve Oscar’a layık görülmüştür. Hunting, Massachusetts Üniversitesi'nde hademelik yapmasına rağmen öğrenmeye açık ve çok zeki biridir. Arkadaş grubuyla vakit geçirmeyi seven Hunting, bazen mahalle kavgalarına da karışmaktadır. Son kavgasında hapis cezası alır. Hunting’i daha önceden tanıyan ve yeteneklerini bilen Üniversite Profesörü, öfke problemini çözmesi için psikolojik tedavi almak şartıyla Hunting’e kefil olur. Ve Hunting’in yol haritası bambaşka bir şekilde kendini keşfetmesi ile değişime başlar. Bu muhteşem film önerisini dikkate almalısınız.10. Dead Poets Society / Ölü Ozanlar Derneği (1989)

Keating, edebiyat ve şiire çok önem veren başarılı bir öğretmendir. Yeni çalışmaya başladığı okulda öğrencilerin, şiire ve edebiyata bambaşka bir bakış açısıyla bakmalarını sağlıyor. Okul yönetimi tarafından bu konu hoş karşılanmıyor. Hatta bir öğrencinin intihara başvurmasının sebebini Keating’e yükleyen okul yönetimi, Keating’i okuldan kovmak için uğraşmaktadır. Ancak unuttukları bir şey var. Öğrencilerin tepkileri… Öğretmenlerin izlemesi gereken filmler arasında olan bu filmi şiddetle tavsiye ediyoruz.11. Stand and Deliver / Kalk ve Diren (1988)

Jaime, vasat bir mahalledeki bir okulda matematik öğretmenliği yapmaktadır. Öğrencilerin yeteneklerini fark eden Jaime, onları farklı eğitim yöntemleri ile sınava hazırlıyor. Eski bir film olmasına rağmen en güzel film önerileri arasında yer alıyor.12. The Breakfast Club (1985)

Filmin konusu, birbirinden farklı 5 öğrencinin lisede cezaya kalmasıyla başlar. Birbirini hiç tanımayan ve ortak özellikleri olmayan bu öğrencilere, kendileri hakkında deneme yazmaları cezası verilir. Her zaman öğretmenlerin izlemesi gereken filmler arasında yer alan bu eseri sizlere film önerisi olarak sunmaktan keyif alıyoruz.Hepimiz eğitim sistemindeki doğruları ve yanlışları zamanında göremiyoruz. Canım öğretmenim diyerek, kara tahtaların teşeşir tozunu yutmakla meşgul oluyoruz. Öğrenciler arasında okul müdürünü eleştiriyor, belki de hafızamıza müdürü kötü bir karaktermiş gibi kazıyoruz. O zaman kendimizdeki bakış açıları farkını büyüyünce hissediyoruz. Halbuki bir öğretmen öğrencilerinin başarılı olmasını ve öğreninin hayatına dokunmayı ister. Aslında sınıfın %80'inin okadar önemsemediği resim öğretmeni, belkide hayatımıza dokunan en iyi öğretmen olabiliyor. Şimdi sanata yönelik eksikğimiz varsa muhtemelen o %80'lik kişilerin içindeyizdir. Eğitimin her aşaması son derece önemli ve benliğini kazanmakta olan öğrencilerin geleceğini şekillendiren bir olgudur. Bu anlamda içinizi ısıtacak, merhamet dolu öğretmen filmlerini sizler için derledik.

İçeriği Paylaş