Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Hindoloji Bölümü Nedir? Hindoloji İş Olanakları Nelerdir?

Hindoloji Bölümü Nedir? Hindoloji İş Olanakları Nelerdir?

Hindoloji bölümü nedir, Hindoloji iş olanakları nelerdir, Hindoloji mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1068 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Hindoloji bölümü nedir?

Hindoloji, Hindistan ve Güney Asya kültürleri, tarihleri, dilleri ve dinleri hakkında akademik çalışmalar yapan bir disiplindir. Bu bölümde öğrenciler, Sanskritçe, Hindi, Urdu gibi dilleri öğrenirler ve Hinduizm, Budizm, Jainizm gibi dinleri, Güney Asya tarihi, edebiyatı, felsefesi, sanatı gibi konuları incelerler.

Hindoloji mezunu ne iş yapar?

Hindoloji mezunları, araştırma yapabilecekleri akademik kurumlarda çalışabilirler. Ayrıca Hindistan'la iş yapan kurumlarda, turizm şirketlerinde, medya kuruluşlarında, dışişleri bakanlıklarında, uluslararası kalkınma ajanslarında, yabancı dil eğitim kurumlarında, müzelerde ve sanat galerilerinde iş bulabilirler. Ayrıca, birçok şirketin Hindistan ve Güney Asya pazarlarına girmesiyle, Hindoloji mezunları bu şirketlerde de iş bulabilirler. Hindoloji, kültürel zenginliklerin, anlayışın ve işbirliğinin önemini artıran bir alandır ve günümüzde giderek daha fazla ilgi görmektedir. Bu nedenle, Hindoloji mezunlarının iş olanakları da artmaktadır.

Hindoloji bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Hindoloji bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Hindoloji taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Ankara Üniversitesi Hindoloji 30+1 220.07168 100810

2023 Hindoloji taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Hindoloji bölümü dersleri nelerdir?

Hindoloji bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Hindoloji bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Hinduizm ve Hint Dinleri Tarihi
  • Hindistan Edebiyatı
  • Güney Asya Tarihi
  • Hindistan Sanatı ve Mimarisi
  • Hindistan Dilleri ve Kültürleri
  • Hindistan Felsefesi ve Düşüncesi
  • Bollywood Sineması
  • Gandhi ve Hindistan Bağımsızlık Hareketi
  • Hindistan'da Kadın ve Toplumsal Cinsiyet
  • Güney Asya Siyasi Tarihi ve Siyasal Sistemleri

Hindoloji bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Hindoloji bölümü DİL ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi Dil bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Dil puanı ile alan bölümler

Sizler için Dil puanı ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer dil mesleklerini veya dil bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş