Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Genetik Ve Yaşam Bilimleri Programları Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Genetik Ve Yaşam Bilimleri Programları Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Genetik ve Yaşam Bilimleri Programları bölümü nedir, Genetik ve Yaşam Bilimleri Programları iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 910 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Genetik ve Yaşam Bilimleri Programları bölümü nedir?

Genetik ve Yaşam Bilimleri Programları, biyoloji, biyoteknoloji, genetik, biyokimya, moleküler biyoloji ve diğer ilgili alanlarda teorik ve pratik eğitim sunan bir lisans programıdır. Bu program, öğrencilere biyolojik sistemlerin işleyişi ve bu sistemlerin nasıl manipüle edilebileceği konularında geniş bir anlayış kazandırır.

Genetik ve Yaşam Bilimleri Programları mezunu ne iş yapar?

Genetik ve Yaşam Bilimleri Programları mezunları için birçok iş imkanı vardır. Biyoteknoloji firmaları, ilaç şirketleri, tarım sektörü ve devlet kurumları gibi birçok alanda iş bulabilirler. Örneğin, biyoteknoloji firmalarında araştırmacı olarak çalışabilir, yeni ürünlerin geliştirilmesine katkıda bulunabilirler. İlaç şirketlerinde, yeni ilaçların araştırılması ve geliştirilmesi için çalışabilirler. Tarım sektöründe, bitki ıslahı ve yenilikçi ürünlerin geliştirilmesinde rol alabilirler. Devlet kurumlarında ise, çevre koruma, biyoçeşitlilik ve sağlık alanlarında çalışabilirler. Ayrıca, lisansüstü eğitim alarak akademik kariyer yapabilirler.

Genetik ve Yaşam Bilimleri Programları bölümünde en iyi 2 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Genetik ve Yaşam Bilimleri Programları bölümünde en iyi 2 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda aşağıda bulunan 2023 Genetik ve Yaşam Bilimleri Programları taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Genetik ve Yaşam Bilimleri Programları taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Genetik ve Yaşam Bilimleri Programları bölümü dersleri nelerdir?

Genetik ve Yaşam Bilimleri Programları bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Genetik ve Yaşam Bilimleri Programları bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Genetik
  • Genomik
  • Moleküler Biyoloji
  • Biyokimya
  • Hücre Biyolojisi
  • Gelişim Biyolojisi
  • Ekoloji ve Evrimsel Biyoloji
  • Biyoinformatik
  • Sistem Biyolojisi
  • Nörobilim

Genetik ve Yaşam Bilimleri Programları bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Genetik ve Yaşam Bilimleri Programları bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş