Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Seracılık Bölümü Nedir? Seracılık İş Olanakları Nelerdir?

Seracılık Bölümü Nedir? Seracılık İş Olanakları Nelerdir?

Seracılık bölümü nedir, Seracılık iş olanakları nelerdir, Seracılık mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 610 Güncelleme: 11 ay önce 11 ay önce

Seracılık bölümü nedir?

Seracılık bölümü, sera yönetimi, bitki yetiştirme, seracılık teknikleri, sera ürünleri ve teknolojileri gibi konuları içeren bir tarım dalıdır. Bu bölümde öğrenciler, sera ortamı içinde bitki yetiştirme, toprak yapısı, gübreleme, su yönetimi, sera ısıtma ve soğutma sistemleri gibi teknik bilgileri öğrenirler.

Seracılık mezunu ne iş yapar?

Seracılık bölümü mezunları genellikle tarım sektöründe veya özel sektörde çalışırlar. Özellikle yüksek sera üretiminin yapıldığı ülkelerde, seracılık mezunları için iş olanakları oldukça geniştir. Tarım sektöründe, tarım ürünleri üreten şirketlerde, çiftliklerde, sera şirketlerinde, tarım araştırma merkezlerinde, tarım ürünleri ihracatı yapan firmalarda, tarım bakanlıklarında veya kamu kuruluşlarında çalışabilirler. Ayrıca, seracılık mezunları, kendi işletmelerini açarak sera ürünleri yetiştiriciliği yapabilirler.

Seracılık bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Seracılık bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Seracılık taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Seracılık bölümü dersleri nelerdir?

Seracılık bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Seracılık bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Bitki Fizyolojisi
  • Toprak Bilimi
  • Sera Yapıları ve Mekaniği
  • Bitki Koruma
  • Tarım İşletme Yönetimi
  • Tarım Mekanizasyonu
  • Bitki Besleme ve Gübreleme
  • Sera Bitkileri Yetiştiriciliği
  • Yapraklı Sebzeler Yetiştiriciliği
  • Meyve ve Bağcılık Yetiştiriciliği

Seracılık bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Seracılık bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş