Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Maliye Bölümü Nedir? Maliye İş Olanakları Nelerdir?

Maliye Bölümü Nedir? Maliye İş Olanakları Nelerdir?

Maliye bölümü nedir, Maliye iş olanakları nelerdir, Maliye mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 784 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Maliye bölümü nedir?

Maliye bölümü, kamu ve özel sektörde faaliyet gösteren işletmelerin mali kaynaklarının planlanması, yönetimi ve denetimi konularında teorik ve pratik bilgileri öğreten bir bölümdür. Bu bölümde, finansal raporlama, mali analiz, yatırım değerlendirmesi, bütçe planlama, vergi mevzuatı, kamu maliyesi ve uluslararası finans gibi konular ele alınır.

Maliye mezunu ne iş yapar?

Maliye bölümü mezunları, birçok farklı sektörde iş imkanı bulabilirler. Müşterilerin vergi beyannameleri hazırlamalarına yardımcı olmak, finansal planlama ve analiz yapmak gibi hizmetler sunan bağımsız bir danışmanlık firmasında çalışır. Bir şirketin finansal kayıtlarını yönetir, vergi beyannamelerini hazırlar, mali raporlar hazırlar ve yönetim ekibine finansal analizler sunar. Şirketlerin bütçe planlamalarını yapar, gerçekleştirilen harcamaları izler ve bütçe hedeflerine ulaşmak için önerilerde bulunur.

Maliye bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Maliye bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Maliye taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Maliye bölümü dersleri nelerdir?

Maliye bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Maliye bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Temel İktisat
  • Matematik
  • İstatistik
  • Maliye Teorisi ve Politikası
  • Para Teorisi ve Politikası
  • Vergi Hukuku ve Uygulaması
  • Bütçe Yönetimi
  • Uluslararası Finans ve Döviz Piyasaları
  • Finansal Analiz ve Planlama
  • Bankacılık ve Finans Kurumları

Maliye bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Maliye bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş