Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Tıp Öğrencilerinin Mutlaka İzlemesi Gereken 15 Süper Film

Tıp Öğrencilerinin Mutlaka İzlemesi Gereken 15 Süper Film

Tıp fakültesinde mi okuyorsunuz? Tıp öğrencilerine önerdiğimiz bu filmler bakış açınızı doruklara ulaştıracak. İyi seyirler dileriz.

İzlenceler GOOGLE Abone Ol 5532 1 2 yıl önce 2 yıl önce

Tıp okumak çok zor biliyoruz. Ancak Mesleğiniz ile ilgili filmler izleyerek ufkunuzu genişleteceğinizi düşünüyoruz. Biliyorsunuz, ufkunuzu genişletirseniz mesleğinize de daha çok sarılırsınız. İşte tıp öğrencilerinin mutlaka izlemesi gereken en iyi tıp filmleri.

1. Contagion - Salgın (2011)

Pandemi dönemini pandemiden çok önce ve benzer olaylarla anlatan film. Beth, Hong Kong’daki iş seyahatinden döndükten iki gün sonra hayatını gizemli bir şekilde kaybeder. Kimsenin neden öldüğü hakkında ufacık bir fikri yokken benzer vakalar görülür. Matt Damon’ın rol aldığı filmde, salgının başlangıcından sonuna kadar nasıl geliştiği ve yayıldığı anlatılıyor.

2. Gross Anatomy (1989)

Joe taşradan tıp fakültesini kazanan başarılı bir öğrencidir. Ancak tıp fakültesinin dekanı Woodruff ile aralarında uyumsuz bir süreç başlar. Tıp öğrencilerinin izlemesi gereken bu filmde Joe dekana büyük bir ders vermektedir.

3. Awakenings - Uyanışlar (1990)

Dr. Malcolm, kendini işine adayan ve asosyal bir doktordur. Bir hastaneye başvurur ve başka başvuran bir kişi olmadığı için hastane Dr. Malcolm’un başvurusunu kabul etmek zorunda kalır. Bitkisel hayatta olan hastalara bir ilaç denemek isteyen Malcolm, tedaviyi başarıyla yürütür. Ta ki hastalardaki yan etkiler ortaya çıkana kadar.

4. Lorenzo's Oil – Lorenzo’nun Yağı (1992)

Lorenzo 7 yaşına geldiğinde bir şeyler olmaya başlar. Bayılma ve hafıza kayıpları nedeniyle ailesi büyük bir korku yaşar. Annesi ve babası gitmedik tıp fakültesi ve hastane bırakmazlar. Lorenzo’nun başına gelen hastalığın çok nadir görülen bir hastalık olduğunu ve tıp biliminin buna çözüm üretemediğini öğrenirler. Buradan sonrası spoilera girer☹. Tıp öğrencilerinin mutlaka izlemesi gereken filmler arasındaki en önemli filmlerden biridir.

5. And The Band Played On (1993)

Aids’in ilk kez insana bulaşı, birçok insanın ölümü ve bilim dünyasının önüne çıkan siyasi engeller olarak tanımlayabiliriz. Daha çok otobiyografi şeklinde ilerleyen bu filmde, virüsü ilk keşfeden Amerikalı virolog Dr. Robert Gallo ile Dr.Luc Montagnier arasındaki mucitlik yarışını anlatmakta.

6. Wit (2001)

Tıp öğrencilerinin mutlaka izlemesi gereken filmler arasında yer alan bu filmde, edebiyat profesörü olan Bearing’in kanser olmadan önce ve sonra ki yaşamının öyküsü anlatılıyor. Emma Thompson’ın başrolünde oynadığı bu filmi özellikle tıp öğrencilerine ve doktorlara tavsiye ediyoruz.

7. The Doctor (1991)

Mckee alanında başarılı bir doktordur. Ancak bencillik gibi kötü bir özelliğe sahip. Kendisine kanser teşhisi konulduğunda ise artık empati özelliğini de kazanmış olacak.

8. Patch Adams (1998)

Psikolojik bozukluğu olan Patch, akıl hastanesinde tedavi görmeye başlar. Tedavi gördükten sonra insanlara faydası olabileceğini farkeder ve tıp fakültesini kazanır. Eğitim alırken bunu mizahi bir dille yapmaya çalışan Patch, çevresinden ve doktorlardan tepki görür. Amacı, onu ülke çapında bir üne kavuşturur.

İncele: Efsane En İyi Amazon Prime Video Dizileri

9. Something The Lord Made – Tanrıyı Oynayanlar (2004)

Kalp cerrahisi öncüleri Alfred ve Vivien’in arasındaki ilişkiye odaklanan bu film gerçek bir hayat hikayesini ele alıyor. Bu filmi de tıp fakültesi öğrencilerinin to-do-list'ine ekleyelim.

10. Binging Out The Dead – Yaşamın Kıyısına (2004)

Ambulans şoförü Nickholas Cage (Frank), New York’u hayata döndürebilecek mi? Yönetmenliğini Martin Scorsese’in yaptığı bu filmi beğeneceğinizden eminiz. Tıp öğrencilerine biraz da aksiyon katalım değil mi?.

İncele: Gündemi Kasıp Kavuran Succession Oyuncularının Karakter Analizlerini Yaptık

11. My Sister's Keeper (2009)

My Sister's Keeper (2009), genetik olarak tasarlanmış bir bebek ile kız kardeşi arasındaki duygusal ve etik mücadeleyi anlatan etkileyici bir tıp filmi. Bu filmde, tıbbi etik, genetik mühendislik ve aile bağları temaları işlenirken, izleyiciyi derin düşüncelere sevk ediyor.

12. Still Alice (2014)

Still Alice (2014), Julianne Moore'un Oscar ödüllü performansıyla hafıza kaybı ve Alzheimer hastalığının etkilerini yansıtan bir tıp filmi olarak öne çıkıyor. Film, hastalıkla mücadele eden bir kadının yaşadığı zorlukları ve ailesiyle olan ilişkisini dokunaklı bir şekilde ele alıyor.

İncele: Sizi Mutlu Edecek En İyi Motivasyon Filmleri

13. John Q (2002)

John Q (2002), acil bir tıbbi durumla karşı karşıya olan bir babanın sağlık sisteminin eksikliklerine karşı verdiği mücadeleyi konu alıyor. Bu film, sağlık hizmetlerinin erişilebilirliği ve maliyeti gibi önemli konulara dikkat çekiyor.

14. Dallas Buyers Club (2013)

Dallas Buyers Club (2013), AIDS krizine sıkıntılı bir dönemde karşı koyan bir karakterin gerçek hikayesini anlatıyor. Bu film, hastalıkla mücadele ederken alternatif tedavilere yönelen bir adamın hikayesini ve sağlık sistemindeki zorlukları vurguluyor.

İncele: En İyi Fantastik Romantik Filmler

15. The Immortal Life of Henrietta Lacks (2017)

The Immortal Life of Henrietta Lacks (2017), hücre hatası Henrietta Lacks'ın bilimsel araştırmalarda nasıl kullanıldığını ve etik tartışmalarını ele alıyor. Film, tıbbi etik, insan hakları ve bilimsel ilerlemenin çelişkili yönlerini sorguluyor.

Biliyoruz ki Tıp bölümü öğrencilerinin en çok Google'ladığı kelimeler en iyi doktor filmleri, cerrah filmleri, hastane filmleri ve adli tıp filmleri oluyor. Bizde bu yazı içerisinde kaliteli filmler önererek sizlere keyifli vakit geçirtmeyi umuyoruz. Umarız Beğenirsiniz.

İçeriği Paylaş
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.