Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Rehberlik Ve Psikolojik Danışmanlık Nedir? (PDR Nedir?) Maaşlar Ve İş Olanakları Nelerdir?

Rehberlik Ve Psikolojik Danışmanlık Nedir? (PDR Nedir?) Maaşlar Ve İş Olanakları Nelerdir?

Rehberlik Ve Psikolojik Danışmanlık nedir, mezunu ne iş yapar, maaşları ve daha fazla bilgiyi bu makalede öğreneceksiniz. Meslek seçimi hayat değiştirir.

Üniversite Bölümleri 2895 Güncelleme: 2 yıl önce 2 yıl önce

Rehberlik Ve Psikolojik Danışmanlık Nedir? (PDR Nedir?)

Rehberlik Ve Psikolojik Danışmanlık ruh sağlığı hizmetidir. Eğitim kurumları bu hizmeti sıkça kullanırlar. Günümüzde en çok sınav kaygısı, gelecek kaygısı, uyum problemi ve ailesel ilişkiler üzerine yoğunlaşmaktadır. Tedavi yöntemi veya uygulanacak teknik kişiye göre değişkenlik gösterebilir. Eşit ağırlık meslekleri (tm bölümleri) arasında olan bu bölüm aynı zamanda ülkemizde en çok tercih edilen bölümlerden biridir. En iyi eşit ağırlık bölümleri arasında olan Rehberlik Ve Psikolojik Danışmanlık özel ve devlet üniversitelerinin çoğunda bulunmaktadır. PDR okumak zor mu dediğinizi duyar gibiyiz. Üniversite tercihi yapmadan önce mutlaka meslek araştırması yapmanınızı öneririz.

Rehberlik Ve Psikolojik Danışmanlık Mezunu Ne İş Yapar?

Rehberlik ve Psikolojik Danışma programı mezunları, tüm eğitim kurumlarında ve bakanlığa bağlı Rehber Öğretmen pozisyonlarında çalışabilirler. Emniyet Müdürlükleri de PDR Uzmanlarını işe almaktadır. Ayrıca uzmanlık dallarına göre Psikoterapist olarak görev alabilirler.

Rehberlik Ve Psikolojik Danışmanlık Maaşları (PDR Maaşları) Ne Kadardır?

Rehberlik Ve Psikolojik Danışmanlık maaşları (PDR maaşları) "cbiko.gov.tr" tarafından sağlanan verilere göre oluşturulmuştur. Yeni mezun bir öğrencinin başlangıç pdr maaşları aşağıdaki grafikte verilmiştir. Bu grafik üniversite tercihlerinde sizlere meslek seçimi hakkında yol gösterecektir.

kaynak: cbiko.gov.tr universitenitanit.com

İş Bulma Süresi

İş bulma süreleri "cbiko.gov.tr" tarafından sağlanan veriler ile grafiğe dökülmüştür. Kariyer sitelerindeki PDR iş ilanlarını inceleyerek nitelikler hakkında bilgi alabilirsiniz. Hukuk Okumak isteyen öğrencilerin mutlaka bu verileri incelemesini öneriyoruz.

kaynak: cbiko.gov.tr universitenitanit.com

Rehberlik Ve Psikolojik Danışmanlık Dersleri

PDR derslerini temel olarak sizlere sıraladık. Üniversite tercihleri zamanında derslerin içeriklerini üniversitelerin web sayfalarından daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Aşağıdaki paragrafta sadece başlıca dersler verilmektedir.

Rehberlik ve Psikolojik Danışma, Gelişim Psikolojisi, Okullarda Gözlem, İnsan İlişkileri ve İletişim, Öğrenme Psikolojisi, Yaşam Dönemleri ve Uyum Problemleri, Davranış Bozuklukları, Rehberlikte Program Geliştirme, Eğitim Yönetimi, Psikolojik Testler, Grupla Psikolojik Danışma.

Rehberlik Ve Psikolojik Danışmanlık 2022 YKS Taban Puanları ve Sıralamalar

PDR YKS taban puanları ve başarı sıralamalarının ilk 10 üniversitesini sizler için derledik. Ayrıntılı tablonun altındaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz

No Üniversite Bölüm 2021 Puan 2021 Sıralama
1 Boğaziçi Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (İngilizce) 446,895 7.092
2 Bahçeşehir Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (İngilizce) (Burslu) 428,019 13.117
3 Yeditepe Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (İngilizce) (Burslu) 414,016 21.576
4 Hacettepe Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık 408,712 26.357
5 Ankara Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık 401,388 34.530
6 İstanbul Üniversitesi - Cerrahpaşa Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık 400,236 35.965
7 Marmara Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık 397,617 39.493
8 Gazi Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık 396,119 41.563
9 MEF Üniversitesi Hukuk (Burslu) 396,020 41.694
10 TED Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (İngilizce) (Burslu) 395,173 42.863

* Taban puanlar ve başarı sıralamaları Ösym'den alınan veriler ile oluşturulmuştur. Meslekler ve maaşları, iş bulma süreleri gibi istatistiksel veriler "cbiko.gov.tr" adresinden sağlanmıştır. Veriler editörlerimiz tarafından oluşturulduğu için hata olasılığı mevcuttur. Verilerde hata varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz. Daha doğru sonuçlar için "cbiko.gov.tr" ve "osym.gov.tr" adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

* Eşit ağırlık meslekleri ve maaşlar, sayısal meslekler ve maaşları, eşit ağırlık dersleri, sayısal bölüm dersleri, bölümlerin iş bulma süreleri, Meslek tanıtımları ve üniversite taban puanları vb. yararlı bilgileri sizler için derledik. Faydası dokunması dileği ile.

İçeriği Paylaş