Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Nükleer Tıp Teknikleri Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Nükleer Tıp Teknikleri Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Nükleer Tıp Teknikleri bölümü nedir, Nükleer Tıp Teknikleri iş olanakları nelerdir, Nükleer Tıp Teknikleri mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 877 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Nükleer Tıp Teknikleri bölümü nedir?

Nükleer Tıp Teknikleri, nükleer tıp alanında kullanılan tıbbi cihazları, görüntüleme yöntemlerini, tıbbi radyasyonu ve nükleer tıp prosedürlerini öğreten bir programdır. Nükleer tıp, radyoaktif maddeler kullanarak hastalıkları teşhis ve tedavi etmek için bir tıp dalıdır. Bu bölümde öğrenciler, nükleer tıp cihazları ve radyasyon kullanımı konusunda bilgi sahibi olurlar. Ayrıca, radyasyonun güvenli kullanımı, maruz kalmanın önlenmesi ve nükleer tıp prosedürlerinin etik yönleri de incelenir.

Nükleer Tıp Teknikleri mezunu ne iş yapar?

Nükleer Tıp Teknikleri mezunları, çeşitli sağlık kurumları, hastaneler, özel klinikler, tıbbi laboratuvarlar ve araştırma merkezlerinde iş bulabilirler. Bu kişiler, nükleer tıp cihazlarının kurulumu, bakımı ve kullanımı gibi konularda uzmanlaşmış teknisyenlerdir. Ayrıca, tıbbi radyasyonun kullanımı konusunda uzman olan bu mezunlar, kanser teşhisinde ve tedavisinde kullanılan diğer radyasyon tedavilerinde de yer alabilirler.

Nükleer Tıp Teknikleri bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Nükleer Tıp Teknikleri bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Nükleer Tıp Teknikleri taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Nükleer Tıp Teknikleri bölümü dersleri nelerdir?

Nükleer Tıp Teknikleri bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Nükleer Tıp Teknikleri bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Radyasyon Fiziği
  • Radyoaktif İzotoplar
  • Radyoizotop Tekniği
  • İzotop Kimyası
  • Radyoizotoplar ve Radyofarmasötikler
  • Nükleer Tıp Görüntüleme Teknikleri
  • Dozimetri
  • Radyasyon Biyolojisi
  • Radyasyon Güvenliği
  • Klinik Nükleer Tıp Uygulamaları

Nükleer Tıp Teknikleri bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Nükleer Tıp Teknikleri bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş