Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Dijital Fabrika Teknolojileri Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Dijital Fabrika Teknolojileri Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Dijital Fabrika Teknolojileri bölümü nedir, Dijital Fabrika Teknolojileri iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1438 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Dijital Fabrika Teknolojileri bölümü nedir?

Dijital Fabrika Teknolojileri bölümü, üretim süreçlerinde dijital teknolojilerin kullanımı konusuna odaklanan bir daldır. Bu bölümde öğrenciler, fabrika üretim süreçlerinde kullanılan dijital teknolojileri öğrenirler. Dijital fabrika teknolojileri bölümü, üretim süreçlerinde dijital teknolojilerin kullanımını optimize etmeyi amaçlar. Öğrenciler, endüstri 4.0 ve dijital dönüşüm kavramlarına aşina olurlar ve fabrika üretim süreçlerinin dijitalleştirilmesi konusunda uzmanlaşırlar. Bölümde öğrenciler, üretim hattı verilerinin toplanması, analizi ve yorumlanması konularında eğitim alırlar.

Dijital Fabrika Teknolojileri mezunu ne iş yapar?

Dijital Fabrika Teknolojileri mezunları, fabrika otomasyonu, robotik, yapay zeka, nesnelerin interneti (IoT) ve veri analizi konularında uzmanlaşmış olurlar. Bu alanda çalışan mühendisler, üretim hattında verimliliği artırmak, hataları minimize etmek ve ürün kalitesini iyileştirmek için dijital teknolojileri kullanırlar. Ayrıca, fabrikaların veri tabanlarına erişerek, üretim sürecindeki performansı izleyebilir ve iyileştirme fırsatları keşfedebilirler. Bu alanda mezun olan kişiler, imalat sektöründe çalışabilirler.

Dijital Fabrika Teknolojileri bölümünde en iyi 3 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Dijital Fabrika Teknolojileri bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Dijital Fabrika Teknolojileri taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Ankara Üniversitesi Dijital Fabrika Teknolojileri 40+1 293.54544 872911

2023 Dijital Fabrika Teknolojileri taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Dijital Fabrika Teknolojileri bölümü dersleri nelerdir?

Dijital Fabrika Teknolojileri bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Dijital Fabrika Teknolojileri bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Doğru Akım Devre Analizi
  • Algoritmalar ve Programlama
  • İstatistik
  • Gelişen Teknolojiler
  • Mikroişlemciler ve Mikrodenetleyiciler
  • Ölçme Tekniği
  • Kablosuz Haberleşme Teknolojileri
  • Eklemeli Üretim
  • Veri ve Ağ Güvenliği
  • Bilgisayar Donanımı

Dijital Fabrika Teknolojileri bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Dijital Fabrika Teknolojileri bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş