Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Otopsi Yardımcılığı Bölümü Nedir? Otopsi Yardımcılığı İş Olanakları Nelerdir?

Otopsi Yardımcılığı Bölümü Nedir? Otopsi Yardımcılığı İş Olanakları Nelerdir?

Otopsi Yardımcılığı bölümü nedir, Otopsi Yardımcılığı iş olanakları nelerdir, Otopsi Yardımcılığı mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1188 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Otopsi Yardımcılığı bölümü nedir?

Otopsi Yardımcılığı Bölümü, tıp fakülteleri, sağlık bilimleri fakülteleri veya meslek yüksekokullarında verilen bir programdır. Bu programda öğrencilere, ölüm nedenlerini tespit etmek için otopsi sürecine yardımcı olmak üzere gerekli bilgi ve beceriler öğretilir.

Otopsi Yardımcılığı mezunu ne iş yapar?

Otopsi yardımcıları, patologlar ve adli tıp uzmanları tarafından yapılan otopsi işlemlerinde yardımcı olurlar. Bunun yanı sıra, otopsi raporlarının hazırlanması, ölüm nedenlerinin tespit edilmesi, doku örneklerinin alınması ve analiz edilmesi gibi işlemlerde görev alırlar.

Otopsi Yardımcılığı bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Otopsi Yardımcılığı bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Otopsi Yardımcılığı taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Otopsi Yardımcılığı bölümü dersleri nelerdir?

Otopsi Yardımcılığı bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Otopsi Yardımcılığı bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Anatomi ve Fizyoloji
  • Otopsi İşlemleri ve Uygulamaları
  • Adli Tıp Temel Bilgileri
  • Kan ve Diğer Biyolojik Sıvıların İncelenmesi
  • Konulara Göre Adli Tıp
  • Tıbbi Malpraktis ve Meslek Etikleri
  • Adli Tıpta Temel Kimlik Tespiti
  • Patolojik Olaylar ve Tanımları
  • Tanısal Girişimlerin Yapılması
  • Cenaze Hizmetleri

Otopsi Yardımcılığı bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Otopsi Yardımcılığı bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş