Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Grafik Bölümü Nedir? Grafik İş Olanakları Nelerdir?

Grafik Bölümü Nedir? Grafik İş Olanakları Nelerdir?

Grafik bölümü nedir, Grafik iş olanakları nelerdir, Grafik mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1026 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Grafik bölümü nedir?

Grafik tasarımı, görsel iletişim alanında önemli bir yer tutan bir sanat dalıdır. Grafik bölümü de bu alanda eğitim veren bir bölümdür. Grafik bölümü öğrencileri, tasarımın temel prensiplerini öğrenirler ve grafik tasarımın farklı alanlarına yönelik becerilerini geliştirirler.

Grafik mezunu ne iş yapar?

Grafik bölümü mezunları, reklam ajansları, yayınevleri, matbaalar, web tasarım firmaları, animasyon stüdyoları gibi birçok alanda iş imkanına sahip olabilirler. Grafik tasarımı, günümüzde dijital dünyanın gelişmesiyle birlikte daha da önem kazanmıştır ve bu nedenle grafik bölümü mezunlarına talep her geçen gün artmaktadır. Ayrıca, kendi işlerini kurarak da grafik tasarımı alanında çalışabilirler.

Grafik bölümünde en iyi üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Grafik bölümünde en iyi üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Grafik taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Çukurova Üniversitesi Grafik 40+1 293.96693 451256

2023 Grafik taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Grafik bölümü dersleri nelerdir?

Grafik bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Grafik bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Grafik Tasarım Temel Dersi
  • Tipografi
  • İllüstrasyon
  • Fotoğraf ve Video
  • Web Tasarım
  • Çizgi Film ve Animasyon
  • Grafik Tasarım ve Sanat Tarihi
  • Görsel İletişim
  • Görsel Algı ve İletişim
  • Grafik Tasarım Uygulamaları

Grafik bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Grafik bölümü EA ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi eşit ağırlık bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Eşit Ağırlık puanı ile alan bölümler

Sizler için EA ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer eşit ağırlık mesleklerini veya eşit ağırlık bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş