Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Seyahat İşletmeciliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Seyahat İşletmeciliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Seyahat İşletmeciliği bölümü nedir, Seyahat İşletmeciliği iş olanakları nelerdir, Seyahat İşletmeciliği mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 644 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Seyahat İşletmeciliği bölümü nedir?

Seyahat İşletmeciliği, turizm sektöründe hizmet veren işletmelerin yönetimi ve işletilmesi konusunda eğitim veren bir bölümdür. Bu bölümde öğrenciler, seyahat acenteleri, tur operatörleri, oteller, havayolları, kruvaziyer şirketleri gibi turizm işletmelerinin yönetimi, pazarlama, satış, müşteri ilişkileri, tur planlama ve organizasyonu, turizm hukuku, finansal yönetim, turizmde sürdürülebilirlik, destinasyon yönetimi gibi konularda teorik ve pratik eğitim alırlar.

Seyahat İşletmeciliği mezunu ne iş yapar?

Seyahat İşletmeciliği mezunları, turizm sektöründe turizm işletmelerinin yönetimi, satış ve pazarlama, organizasyon, halkla ilişkiler, destinasyon yönetimi, tur operatörlüğü, seyahat acentelerinde çalışma, turizm hizmetleri konusunda danışmanlık, turizm işletmelerinde müşteri ilişkileri yönetimi gibi birçok farklı alanda iş olanaklarına sahip olabilirler. Turizm sektörü her geçen gün büyümekte ve farklı işletme modelleri ile hizmet vermeye devam etmektedir, bu nedenle seyahat işletmeciliği mezunlarının iş olanakları da oldukça geniştir.

Seyahat İşletmeciliği bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Seyahat İşletmeciliği bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Seyahat İşletmeciliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Seyahat İşletmeciliği bölümü dersleri nelerdir?

Seyahat İşletmeciliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Seyahat İşletmeciliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Turizm İşletmeleri Yönetimi
  • Seyahat ve Konaklama İşletmeciliği
  • Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği
  • Çağrı Merkezi Yönetimi
  • Turizm Geografyası
  • Turizm Sosyolojisi
  • Turizm Pazarlama
  • Uluslararası Turizm ve Yönetimi
  • Turizm İşletmelerinde Kalite Yönetimi
  • Kültür Turizmi

Seyahat İşletmeciliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Seyahat İşletmeciliği bölümü EA ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi eşit ağırlık bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Eşit Ağırlık puanı ile alan bölümler

Sizler için EA ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer eşit ağırlık mesleklerini veya eşit ağırlık bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş