Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Paris'teki Louvre Müzesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Paris'teki Louvre Müzesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Dünya genelinde en çok bilinen müzelerden biri olan Louvre Müzesi hakkındaki bilgileri size aktarıyor olacağız. Paris'in şehvetine hazırsanız başlıyoruz.

Socialing 2860 Güncelleme: 2 yıl önce 2 yıl önce

Orijinal ismi olarak Musee du Louvre adı ile anılan bu müze, Paris’te konumlanmaktadır. Sein nehrine yakınlığı sayesinde, turistlerin ilgisini oldukça fazla çekmektedir. 1793 senesine kadar uzanan ünü dolayısıyla da herkes için merak konusu olmaktan geri durmamıştır.

Louvre Müzesi Tarihçesi

Fransız İhtilali sonrasında açılan ilk müze, Louvre Müzesi olarak karşımıza çıkacaktır. Paris’te yer aldığı için turistler direkt olarak müzeyi de ziyaret etmektedir. Bu müze ise kapılarını ilk olarak 10 Ağustos 1793 tarihinde ziyarete açtı. Günümüzde en çok ziyaret edilen bu müzede, o dönem içerisinde 537 tarihi eser bulunmaktaydı. Zaman içerisinde ise bu sayı arttı. İkinci Fransız Dönemi yaşandığı zamanda ise; 15 binden fazla eser müzede yerini aldı.

Louvre Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Paris’in en çok ziyaret edilen müzelerinden birisi olan Louvre Müzesi, Fransa’da bulunur. Paris’e gittiğiniz zaman, 1. Veya 77. Metro hattını kullanabilirsiniz. Durak olarak ise Royal Musee de Louvre durağında inilmesi gerekecektir. Bu aşamada, bu durak içerisinde indikten sonra 6 veya 7 dakika yürüme mesafesinde bu müzeye ulaşabilirsiniz. Birçok Sanat eserinin yer aldığı bu müzeye gitmek hem oldukça kolay hem de herkes tarafından da nasıl gidileceği bilinen bir yer olacaktır.

Paris'teki Louvre Müzesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Louvre Müzesi Neden Önemlidir?

Fransız İhtilali sonrasında açılan ilk müze olması nedeni ile Louvre Müzesi oldukça önemlidir. Gerek içerisinde bulunan tarihi eserleri gerek Leonardo Da Vinci eserleri ve birçok ünlü eser olması sebebi ile en çok tercih edilen müzelerden birisi haline gelmiştir. Dolayısıyla Paris’e adım atanlar, muhakkak bu müzeyi de ziyaret etmeden evlerine dönmemektedir. Sizler de bu şahane müzeyi görmek istediğiniz zaman, yolunuzu Fransa’ya düşürmelisiniz.

Louvre Müzesindeki Mona Lisa Tablosu

Louvre müzesi eserleri arasında, en çok bilinen eserlerden birisi Mona Lisa tablosu’dur. Herkesin en çok merak ettiği ve aynı zamanda da en çok dikkatini çeken eserlerden birisi olan bu tablo, meraklısını Fransa’ya getirmektedir. Tarihi eserleri bölümünde, herkesin merak edip görmek istediği daha birçok başka eserde yer almaktadır.

Louvre Müzesi Eserleri

Louvre müzesi içerisinde; mısır eserleri (antik mısır dönemine ait eserler) ve birçok farklı eser yer almaktadır. Fakat yine de en çok bilinen eserleri sizler için sıralamak doğru olacaktır. Maryas’ın eziyeti, Üç Güzeller Mozaiği, Mevsimler Mozaiği, Auxxere Kadını, Rampin Binicisi, Heracles heykeli, Milo Venüsü, Büyük Sfenks, Hammurabi Kanunları, Versay Dianası, Nike Heykeli, Türk Hamamı, Mona Lisa, Hermes heykeli, Zeus heykeli gibi birçok mermer heykellerden oluşan eserler yer alır.

Paris'teki Louvre Müzesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Louvre Müzesi Giriş Ücretleri

Ülkemizde de her müzede yer aldığı gibi, Louvre müzesi içinde belirli bir giriş ücreti bulunmaktadır. Giriş ücretlerinden bahsedecek olursak; hem 18 yaşının altındakiler hem de Avrupa Birliği vatandaşı olan 18-25 yaş arasında olup oturma izni olan kişilere tamamen ücretsizdir. Dolayısıyla müze için giriş ücreti; 15€ fakat sırada beklemek istemez ve internet üzerinden almak isterseniz ise; 17€ olacaktır.

Louvre Müzesi Sanal Tur

Günümüzde her şeyin dijital olması nedeni ile Louvre Müzesi içinde giriş sanal ortama taşınmıştır. Müze içerisinde dekoratif sanatlar görmek isteyenler buraya tıklayarak direkt olarak sanal tura başlayabilirsiniz. Fakat yine de internet üzerinden sanal tur hakkında bulduğunuz farklı sitelere de giriş yaparak dolaşım sağlayabilirsiniz.

Bonus: Louvre Müzesi hakkındaki ilginç bilgiler

İçeriği Paylaş