Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

universitenitanit@gmail.com
Tıp Öğrencilerinin Mutlaka İzlemesi Gereken 10 Süper Film 4
İzlenceler 2099 1 1 yıl önce 1 yıl önce

Tıp Öğrencilerinin Mutlaka İzlemesi Gereken 10 Süper Film

Tıp fakültesinde mi okuyorsunuz? Tıp öğrencilerine önerdiğimiz bu filmler bakış açınızı doruklara ulaştıracak. İyi seyirler dileriz.

1. Contagion - Salgın (2011)

Pandemi dönemini pandemiden çok önce ve benzer olaylarla anlatan film. Beth, Hong Kong’daki iş seyahatinden döndükten iki gün sonra hayatını gizemli bir şekilde kaybeder. Kimsenin neden öldüğü hakkında ufacık bir fikri yokken benzer vakalar görülür. Matt Damon’ın rol aldığı filmde, salgının başlangıcından sonuna kadar nasıl geliştiği ve yayıldığı anlatılıyor.2. Gross Anatomy (1989)

Joe taşradan tıp fakültesini kazanan başarılı bir öğrencidir. Ancak tıp fakültesinin dekanı Woodruff ile aralarında uyumsuz bir süreç başlar. Tıp öğrencilerinin izlemesi gereken bu filmde Joe dekana büyük bir ders vermektedir.3. Awakenings - Uyanışlar (1990)

Dr. Malcolm, kendini işine adayan ve asosyal bir doktordur. Bir hastaneye başvurur ve başka başvuran bir kişi olmadığı için hastane Dr. Malcolm’un başvurusunu kabul etmek zorunda kalır. Bitkisel hayatta olan hastalara bir ilaç denemek isteyen Malcolm, tedaviyi başarıyla yürütür. Ta ki hastalardaki yan etkiler ortaya çıkana kadar.4. Lorenzo's Oil – Lorenzo’nun Yağı (1992)

Lorenzo 7 yaşına geldiğinde bir şeyler olmaya başlar. Bayılma ve hafıza kayıpları nedeniyle ailesi büyük bir korku yaşar. Annesi ve babası gitmedik tıp fakültesi ve hastane bırakmazlar. Lorenzo’nun başına gelen hastalığın çok nadir görülen bir hastalık olduğunu ve tıp biliminin buna çözüm üretemediğini öğrenirler. Buradan sonrası spoilera girer☹. Tıp öğrencilerinin mutlaka izlemesi gereken filmler arasındaki en önemli filmlerden biridir.5. And The Band Played On (1993)

Aids’in ilk kez insana bulaşı, birçok insanın ölümü ve bilim dünyasının önüne çıkan siyasi engeller olarak tanımlayabiliriz. Daha çok otobiyografi şeklinde ilerleyen bu filmde, virüsü ilk keşfeden Amerikalı virolog Dr. Robert Gallo ile Dr.Luc Montagnier arasındaki mucitlik yarışını anlatmakta.
6. Wit (2001)

Tıp öğrencilerinin mutlaka izlemesi gereken filmler arasında yer alan bu filmde, edebiyat profesörü olan Bearing’in kanser olmadan önce ve sonra ki yaşamının öyküsü anlatılıyor. Emma Thompson’ın başrolünde oynadığı bu filmi özellikle tıp öğrencilerine ve doktorlara tavsiye ediyoruz.7. The Doctor (1991)

Mckee alanında başarılı bir doktordur. Ancak bencillik gibi kötü bir özelliğe sahip. Kendisine kanser teşhisi konulduğunda ise artık empati özelliğini de kazanmış olacak.8. Patch Adams

Psikolojik bozukluğu olan Patch, akıl hastanesinde tedavi görmeye başlar. Tedavi gördükten sonra insanlara faydası olabileceğini farkeder ve tıp fakültesini kazanır. Eğitim alırken bunu mizahi bir dille yapmaya çalışan Patch, çevresinden ve doktorlardan tepki görür. Amacı, onu ülke çapında bir üne kavuşturur.9. Something The Lord Made – Tanrıyı Oynayanlar (2004)

Kalp cerrahisi öncüleri Alfred ve Vivien’in arasındaki ilişkiye odaklanan bu film gerçek bir hayat hikayesini ele alıyor. Bu filmi de tıp fakültesi öğrencilerinin to-do-list'ine ekleyelim.10. Binging Out The Dead – Yaşamın Kıyısına (2004)

Ambulans şoförü Nickholas Cage (Frank), New York’u hayata döndürebilecek mi? Yönetmenliğini Martin Scorsese’in yaptığı bu filmi beğeneceğinizden eminiz. Tıp öğrencilerine biraz da aksiyon katalım değil mi?.
Üniversiteni Tanıt
Yazar: Üniversiteni Tanıt Ekibi
İçeriği Paylaş
İçeriği Puanla
9 (2)
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.