Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Bankacılık Bölümü Nedir? Bankacılık İş Olanakları Nelerdir?

Bankacılık Bölümü Nedir? Bankacılık İş Olanakları Nelerdir?

Bankacılık bölümü nedir, Bankacılık iş olanakları nelerdir, Bankacılık mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri GOOGLE Abone Ol 913 0 11 ay önce 11 ay önce

Bankacılık bölümü nedir?

Bankacılık bölümü, finans ve ekonomi alanında eğitim veren bir lisans programıdır. Bu programda öğrenciler, bankacılık sektöründe çalışmak için gerekli olan temel bilgi ve becerileri edinirler. Bankacılık bölümünde öğrencilere finansal analiz, para ve bankacılık teorileri, finansal kurumlar ve piyasalar, yatırım yönetimi, risk yönetimi, maliyet muhasebesi, banka yönetimi gibi konular öğretilir.

Bankacılık mezunu ne iş yapar?

Bankacılık bölümü mezunları, bankacılık sektöründe çeşitli pozisyonlarda çalışabilirler. Örneğin, banka müdürü, kredi uzmanı, risk yöneticisi, finansal danışman, yatırım uzmanı, müşteri temsilcisi gibi pozisyonlar bulunmaktadır. Ayrıca, bölüm mezunları finansal kuruluşlar, sigorta şirketleri, sermaye piyasaları kuruluşları, devlet kurumları ve özel şirketlerde de çalışabilirler.

Bankacılık bölümünde en iyi üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Bankacılık bölümünde en iyi üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Bankacılık taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Marmara Üniversitesi Bankacılık 60+2 321.23686 289274

2023 Bankacılık taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Bankacılık bölümü dersleri nelerdir?

Bankacılık bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Bankacılık bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • İktisada Giriş
  • Yönetim ve Organizasyon
  • Temel Bankacılık
  • Finansal Yönetim
  • Ticaret Hukuku
  • Mikro İktisat
  • Finansal Yönetim
  • Olasılık ve İstatistik
  • Yatırım Analizi ve Portföy Yönetimi
  • Vergi Hukuku

Bankacılık bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Bankacılık bölümü EA ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi eşit ağırlık bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Eşit Ağırlık puanı ile alan bölümler

Sizler için EA ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer eşit ağırlık mesleklerini veya eşit ağırlık bölümlerini de incelemeyi unutmayın.İçeriği Paylaş
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.