Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Bulgarca Mütercim Ve Tercümanlık Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Bulgarca Mütercim Ve Tercümanlık Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Bulgarca Mütercim ve Tercümanlık bölümü nedir, iş olanakları nelerdir, Bulgarca Mütercim ve Tercümanlık mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 847 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Bulgarca Mütercim ve Tercümanlık bölümü nedir?

Bulgarca Mütercim ve Tercümanlık bölümü, öğrencilere Bulgarca dilinde çeviri yapma, yazılı ve sözlü iletişim kurma, kültürel farklılıkları anlama ve kültürlerarası iletişim becerilerini geliştirme konularında eğitim veren bir lisans programıdır.

Bulgarca Mütercim ve Tercümanlık mezunu ne iş yapar?

Bulgarca Mütercim ve Tercümanlık bölümü mezunları, uluslararası şirketler, hükümet kurumları, turizm sektörü, uluslararası organizasyonlar, medya, eğitim kurumları ve diğer pek çok alanda iş bulabilirler. Bazı iş pozisyonları şunlardır: Bulgarca tercüman, Bulgarca çevirmen, Diplomatik tercüman, Eğitim danışmanı, Pazarlama uzmanı veTurizm rehberi gibi pozisyonlarda çalışabilirler.

Bulgarca Mütercim ve Tercümanlık bölümünde en iyi üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Bulgarca Mütercim ve Tercümanlık bölümünde en iyi üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Bulgarca Mütercim ve Tercümanlık taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Trakya Üniversitesi Bulgarca Mütercim ve Tercümanlık 30+1 182.68129 117712

2023 Bulgarca Mütercim ve Tercümanlık taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Bulgarca Mütercim ve Tercümanlık bölümü dersleri nelerdir?

Bulgarca Mütercim ve Tercümanlık bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Bulgarca Mütercim ve Tercümanlık bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Metin İncelemeleri
  • Çeviri Teknikleri
  • Kültür ve Dil İnceleme
  • Karşılaştırmalı Dil İncelemeleri
  • Yazımsal Metinler
  • Bulgar Edebiyatı
  • Sözlü Çeviri
  • Yazılı Çeviri
  • Avrupa Metinleri Çeviri
  • Çeviri Eleştirisi

Bulgarca Mütercim ve Tercümanlık bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Bulgarca Mütercim ve Tercümanlık bölümü DİL ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi Dil bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Dil puanı ile alan bölümler

Sizler için Dil puanı ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer dil mesleklerini veya dil bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş