Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
ChatGPT'ye Rakip Olan Google Bard Nedir?

ChatGPT'ye Rakip Olan Google Bard Nedir?

ChatGPT için bir çok içerik üretmiştik. Yapay zekayı kullanan firmalar da kıyasıya rekabete girdi. Peki, Google'ın açıkladığı Google Bar nedir, inceleyelim.

Teknoloji 1596 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

ChatGPT, duyurulduğu güncen itibaren tüm dünyada büyük ses getirmişti ve kısa süre içerisinde milyonlarca kullanıcıya sahip oldu. Gelecekte birçok mesleği tahtından edebilecek sohbet robotu ChatGPT, rakiplerinin de zihnini açtı. Google Bard AI tanıtıldı.

Google Bard Resmi Olarak Tanıtıldı

Google'ın CEO'su Sundar Pichai, yapay zeka destekli soru cevap şeklinde ilerleyen ve deneysel sohbete dayalı bu uygulamayı önümüzdeki haftalarda halka açarak test edilebiliciği duyurdu. Google Bard, ilk olarak Google'ın yazılımcıları tarafından test edilecek.

ChatGPT'ye Benzerliği Dikkat Çekti

Pichai, çocukların veya gençlerin en iyi forvet oyuncularını ve James Webb uzay teleskobu hakkındaki soruları sorup cevap alabileceğini anlattı. Aynı zamanda Google'ın altyapısından yararlanabilen Google Bard, güncel olaylar hakkında da cevap sağlayabilecek. Bard, Google Dil Modeli (LaMDA) tarafından desteklenecek ve ChatGPT sohbet botuna göre daya nitelikli olacağı belirtildi.

Peki, Google Bard nedir?

Google Bard, ChatGPT gibi konuşmacı bir şekilde farklı sorulara cevap verebilen bir AI tabanlı sohbet robotudur.

Google'a göre, Bard, online bilgiye dayanarak taze, yüksek kaliteli cevaplar verir. Google'ın Transformer adlı bir nöral ağ mimarisine dayalı dil modeli LaMDA, Google'ın sohbet robotunun kalbidir.

Google bir süredir dil modeli üzerinde çalışıyor, ancak bir çalışanın yaptığı suçlamalar sonrası şirket, modelin kamuya açık olarak sunulmasını durdurdu.

. . .

Lamda vs ChatGPT

Bard, Dil Uygulamaları için Dil Modeli (LaMDA) temel alır. AI tarafından oluşturulan metin o kadar yetenekliydi ki, bir şirket mühendisi geçen yıl onu düşünceli olarak adlandırdı, teknolojik dev ve bilim insanları tarafından geniş çaplı reddedildi.

OpenAI'nin GPT (Generative Pre-trained Transformer) ilk olarak 2020'de piyasaya sürüldü ve 2022 başlarında eğitimini tamamlanan GPT 3.5 dizisi dil modeli, ChatGPT'nin omurgasıdır.

Sizler için en iyi para kazandıran oyunları listeledik.

İçeriğe Git

Google Bard ne zaman kullanılabilecek?

OpenAI, geçen yıl 30 Kasım'da ChatGPT'nin ücretsiz bir araştırma önizlemesini genel kullanım için kullanıma açtı, ancak Bard şu anda sadece bir grup testere açıktır. Alphabet CEO'su Sundar Pichai, bir blog yazısında, konuşmacı AI hizmetinin yakında geniş kullanım için sunulacağını belirtti.

Google yapay zekaya yatırım yapıyor

Google, Microsoft'un ChatGPT ve diğer okunabilir metin yazma ve yeni resimler üretebilen araçların yapımcısı olan San Francisco merkezli OpenAI'ye milyarlarca dolar yatırmaya başladığını açıkladıktan sadece iki hafta sonra Bard'ın varlığını duyurdu. Microsoft, 2019'da OpenAI'ye yaptığı 1 milyar dolarlık yatırımı artırarak, teknolojinin bir alanında Google'ın aynı hızla ilerleyebileceğini göstermek için baskıyı arttırdı. Çok sayıda analist, geçmiş 40 yıl boyunca kişisel bilgisayarlar, internet ve akıllı telefonlar gibi çeşitli aşamalarda olduğu gibi, bu alanın da değişimine uğrayacak olduğuna inanıyor. CNBC'nin geçen haftaki bir raporunda, yapay zeka teknolojisi üzerinde çalışan Google mühendislerinin ekibi "ChatGPT'ye yanıt verme üzerine odaklanılmasını istendi" şeklinde rapor verildi.

İçeriği Paylaş